Mājas virtuve
RU Svētdiena, 20. Aprīlis Rīt: Mirta, Ziedite

Valoda digitālajā laikmetā

Pētnieki no visiem kontinentiem ir apvienojuši spēkus, lai prognozētu, kā jaunās tehnoloģijas mainīs mūsu valodu cilvēka-mašīnas laikmetā un saziņu kā tādu. Viedierīces kalpos kā nemanāmi starpnieki mūsu sarunās, un tērzēšanas roboti jeb čatboti ar mums uzturēs sarežģītus dialogus, vēsta nesen publicētās prognozes ziņojums.

Prognozes ziņojumu “Cilvēka-mašīnas laikmeta rītausma” publicēja jaunizveidotā pētījumu tīkla “Valoda cilvēka-mašīnas laikmetā” (“Language in the Human-Machine Era”/LITHME – European Cooperation in Science and Technology Action CA19102) dalībnieki. Šis ziņojums kļuva par pirmo lielo soli LITHME darbā un tajā aktīvi piedalās 46 pētnieki no 52 valstīm: no visām 27 Eiropas Savienības valstīm un vēl 25 citām valstīm no katra kontinenta, sniedzot ieskatu valodu tehnoloģiju un lingvistisko pētījumu jomās.

“Latvijas dalība LITHME ir atbalstāma, jo apvieno lingvistus un tehnoloģiju izstrādātājus, lai izveidotu reāllaika valodu tehnoloģijas, izmantojot daudzdisciplināro pieeju. Tas nodrošinās atbalstu valodu dzīvotspējai digitālajā laikmetā, kas ir svarīgi valsts intelektuālai un ekonomiskai attīstībai,” skaidro projekta koordinatore Latvijā (Management Committee Member), Transporta un sakaru institūta (TSI) profesore Jūlija Stukaļina. Projekta mērķi ir sagatavot lingvistikas un apakšnozaru speciālistus jaunajiem izaicinājumiem, kā arī stimulēt ilgtermiņa dialogu starp valodniekiem un tehnoloģiju izstrādātājiem. Tas arī uzsvēr jauno valodu tehnoloģiju ētiskās sekas, kas ir saistītas ar privātumu un drošību, jauniem krāpšanas un noziegumu veidiem un citiem svarīgiem jautājumiem.

“LITHME ir tiešs sakars ar nākotni. Runa ir par jaunajām tehnoloģijām tepat aiz stūra, kas mainīs valodas lietošanu – veidu, kā mēs kopīgi runājam, atrodam informāciju un sazināmies ar datoriem,” saka tīkla priekšsēdētājs Deivs Sejiers (Dave Sayers) no Jiveskilas Universitātes (Somija).

Pavisam drīz iestāsies “cilvēka-mašīnas laikmets”: laiks, kad tehnoloģija tiks integrēta ar mūsu maņām, neaprobežojoties tikai ar mobilajām ierīcēm. Aparatūra no mūsu rokām pārvietosies acīs un ausīs. Viedās brilles un austiņas varēs tulkot cita cilvēka vārdus tā, ka izskatīsies un izklausīsies it kā viņš runātu ar mums mūsu pašu valodā. Balstoties uz pašreizējo un paredzamo tehnoloģiju attīstību, var iezīmēt divas nenovēršamas izmaiņas cilvēku saziņā: runāšana ar tehnoloģiju starpniecību un runāšana ar tehnoloģijām.

Attēls no LITHME Prognozes ziņojuma 2021. gads (25. maijs plkst. 15.40)


Runāšana ar tehnoloģiju starpniecību nozīmē, ka viedierīces aktīvi piedalīsies mūsu sarunās. “Drīz mēs neskatīsimies mobilos tālruņos mūsu rokās; šī informācija parādīsies mūsu acu priekšā no maziem okulāriem.

Apvienojot to ar jaunām viedām austiņām, mēs redzēsim un dzirdēsim papildu informāciju par apkārtējo pasauli: piemēram, vienkāršas lietas kā ceļojuma norādes, vai, ar uzlabotu saturu, piemēram, citās valodās runājošu cilvēku automātiskos tulkojumus. Mūsu pašu vārdi tiks pastiprināti, precizēti, tulkoti un subtitrēti, kad mēs runājam; un citi cilvēki to redzēs un dzirdēs savās acu un ausu ierīcēs,” tā prognzies apraksta D. Sejiers.

“Mēs runāsim arī ar tērzēšanas robotiem ekrānos un ar personāžiem nākamās paaudzes virtuālajā realitātē, kuri izskatīsies kā pilnīgi reāli. Tie būs daudz gudrāki nekā mūsdienu čatboti, gatavi sarežģītām sarunām – palīdzēs pārdomāt problēmas, apspriest plānus, mierināt vilšanās brīdī un kopīgi atzīmēt panākumus,” turpina Sejiers, piebilstot: “Tam visam ir milzīga ietekme uz valodu.”

Kā šīs izmaiņas saziņā ietekmēs to, kā cilvēki identificējas ar noteiktām valodām vai piedalās sarunās? Kā tie ietekmēs veidu, kā mēs mācāmies valodas, tulkojam tekstus vai kā likumi tiek rakstīti un interpretēti? Vai liela paļaušanās uz reāllaika valodu tehnoloģijām varētu mainīt valodas struktūru? Vai ilgtermiņā smadzeņu un mašīnu saskarņu attīstība varētu valodu papildināt vai pat aizstāt? Šie ir daži no jautājumiem, pie kuriem strādā LITHME pētnieki.

LITHME ir četru gadu sadarbības projekts, kas sākās 2020. gada oktobrī un ir finansēts Eiropas sadarbības zinātnes un tehnoloģiju jomā ietvaros (European Cooperation in Science and Technology – COST). Vairāk informācijas un ar pilnu “Cilvēka-mašīnas laikmeta rītausma” ziņojumu varat iepazīties šeit.

Transporta un sakaru institūts (TSI) ir privāta augstskola, kas jau vairāk kā 20 gadu garumā gatavo Latvijā un visā pasaulē pieprasītus speciālistus. Institūts piedāvā inženierzinātņu studiju programmas tādās jomās kā informācijas tehnoloģijas un datortīkli, robotika un elektronika, aviācija un loģistika, kā arī vadība un digitālais bizness. Studiju programmas apgūstamas angļu un latviešu valodās.

Vairāk informācijas:

www.tsi.lv

TSI Mārketinga un komunikācijas daļa

Tālr.: +371 67109385

E-pasts: Marketing@tsi.lv

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

ASV tūkstošiem cilvēku protestē pret Trampa politiku

20/0
Lasīt

Pierimusi bīstamās E. coli infekcijas izplatīšanās

20/0
Lasīt

Karstuma rekordus Lieldienās nomainīs lietus

20/0
Lasīt