Tieslietu ministrijā aģentūru LETA informē, ka ministre vērsusies pie padomes, uzsverot, ka jānodrošina samērīguma principam atbilstošu zvērinātu tiesu izpildītāju praksi. Tieslietu ministre aicina īpašu uzmanību pievērst gadījumiem, kad piedzenams administratīvais sods un saziņa ar personu ir notikusi, izmantojot oficiālo elektronisko adresi, kuras darbībā savukārt tikušas konstatētas problēmas.
Lemjot par piespiedu izpildes līdzekļu piemērošanu, zvērinātam tiesu izpildītājam ir jāņem vērā konkrētās izpildu lietas apstākļus, tai skaitā parāda veidu un apmēru, uzsver ministre. Piespiedu izpildes procesa mērķis ir panākt ātru parāda atgūšanu, un zvērināta tiesu izpildītāja kā valsts amatpersonas pienākums ir rūpēties, lai valsts iejaukšanās šī mērķa sasniegšanai būtu samērīga, norāda ministre.
Piespiedu izpildes procesā zvērināti tiesu izpildītāji rīkojas valsts vārdā un līdz ar to tiem ir saistoši vispārējie tiesiskas valsts tiesību principi, tostarp samērīguma princips, atzīmē ministre.
Kā vēstīja uzņēmējs Jānis Ošlejs, viņam uz vienu dienu tikuši bloķēti visi bankas konti, jo Jūrmalas pašvaldība viņu par uzliktu 50 eiro sodu informējusi tikai e-adresē, no tās nav saņemts atgādinājums uz ikdienā lietotu e-pastu, līdz pie darba ķērusies tiesu izpildītāja, panākot bankas kontu bloķēšanu.
Uzņēmējs par bankas kontu bloķēšanu uzzinājis brīdī, kad mēģinājis norēķināties par pusdienām. Sākotnēji Ošlejs nav sapratis, kā izveidojusies šāda situācija, vēlāk noskaidrojot, ka situācija eskalējusi no viņam uzlikta 50 eiro soda par iebraukšanu Jūrmalā bez caurlaides iegādes. Uzņēmējs atzīst, ka pārkāpumu pieļāvis, taču uzskata, ka visas iesaistītās puses būtu varējušas rīkoties daudz cilvēcīgāk.
Kā raksta Ošlejs, par neapmaksātu iebraukšanas reizi Jūrmalas pašvaldība viņam uzlikusi 50 eiro sodu, par ko viņš informēts tikai uz "Latvija.lv" e-adresi nosūtītā paziņojumā. Oficiālā e-pasta brīdināšanas sistēma nav darbojusies, līdz ar to šis paziņojums palicis neizlasīts. Tikmēr Jūrmalas dome soda piedziņu nodevusi tiesu izpildītājai Mārai Kučinskai, kas arī saziņai izmantojusi tikai oficiālo e-adresi un 50 eiro sodanaudas un 57 eiro par savu darbu piedziņai vērsusies bankās, panākot kontu bloķēšanu līdz inkaso izpildei. Bankām bijis "nepieciešams mirklis", lai pilnībā bloķētu kontus, un vesela diena, lai atvilktu 107 eiro un atbloķētu kartes.
"Man paziņot par to, ka konti bloķēti un kartes nedarbojas, nevienam pat neienāca prātā. (...) Mans secinājums: sistēma izveidota cilvēku čakarēšanai un visai ķēdei - no Jūrmalas līdz tiesu izpildītājiem, bankām un oficiālā e-pasta uzturētājiem - viss vienalga," sistēmu kritizē uzņēmējs.
ZTIP pēc tam taisnojās, ka piedaloties starpinstitūciju sadarbībā, lai kopīgi rastu risinājumu sekām, kas radušās saistībā ar e-adresē nesaņemtajiem paziņojumiem.
Padome nepiekrita pārmetumiem par tiesu izpildītāju atbildību situācijā, jo tiesu izpildītājiem neesot tiesību bloķēt iedzīvotāju banku kontus. Tiesu izpildītājs tikai nosūtot kredītiestādei rīkojumu par parādnieka naudas līdzekļu apķīlāšanu un pārskaitīšanu tikai piedzenamās summas apmērā. Vienlaikus tiesu izpildītājs nosakot
arī parādnieka rīcībā saglabājamo summu, ja kontā nepietiek līdzekļu rīkojuma izpildīšanai.
ZTIP apgalvoja, ka neesot pamata veidoties tādai situācijai, ka kontā ir vairāki tūkstoši eiro, bet laikā nenomaksāta 50 eiro administratīva soda dēļ tiek bloķēti un padarīti nepieejami visi kontā esošie līdzekļi. Lēmuma piespiedu izpildes procesā tiekot apķīlāti tikai līdzekļi piedzenamās summas apmērā, nevis visa kontā esošā nauda, apgalvoja padome.
Kā ziņots, 2024.gada pavasarī Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA) aicināja iedzīvotājus apstiprināt savu portālā "Latvija.lv" norādīto e-pastu, uz kuru saņem paziņojumus par e-adresē saņemtajām ziņām. Apstiprināšanas process bija nepieciešams, lai nodrošinātu "Latvija.gov.lv" esošo datu aktualitāti, norādīja VDAA.
Iedzīvotāju ieraksti sociālajos tīklos liecina, ka atsevišķos gadījumos iedzīvotāji nav pamanījuši aicinājumu apstiprināt atjaunoto e-pasta adresi, aicinājumu ignorējuši vai tehnisku iemeslu dēļ e-pasta adresi nav izdevies apstiprināt.
Rezultātā iedzīvotāji nav pamanījuši e-adresē saņemtos sūtījumus, tai skaitā par uzliktiem sodiem, kas novedis pie dažādām nepatīkamām situācijām, tajā skaitā likvidēti uzņēmumi un lietas par nesamaksātiem sodiem nodotas parādu piedzinējiem, sodītajām personām pašām to nezinot.
Par šo situāciju skarbi izteicās Valsta prezidents, norādot, ka būtu jāizvērtē atsevišķu VDAA darbinieku atbildība un jāsaprot, kā valsts varētu palīdzēt iedzīvotājiem saistībā ar neizdarību radītajiem zaudējumiem.
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV) uzdeva sākt dienesta pārbaudi saistībā e-adreses problēmām, kuru dēļ iedzīvotāji, kas nebija verificējuši savu e-pastu, nesaņēma paziņojumus par ziņām e-adresē. Vienlaikus ministre uzdeva atjaunot paziņojumus uz visiem, arī neverificētajiem e-pastiem.