Seksuālās uzmākšanās tēma pēdējos gados tiek skaļi apspriesta gan Eiropā, gan ASV, kur teju katru nedēļu sabiedrību pāršalc skaļi arvien jauni seksa skandāli ar augstu stāvošu un populāru personāžu iesaisti. Latvijā nesen traci sacēla vairāku jaunu sieviešu apsūdzības par robežu pārkāpšanu un seksuālu uzmākšanos no augstskolu pasniedzēju puses. Seksuāla uzmākšanās var būt dažāda veida – piemēram, nevēlama pieskaršanās, aizvainojošu un intīmu komentāru izteikšana vai seksuāla rakstura ziņojumu nosūtīšana. Šādas darbības tiek uzskatītas par personu cieņu aizskarošām, pazemojošām un biedējošām.
Pašiem savs likuma pants
Tagad arī mums būs savs likums, precīzāk – likuma pants, kas papildinās jau esošo likumu “Par administratīvajiem sodiem par pārkāpumiem pārvaldības, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā”, ietverot plašu dzīves situāciju loku. Tagad tajā būs iekļauta arī seksuāla uzmākšanās. Grozījumus šajā likumā Saeima pieņēma trešajā, galīgajā, lasījumā.
Likumprojekta anotācijā norādīts, ka grozījumi izstrādāti, reaģējot uz sabiedrībā izskanējušajiem gadījumiem, kad cietušie dažādās ikdienas situācijās piedzīvojuši seksuālu uzmākšanos, taču Latvijas normatīvie akti neparedz konkrētu atbildību par šādu aizskarošu un pazemojošu rīcību.
“Likums vēl nav stājies spēkā, bet ir ceļā uz to. Tāpēc vēl nav pieredzes tā piemērošanai praksē,” komentē jurists Aleksandrs VORONOVS. “Pagaidām mēs varam skatīties tikai uz likuma burtu un darbībām, kas ir pakļautas izskatīšanai un, ja fakti apstiprināsies, arī sodam. Noteikts ir arī soda apmērs.”
Ko drīkst un ko nedrīkst
Mēģināsim tikt skaidrībā, kādas darbības ir uzskatāmas par jaunā likuma panta pārkāpumu.
Likuma izpratnē par seksuālu uzmākšanos uzskata nevēlamu, pret citu personu vērstu jebkāda veida verbālu, neverbālu, digitālu vai fiziska seksuāla rakstura rīcību (piemēram, bet ne tikai):
seksistiski aizskaroši paziņojumi, kas tiek pausti konkrētai personai sabiedriskā vietā (piemēram, darba vai mācību vietā, publiskā pakalpojuma sniegšanas vietā);
personīgās telpas pārkāpšana, uzturēšanās ciešā tuvumā, izraisot cietušajā nepatiku, nevēlama tīša pieskaršanās, gramstīšanās, intensīva skatīšanās uz personas intīmajām zonām;
intīmu, personisku komentāru izteikšana, jautājumi par personas izskatu ar seksuālu zemtekstu, taujāšana par seksuālo pieredzi, piedāvājumi stāties seksuālās attiecībās (piesolot atlīdzību vai bez tās), sarunu uzsākšana un komunikācija par erotiskām, seksuālām tēmām, seksuālu žestu/darbības demonstrēšana;
seksuāla satura informācijas nosūtīšana vai pieprasījumi atsūtīt savas intīma rakstura fotogrāfijas, video;
dzimumorgānu demonstrēšana, demonstratīvi seksuāla atkailināšanās;
neatlaidīga, netaktiska, uzstājīga, agresīva, pārmēru privāta seksuāla, intīma vēršanās pie citas personas vai cita veida nevēlama un situācijai un vietai neatbilstoša seksuālas uzmanības paušana.
Flirts vai uzmākšanās?
Un tas vēl nav viss. Latvijas Republikas Tieslietu ministrija, komentējot jauno likuma pantu, norāda, ka visas seksuāla rakstura aizskarošas situācijas nevar tikt iekļautas likumā. Katrā atsevišķā gadījumā tiks vērtēts konteksts, kādā konkrētās darbības tika izdarītas.
“Galvenais kritērijs ir tas, vai darbības tiek veiktas ar piekrišanu vai pret viena no dalībniekiem gribu,” norāda jurists. “Respektīvi, vai veiktās darbības ir vēlamas vai nevēlamas cietušajai pusei. Ja šī puse ir piekritusi šīm darbībām, proti, tai nav iebildumu, tad, kā to interpretē jaunais likuma pants, šī darbība netiek uzskatīta par pārkāpumu un attiecīgi šī puse netiek atzīta par cietušo.”
Ja persona uzskata, ka ir kļuvusi par seksuālās uz mākšanās upuri, ir jāvēršas policijā. Tur izvērtēs situāciju un izlems, uzsākt tiesvedību un piemērot administratīvos sodus vai atstāt pieteikumu bez virzības.
Sitīs pa maku
Lai nostiprinātu administratīvo atbildību par seksuālo uzmākšanos, likums papildināts ar 11.2 pantu šādā redakcijā:
“Par seksuālu uzmākšanos, tas ir, personai nevēlamu seksuāla rakstura fizisku, mutvārdu vai rakstveida darbību, kas vērsta uz personas cieņas aizskaršanu un kas nostādījusi to iebiedējošos, naidīgos, pazemojošos, degradējošos vai aizskarošos apstākļos, piemēro naudas sodu līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām.”
Ņemot vērā, ka soda naudas vienība Latvijā ir 5 eiro, sods par aizskarošiem seksuāla rakstura vārdiem un darbībām var sasniegt 700 eiro.
Meitenes pa kreisi, puiši pa labi
Laiks rādīs, cik likums ir labs un vai tas darbojas tā, kā tam vajadzētu. Taču, pēc jurista Aleksandra Voronova domām, tas var kļūt par ieroci savstarpējo rēķinu kārtošanai darba kolektīvos, ģimenēs un kaimiņu starpā:
- Ja abas puses liecinās viena pret otru, būs grūti noteikt, kuram ir taisnība. Lai gan dažkārt cietušajai pusei pietiek ar publisku skandālu, lai apmierinātu savu ego.
Lai policija varētu kompetenti piemērot šo likumu, būs nepieciešami papildu normatīvie akti un, protams, prakse, prakse un vēlreiz prakse.
Sabiedrības attieksmi pret jauno likumprojektu ar nevar nosaukt par viennozīmīgu. Daļa vīriešu jau tagad spriež, ka dāmām vairs nevarēšot pat tuvoties. Nākšoties prasīt rakstisku piekrišanu par to, ka sirdsdāma neiebilst pret uzmanības izrādīšanu, citādi nav zināms, kā lieta izvērsīsies nākotnē.
Savukārt daiļā dzimuma pārstāves satraucas, ka tagad puiši un vīrieši baidīsies pat komplimentu pateikt, nezinot, kā objekts uz to reaģēs. Galu galā, kāds arī ziedu 8. martā zieds var uztvert ka seksuālu uzmākšanos.
Oksana Petrenko