Memoriālu plašākai sabiedrībai VNĪ darīs pieejamu 14.jūnijā, pieminot 80.gadadienu kopš traģiskā notikuma Latvijas vēsturē, kad 1941.gadā padomju režīms izsūtīja vairāk nekā 15 000 Latvijas pilsoņu.
VNĪ pārstāvji arī norādīja, ka Okupācijas muzeja kompleksa pārbūve Strēlnieku laukumā 1, Rīgā, tuvojas finišam - aktīvi norit darbi iekštelpās, paralēli gatavojot ēku nodošanai ekspluatācijā.
Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāls "Vēstures taktīla" 10 metru augstumā un 18 metru platumā ir kā simbolisks apliecinājums saiknei starp šodienu un tautas traģēdiju, pauda VNĪ. Atceroties šo noziegumu, 14.jūnijā visā Latvijā notiks Valsts prezidenta kancelejas, Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un visu Latvijas pašvaldību organizēts virtuāls atceres pasākums "Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14.jūnija deportācijām", kurā no plkst.11 vienlaikus visā valstī lasīs izsūtīto iedzīvotāju vārdus. Pie memoriāla atradīsies viena no četrām lasījumu vietām Rīgā, no kuras deportēto vārdu lasījumi tiks straumēti sabiedrisko mediju portālā un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā, kā arī atradīsies vides objekts, kura šķautnēs tiks parādīti visu Latvijas izsūtīto iedzīvotāju vārdi.
"Bez pagātnes kvalitatīvas apzināšanas nav nākotnes - ekspluatācijā nodotā taktīla ir pirmais solis uz drīzu parāda - pilnībā atjaunotā memoriāla kompleksa - atdošanu represētajiem un viņu ģimenēm, nodrošinot pienācīgu vietu un veidolu to piemiņas saglabāšanai. Kopā ar Okupācijas muzeju Rīgas centrā pilnvērtīgi sāks funkcionēt mums tik nepieciešamā vēsturisko atmiņu institūcija mūsdienīgās telpās, kas ir viena no Rīgas vēsturiska centra dominantēm," norādīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).
"Aktīvi turpinās Okupācijas muzeja pārbūve iekštelpās, pabeigti apmēram 95% iekšdarbu. Atjaunoto Okupācijas kompleksu plānots nodot ekspluatācijā un muzeja ekspozīcijas iekārtošanai jūnijā, ja darbu izpildes procesā izmaiņas neradīsies Covid-19 pandēmijas un tās radīto ierobežojumu dēļ," informēja Griškevičs.
Memoriāls "Vēstures taktīla" aprīkots ar speciālām audiovizuālām iekārtām, kas veido skaņas, vibrācijas un gaismas efektus, kas iekļausies Rīgas pilsētas vidē un pēc kompleksa atvēršanas būs pieejami sabiedrībai. Nama priekšpagalmā uz Daugavas pusi sastādīti bērzi, atspoguļojot ideju par bērzu birzi, kas raksturo latvisko ainavu, kā arī tas aprīkots ar īpašu apgaismojumu.
Okupācijas muzeja esošajai ēkai saglabāta oriģinālā apdare tumšos toņos, simbolizējot pagātni, bet jaunā piebūve "Nākotnes nams" veidota gaiša, simbolizējot tagadni, kas Grēcinieku ielas pusē noslēdzas ar stikla sienu un stikla piramīdu uz jumta, vēstot par apskaidrotu nākotni, klāstīja VNĪ pārstāvji.
Kompleksa atklāšanu plānots organizēt jūlijā.
Daļa Strēlnieku laukuma pieder valstij, daļa pašvaldībai. Līdz ar Okupācijas muzeja kompleksa atjaunošanu VNĪ uzņēmusies iniciatīvu organizēt seguma atjaunošanu topošajam kompleksam līdzās esošajai Rīgas pašvaldības teritorijai. VNĪ un Rīgas domes panāktā vienošanās paredz kopā atjaunot pusi laukuma, ko plānots paveikt šā gada rudenī, otras laukuma daļas atjaunošanu Rīgas Tehniskās universitātes pusē pašvaldība plāno veikt pati tuvāko gadu laikā.
Kopumā Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvē un padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa izveidē ieguldīti 10 434 869 eiro, tostarp Kultūras ministrija piesaistījusi valsts budžeta finansējumu 9 405 196 eiro apmērā, Latvijas Okupācijas muzejs līdzfinansējis 160 000 eiro, savukārt Eiropas Savienības fondu, valsts budžeta un Rīgas domes līdzfinansējums veido 869 673 eiro.
VNĪ dibināta 1996.gadā, un tās vienīgā īpašniece ir Finanšu ministrija.