Zaļā jūdze, ienirstam noslēpumainajā augu, ētera un mežu pasaulē Druskininkos

Kā kūrortā izmanto ārstniecības augus ārstēšanai, veselības uzturēšanai, uzturā un spa. Ieguvām noderīgas receptes un negaidītas zināšanas.
Vai ir iespējams mazgāties priežu skujās, dzert gaisa un ziedu aromātu, cik daudz rožu ziedlapiņu vajag vannai, kādi ir ziedputekšņu un parastās ģerānijas noslēpumi...
Visam, kas aug līdzās un zem kājām, piemīt maģija
Nemunas krastā, lauku īpašumā, kuru ieskauj priežu mežs, Reda Vaiksnoriene ir savākusi interesantu derīgo augu kolekciju. Pie takas uz upi aug opuncija, dārzā – desmitiem piparmētru un salvijas sugu, lavandas, eleiterokoki, Damaskas rozes un pat dateles. Šķiet, arī ārpus sava dārza Reda zina visu par zaļās pasaules īpašībām. Un ir pārliecināta: augi, kas dzīvo miljoniem gadu, spēj ārstēt slimības un daudz labāk nekā cilvēki pretojas infekcijām un laika apstākļiem.
Viņa, drogu pazinēja un ķīmiķe, pēta augu sastāvu, efektivitāti un iedarbību, gatavo dabiskus hidrolātus, ekstraktus, krēmus, vīraku, parfimērijas izstrādājumus, vāra ziepes, vāc drogu izlases. Druskininku ziepes, piemēram, satur sapropeļa dūņas, tāpēc tās var izmantot spa rituālos un jebkurā brīdī atsaukt atmiņā patīkamos iespaidus par kūrortu.
– Kas pie mums Druskininkos ir tik īpašs, kāpēc cilvēki vēlas braukt pie mums un justies labi? Ir divi komponenti: pazemes minerālūdeņi un meži – zālaugi un koki. Viss, kas aug tuvumā, ir maģisks, – saka Reda. – Piemēram, skujkoki ir vienmēr pieejami, ziemā un vasarā, ņem, ko vēlies, un ko ņemt ir daudz. C vitamīna ziņā priede var konkurēt ar citrusaugļiem, čiekuros ir daudz olbaltumvielu, savukārt ziedputekšņi ir spēcīgs afrodiziaks vīriešiem.
Redas padoms, kā no priežu skujām pagatavot vitamīnu bumbu imunitātes un tonusa paaugstināšanai.
Skuju adatām vajag nogriezt balto galu («aciņu»), tajos ir daudz sveķu, kas nenāk par labu aknām. Pēc tam sagriežam skujas smalkāk, piepildām ar tām divas 250 ml tilpuma glāzes. Glāzēs virsū uzlejam siltu (svarīgi – ne karstu!) vārītu ūdeni, pievienojam tējkaroti ābolu etiķa (vai medu, vai arī dzērveņu sulu). Ievietojam ledusskapī uz 1–2 dienām. Un tad visu šķidrumu vajag izdzert vienā dienā, kā kurš vēlas: pa karotei vai kā sanāk. Galvenais ir izdzert visu 24 stundu laikā. Profilakses nolūkā labāk dzert, ievērojot 7 dienu kursu un vienas nedēļas pārtraukumu.
Vannai skuju balto pamatni nevajag nogriezt, bet skujas jāvāra 20 minūtes, tad novārījums jānolej un tam jāpievieno 2 glāzes ūdens. Tāpat rīkojas ar mizām. Savukārt, ja gribas ieiet ziedu vannā, tad, lai pagatavotu novārījumu, pietiek ar 10 minūšu ilgu vārīšanu.
Lai uzzinātu, kā tiek iegūti kompleksie ekstrakti, serumi ar peptīdiem, čūsku indi, smaržīgiem sveķiem, mazajā lietuviešu ciemā pie Redas ierodas profesionāļi no dažādām valstīm. Taču ir arī parastas ekskursijas, kurās ikviens var iemācīties pagatavot vīraku vai pomādi. Un uzzināt daudz interesanta, piemēram, kāpēc mūsu vecvecmāmiņām tik ļoti patika uz palodzēm turēt pelargonijas. Iemesls ir aromāts – tas pārraida mīlas aicinājumu odiem, kuriem tad vairs nav laika pievērsties cilvēkiem.
