Stress un imunitāte: vai pastāv sakarība?
Ja imūnā sistēma novājinās, tad arī organismā jau esošie mikrobi sāk vairoties un izraisa dažādas slimības. Visparastākie imunitātes novājināšanās iemesli ir nepareizs dzīves, darba un atpūtas režīms, stress, pārstrādāšanās, uzturs, kurā ir daudz konservantu vai tas ir vienpusīgs un vitamīniem nabadzīgs. Stress ir nopietna slodze visām organisma sistēmām, bet jo īpaši sirds un asinsvadu un nervu sistēmām. No tā cieš arī imunitāte.
Lai gan stress ir normāla dzīves daļa, pārāk daudz stresa ilgākā periodā viennozīmīgi nelabvēlīgi ietekmē fizisko un garīgo veselību. Lai pārvarētu problēmas un negatīvās emocijas, stress mobilizē mūsu iekšējos resursus. Sākumā stress organismu gandrīz neietekmē, tad tas to novājina, un pēc tam imūnsistēma pierod pie stresa reakcijas. Ilgstošs stress veicina iekaisumu, kā arī nelīdzsvarotību imūno šūnu darbībā, kas cīnās ar audzējiem vai vīrusu inficētām šūnām. Mums ir paveicies, ka paliek neskartas mūsu spējas veidot antivielas. Antivielas ir asins seruma proteīni, kas veicina aizsargreakciju pret vīrusiem, toksīniem un baktērijām.
Hronisks stress ir grūts pārbaudījums ķermenim. Tomēr mūsu imūnsistēma ar to iemācās sadzīvot un pat nezaudēt atbildes reakciju. Ilgstoša stresa hormonu iedarbība liek imūnsistēmas šūnām paslēpt savus receptorus un pat kļūt nejutīgākām.
Atbalstīt organisma aizsargfunkciju ilgstoša stresa apstākļos var tikai stingra dienas režīma ievērošana – lai arī kas notiktu visapkārt! Uzturs ir viena no svarīgākajām lietām, kas palīdz uzturēt labu imunitāti.
Cieti nesaturoši dārzeņi - gurķi, tomāti, kāposti, burkāni, bietes, brokoļi, baklažāni, zaļie salāti, rāceņi, cukini u.c.
Fermentēti produkti - skābētie kāposti, skābētie gurķi, kimči, bezpiedevu jogurts, citrons, kombučas jeb tā sauktās piena sēnes dzēriens, miso pasta.
Proteīniem jeb olbaltumiem bagāts uzturs - zivis un jūras produkti, baltā un sarkanā gaļu (2-3 reizes nedēļā), olas, liesi piena produkti.
Dienā ieteicams izdzert 8-10 glāzes ūdens.
Ar labu imūnās sistēmas darbību saistītas arī fziskās aktivitātes, kam ikdienā ieteicams veltīt vismaz 30 minūtes. Ne mazāk svarīgs faktors gan mūsu labsajūtai, gan imunitātei ir labs un kvalitatīvs miegs. Pieaugušam cilvēkam pietiek ar 7-8 stundām miega.
Imūnsistēmu nomāc ilgtermiņa stress un cilvēka psihoemocionālā reakcijas uz to. Tāpēc stresa periodos vajadzētu saglabāt aktivitāti, uzturēt saikni ar draugiem, lasīt, plānot nākotni un koncentrēties uz pozitīvo.