Jau ziņots, ka aptuveni puse jeb 540 Latvijas ģimenes ārstu Nacionālā veselības dienesta (NVD) piedāvāto līgumu nosacījumus uzskata par nesamērīgiem, tāpēc ir vērsušies administratīvajā tiesā.
Komentējot šo ģimenes ārstu soli, ministrs ar padomnieces Ilonas Ošas starpniecību aģentūrai LETA norādīja, ka acīmredzot ģimenes ārsti ir uzsākuši jaunu tradīciju - katra gada noslēgumā satraukt sabiedrību.
Ministrs uzsver, ka prioritāte ir sabiedrības intereses veselības pakalpojumu pieejamības nodrošināšana iedzīvotājiem. Pēc viņa teiktā, 2024.gada laikā sadarbībā ar ģimenes ārstu asociācijām sagatavots primārās aprūpes stiprināšanas plāns un atbilstoši tam piešķirts papildu finansējums prakšu uzturēšanai un ārstu aizvietošanai, bet vēl nav panākta kopēja vienošanās par lauku reģiona piemaksas ieviešanu.
NVD kā publiskā persona ir atbildīgs par veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu sabiedrības labā, tajā skaitā administrējot līgumattiecības ar pakalpojumu sniedzējiem un veicot uzraudzību par valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, komentēja ministrs.
"Visās sarunās ar ģimenes ārstu asociācijām esam nonākuši līdz sarunai par administratīvā sloga mazināšanu, tādēļ, lai vienkāršotu administrēšanu, tika izstrādāts jauns vienotais līgums, kur atkarībā no pakalpojuma sniedzēja, ir pievienoti atbilstoši pielikumi. Jaunais līgums pat ir pakalpojumu sniedzēju interesēm vēl labvēlīgāks, elastīgāks nekā esošais," uzsvēra Abu Meri.
Valsts līdzekļi publisko pakalpojumu jomā, kādi ir valsts veselības aprūpes pakalpojumi, ir jāizlieto maksimāli efektīvi, tāpēc ir nepieciešama arī samērīga un efektīva kontrole, ko īsteno NVD, norāda ministrs.
NVD ir tiesības paredzēt nosacījumus līguma izpildei, ņemot vērā, ka sniegtie valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi tiek nodrošināti par valsts budžeta līdzekļiem, un arī uzraudzīt racionālu līdzekļu izlietojumu ārstniecības iestādē, lai nepieļautu situāciju, ka līdzekļi tiek izlietoti neatbilstoši normatīvo aktu vai līguma nosacījumiem, skaidroja Abu Meri.
Praksē diemžēl esot gadījumi, kad nākas konstatēt neatbilstošu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, kā rezultātā pacienta tiesības saņemt savlaicīgu un kvalitatīvu palīdzību tikušas apdraudētas, vai arī pakalpojumi netiek sniegti, bet finansējums pieprasīts, tāpēc mehānisms, kā atgūt nepamatoti piešķirtos valsts budžeta līdzekļus, ir tikai loģisks arī šādās līgumattiecībās ar ārstniecības personām, uzsver ministrs.
NVD tādējādi efektīvi īstenojot valsts pārvaldes funkciju - primāri nodrošināt godprātīgu līguma izpildi. Vienlaikus nevar pieļaut, ka sabiedrība kļūst par ķīlnieku līgumslēdzēju juridisku strīdu dēļ, tādēļ ministrs pārrunājis ar NVD vadību, ka pakalpojumu pieejamība tiks nodrošināta iedzīvotajiem.
"Pateicamies tiem, kas jau atsūtījuši parakstītos līgumus, un turpināsim sarunas par jauna līguma redakciju, gan uzklausot partneru argumentāciju, gan maksimāli rūpējoties par to, lai pacienti saņemtu kvalitatīvu un savlaicīgu aprūpi," norādījis ministrs.
Jau ziņots, ka pēc Nicmanes-Aišpures skaidrotā NVD vēl gada sākumā piedāvājis slēgt vienādu virslīgumu ar visām veselības institūcijām Latvijā uz desmit gadiem, pret ko ģimenes ārsti iebilduši. Ģimenes ārsti iebilduši pret vienpusējām NVA tiesībām veikt grozījumus līgumā, nesaskaņojot tos ar ģimenes ārstiem. Tāpat viņus neapmierina soda sankcijas, kas neesot samērīgas.
Sekojusi ilga līguma nosacījumu saskaņošana, taču palikušas "ļoti būtiskas prasības", kurām ģimenes ārsti nevarot piekāpties, stāstīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja.
Viņa informēja, ka 540 Latvijas ģimenes ārsti uzrakstījuši pilnvaras Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai, lai tā ar advokātu starpniecību viņu tiesības aizstāvētu administratīvajā tiesā.
Nicmane-Aišpure apgalvoja, ka pirms vēršanās administratīvajā tiesā ārsti nosūtījuši vēstuli veselības ministram, lūdzot rast risinājumu līguma pagarināšanai līdz jaunā līguma abpusēji pieņemamu noteikumu saskaņošanai. Līguma saskaņošanas sarunu turpināšanas vietā NVD izsūtījis nesaskaņotus līgumus, līdz ar to konfliktu nolemts risināt tiesas ceļā.
Piektdien administratīvā tiesa pieņēmusi ārstu lūgumu par pagaidu aizsardzības un uzdevusi NVD līdz nākamā gada 6.janvārim sniegt paskaidrojumus strīdā. Plānots, ka 10.janvārī administratīvā tiesa rakstveida procedūrā izskatīs mediķu lūgumu, lēsa Nicmane-Aišpure. Ģimenes ārstus administratīvajā tiesā pārstāv veselības tiesību eksperte Solvita Olsena un advokātu birojs "Cobalt".
NVD līgumus ģimenes ārstiem parakstīšanai izsūtījis 14.decembrī, tie jāparaksta mēneša laikā, bet spēkā stāšanās laiks esot plānots no nākamā gada 1.janvāra.
NVD sestdien aģentūrai LETA pavēstīja, ka ģimenes ārstu vēršanās tiesā neietekmē iedzīvotāju iespējas saņemt primārās veselības aprūpes pakalpojumus.
Dienestā informēja, ka joprojām notiek līgumu slēgšanas process ar ģimenes ārstiem, un tas turpināsies līdz pat janvāra vidum.
Vienlaikus NVD turpinās sarunas ar Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju un ģimenes ārstiem, lai rastu savstarpēji pieņemamus risinājumus, taču saglabājot visu iesaistīto atbildību par valsts budžeta līdzekļu racionālu un godprātīgu izlietojumu.