– Mūsdienu cilvēkiem nepatīk vienkārši būt dabā, viņiem vajag makšķerēt, sēņot, bet, pastaigājoties pa mežu Druskininkos, var savākt fitoncīdus – galvenos vīrusu, baktēriju, sēnīšu iznīcinātājus, – stāsta Reda. – 20 minūšu pastaiga nodrošina labsajūtu, stunda – labu tonusu visai dienai, bet trīs stundas jau ir terapeitiskas, cilvēks iegrimst fitoncīdos kā ārstnieciskā vannā.
«Five o’clock» Ratničeles krastā
Ārstnieciskie augi ar pikantu smaržu Druskininkos sastopami ne tikai parkos, mežos, bet pat viesnīcu un restorānu puķu dobēs. Ne visi zina, ka kūrortā ir iekopti divi dārzi ar ārstniecības augiem speciāli aromterapijas nolūkiem: K.Dineikas parkā un sanatorijā «Egle».
K. Dineikas veselības parka drogu dārzā Ratničeles upes krastā atrodami 14 ārstniecības augi, tostarp: kalmes, timiāns, ehinācija, kaķumētra, pelašķi, melisa, rūgtās vērmeles, piparmētras, kumelītes, raudenes, salvijas, vīgriezes.
Aromterapijas ekskursijā «Retro Druskininki» pie Lilianas Stepanovienes, ir obligāta apstāšanās un tējas baudīšana. Elpojam, dzeram zāļu maisījumu uzlējumus, pieņemam gaisa vannas, klausāmies stāstus.
Vēl viens Redas padoms, kā pareizi gatavot zāļu tēju: 15 grami sausu drogu uz 500 ml ūdens (ūdenim jābūt 80 grādus karstam, bet ne verdošam). Jāļauj ievilkties 15 minūtes, ja izmanto čiekurus – tad 20 minūtes.
Kādu vannu izvēlēties?
Gandrīz katrā sanatorijā un dziednīcā ir procedūras ar ārstniecības augiem, visizplatītākās ir inhalācijas un vannas.
«UPA Medical SPA» vadītāja Anna Podubbnaja atpūtniekiem un spa pakalpojumu cienītājiem piedāvā atslābināties ārstnieciskajās zāļu vannās. Tās sasilda, nomierina un vienlaikus uzlabo asinsriti, paātrina vielmaiņu. Viņa iesaka: «Izvēlieties aromātu, kas no dučiem variantu jums patīk vislabāk: melisa uzlabo miegu, mīkstina ādu, lavandai piemīt pretiekaisuma iedarbība, priežu aromāts palīdz elpceļiem, kadiķis – elpošanai un locītavām. Kura no šīm vannām jums patīk vislabāk?»
Sanatorijās ir labi izpētītas augu ārstnieciskās un kosmētiskās īpašības. Ingvera hidrolāts ir spēcīgs afrodiziaks ar pretsāpju un pretiekaisuma efektu. Citronu ēteriskā eļļa stimulē asiņu un limfas cirkulāciju, izvada no organisma šķidrumu, sārņvielas un toksīnus, kā arī veicina kolagēna veidošanos ādā. Kliņģerītes ne tikai nomierina, tām piemīt arī spazmolītiskas, antiseptiskas un pretiekaisuma īpašības.
Saldējums un nātres – dāvanas no Druskininkiem
Ar ārstnieciskajiem augiem un ziediem ne tikai ārstējas un izbauda to efektus, tos var arī ēst. Labi pazīstami ir vitamīnu salāti no gārsas un pienenēm un rožu ievārījums. Ēdami ziedi ir saulespuķēm, prīmulām, krizantēmām, lavandai, krokusiem, jukai, rudzupuķēm, kliņģerītēm, malvai, fuksijām, izopam, jasmīnam, citrusiem. Dārza kreses salātos veiksmīgi aizstāj, piemēram, rukolu.
Redas padoms: noteikti pārbaudiet, vai augs ir ēdams, vai nav indīgs. Ja nezināt, tad nelietojiet! Ievērojiet receptēs norādīto daudzumu, jo pārspīlējot noderīgais var kļūt bīstams.
Druskininku restorānā «Velvetti» (kur uz jumta sēž eņģelis) gatavo nātru saldējumu. Restorāna saimnieki rūpējas, lai nātres saldējumam tiktu ievāktas ekoloģiski tīrā kūrorta vidē.
Atvaļinājums nav atpūtas beigas, ņemiet sev līdzi kādu daļu no Druskininku zaļā spēka!
Vairāk informācijas mājaslapā www.druskininkai.lt