Paziņojumā skaidrots, ka lēmums var radīt šķelšanās risku Eiropas Savienības (ES) vienotajā tirgū, sadalot Eiropu divās daļās attiecībā uz pieeju mākslīgā intelekta tehnoloģijām, un apdraud Baltijas valstu mākslīgā intelekta ekosistēmu attīstību.
Tāpat paziņojumā norādīts, ka Baltijas valstis ir gatavas sadarboties ar Eiropas Komisiju un ASV administrāciju, lai kliedētu Latvijas, Lietuvas, Igaunijas bažas.
LETA jau rakstīja, ka Lietuvas un Igaunijas augstākās amatpersonas paudušas sašutumu par ASV lēmumu pastiprināt mākslīgā intelekta mikroshēmu eksporta nosacījumus, tādu eksportu atļaujot tikai uz 18 tuvākajām ASV sabiedrotajām, kuru vidū Baltijas valstu nav.
ASV pirmdien, 13.janvārī, paziņoja, ka pastiprina ierobežojumus mākslīgā intelekta mikroshēmu eksportam uz daudzām valstīm, izņemot tikai 18 ASV tuvākos partnerus - Austrāliju, Beļģiju, Dāniju, Dienvidkoreju, Franciju, Itāliju, Īriju, Japānu, Jaunzēlandi, Kanādu, Lielbritāniju, Nīderlandi, Norvēģiju, Spāniju, Somiju, Taivānu, Vāciju un Zviedriju.
Otrajā grupā ir ap 120 valstu un šīm valstīm ir noteiktas mākslīgā intelekta mikroshēmu eksporta kvotas. Šajā grupā līdzās Baltijas valstīm ir arī Singapūra, Izraēla, Meksika, Portugāle, Saūda Arābija, Šveice, Apvienotie Arābu Emirāti un citas valstis.
Savukārt uz valstīm, kurām ASV noteikušas ieroču embargo, piemēram, Krievija, Ķīna un Irāna, mākslīgā intelekta mikroshēmu eksports ir aizliegts.
Lietuvā eksperti pieļāvuši valsts iekļaušanu otrajā grupā saistībā ar sankciju apiešanas riskiem, jo Baltijas valstis ir minētas kontekstā ar reeksportu uz Krieviju un Centrālāziju. Kā vēl vienu iemeslu eksperti norāda mazo tirgu.
Baltā nama paziņojumā norādīts, ka "mākslīgais intelekts ātri kļūst par galveno gan drošības, gan ekonomisko spēku" un ASV ir jārīkojas izlēmīgi, lai nodrošinātu, ka pretinieki nevar viegli ļaunprātīgi izmantot attīstīto AI.
ASV aizejošā prezidenta Džo Baidena administrācijas darba pēdējās dienās pieņemtais lēmums spēkā stāsies 120 dienas pēc tā publicēšanas datuma, ja vien Donalda Trampa administrācija, kas darbu sāks 20.janvārī, neizlems to atcelt. Lai gan nav skaidrs, kā Trampa administrācija ieviesīs jaunos noteikumus, abām administrācijām ir līdzīgi uzskati par konkurences draudiem no Ķīnas.