Zināšanas – spēks. Apmācība – vispareizākā stratēģija krīžu laikmetā!

«Sapņojiet, mācieties un veidojiet izcilu karjeru – jebkurā vecumā un jebkurā laikā,» uz 2021. gada augusta svarīgākajiem jautājumiem atbild Transporta un sakaru institūta (TSI) valdes priekšsēdētāja profesore Irina Jackiva.
– Lai arī patlaban nav juku laiki, bet pandēmijas dēļ tie ir grūti. Kas šodien cilvēkiem, kuri domā par attīstību un nākotni, ir vissvarīgākais?
– Ziniet, jau Lūcijs Annejs Seneka uzskatīja: lai arī cik ilgi tu būtu nodzīvojis, vienmēr vajag mācīties. Un tieši tā tas ir, it īpaši šobrīd.
Kā cilvēkam vajadzētu rīkoties krīzes laikmetā? Iestāties maģistrantūrā (varbūt pat otro reizi dzīvē) un būt gatavam it visām pārmaiņām pasaulē, kādas nenovēršami drīz notiks. Jo vairāk zināšanu un prasmju ir mūsu rīcībā, jo labāk esam pasargāti.
Marks Tvens reiz teicis, ka pēc divdesmit gadiem jūs nožēlosiet to, ko neesat izdarījis, nevis to, ko izdarījāt. Kad bakalaura programmu absolventi man jautā, vai viņiem pieteikties maģistrantūrā, es vienmēr atbildu: «Protams.» Tas būs loģisks turpinājums iesāktajam, tie, kuri ir pabeiguši pirmo augstākās izglītības posmu, parasti ir gatavi arī turpmāk aktīvi apgūt zināšanas – jo īpaši tāpēc, ka jums ir ieradums ievērot noteiktu dienas ritmu.
Uzskatu, ka nekādā gadījumā nevajadzētu būt mierā ar jau sasniegto, vienmēr nepieciešams pilnveidoties, gūt jaunu informāciju, mācīties. Tomēr pats galvenais – maģistra grāds ir būtiska priekšrocība, konkurējot darba tirgū, un vienlaikus arī platforma sakaru veidošanai profesionālajā vidē.
Mūsu maģistrantūra ļauj iegūt padziļinātu izglītību un parasti ļauj apvienot mācības ar darbu: nodarbības notiek vakara stundās vai sestdienā, vai arī ir moduļu formātā. Var vienlaikus mācīties un attīstīties savā uzņēmumā, risinot problēmas, ar kurām tas saskaras.
– Kādas ir jūsu augstskolas maģistra programmas?
– TSI piedāvā maģistra programmas, varētu teikt, divos virzienos. Pirmais variants ir secīgs, proti, studenti turpina studēt tajā pašā specialitātē, kāda bija bakalaura studijās, taču padziļināti. Tādas ir trīs TSI maģistra programmas – datorzinātnēs, elektronikā, kā arī uzņēmējdarbības un vadības jomā. Tās visas studentiem piedāvā turpināt padziļinātas studijas specialitātē.
Otrs variants – kad studenti vai nu radikāli maina savu specialitāti, vai arī pievēršas starpnozaru jomai. Tipisks piemērs šajā gadījumā ir trīs programmas, kas nodrošina starpnozaru zināšanas:
– maģistrantūra aviācijas vadībā,
– maģistrantūra transportā un loģistikā,
– maģistrantūra informācijas sistēmu vadībā.
Esmu pārliecināta, ka tā ir ideāla iespēja ikvienam, kurš iepriekš ieguvis profesionālo izglītību, iegūt zināšanas vadības jomā un pakāpties karjerā no speciālista līdz vadītājam.
Būtiski atšķirīga TSI maģistra grāda īpatnība ir iespēja rakstīt maģistra darbu par tēmu, kas interesē uzņēmumu, un tas, protams, dod vairāk praktiskās pieredzes, turklāt mūsu maģistrantūra ietver arī jūsu profilam atbilstošas konferences, dalību forumos, iespēju ne vien iegūt diplomu, bet arī paplašināt savus sakarus.
– Ko jaunu šogad piedāvā TSI?
– Šā gada jaunums ir maģistrantūra «Master+»: papildus vispārējām studijām un praksēm maģistrantūrā var izvēlēties individuālu apmācību veidu un saņemt palīdzību no individuāla mentora! (Detalizēti par to https://tsi.lv/ru/master-plus ).
Tomēr vissvarīgākā un karstākā ziņa ir tā, ka jūlijā divas mūsu maģistra programmas mēs validējām Anglijā: «Aviācijas vadība» un «Datorzinātnes» ar specializāciju «Datu analīze un mākslīgais intelekts». Šo divu diplomu programmu īstenošana sāksies no 2022. gada februāra.
Apmācības notiks angļu valodā, izmantojot TSI resursus Rīgā. Studijas TSI un UWE (Rietumanglijas Universitāte) kopīgajās programmās ir reta iespēja studentiem, īpaši no Baltijas reģiona, par pieņemamu cenu iegūt britu kvalitātes izglītību tuvu mājām. Šo programmu absolventi saņems uzreiz divus diplomus – no abām augstskolām, un tas ļaus viņiem veidot karjeru jebkurā izvēlētajā pasaules valstī.
Lepojamies, ka Transporta un sakaru institūtam jau ir trīs divu diplomu programmas ar Rietumanglijas Universitāti (UWE, Bristole). Starp citu, sadarbība ar šo plaši pazīstamo universitāti ir daudzpusīga: tās nav tikai apmācību programmas, tā ir angļu zinātnieku piedalīšanās mūsu konferencēs, tas ir atbalsts studentu projektu projektam «IdeaHub» u.c.
– Esmu dzirdējusi, ka TSI absolventi arvien biežāk gūst panākumus visā pasaulē. Vai patiešām tā ir?
– Mēs lepojamies ar visiem mūsu absolventiem – no bakalauriem un maģistriem līdz zinātņu doktoriem. Mēs vēl neesam pastāstījuši par mūsu doktorantūru. Tikām mūsu absolventi ar doktora grādu strādā par vadītājiem un datu analītiķiem lielos starptautiskos uzņēmumos, par profesoriem dažādās universitātēs.
Tikai viens nesens piemērs: pērnā, 2020. gada rudenī TSI doktorantūras absolvents, kurš šajā pašā gadā bija aizstāvējis disertāciju par mākslīgo intelektu loģistikā, pieteicās pēcdoktorantūras projektam (tie ir projekti, kas finansiāli atbalsta jauno zinātnieku pētījumus pēc doktora grāda aizstāvēšanas – autora piezīme).
Diemžēl Latvijas eksperti nenovērtēja viņa pieteikumu, tāpēc viņš šo pašu pieteikumu iesniedza Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā (MIT) un uzvarēja (!) konkursā – 1 no 73! Būdams pasaules līderis eksakto zinātņu un tehnoloģiju jomā, MIT tradicionāli ierindojas pasaules ranga labāko mācību iestāžu pirmajās rindās un tiek uzskatīts par vienu no prestižākajām augstskolām pasaulē, un tagad mūsu absolvents un TSI docents Iļja Džeksons divus gadus veiks pētījumus MIT, kas ir viens no lielākajiem transporta un loģistikas centriem pasaulē!
– Paldies par noderīgo informāciju, un veiksmi visiem jūsu augstskolas studentiem jaunajā mācību gadā!