Mājas virtuve
RU Trešdiena, 2. Aprīlis Rīt: Imgarde, Irmgarde

Reģistrēti vēl divi bīstamu toksīnu veidojošas zarnu nūjiņas infekcijas gadījumi

 Slimnīcās ievietoti vēl divi bērni, kuriem atklāta enterohemorāģiskā E.coli infekcija, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centā (SPKC).

Otrdien SPKC par to saņēmis informāciju no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas.

Šobrīd reģistrēti 12 saslimšanas gadījumi - desmit bērniem un diviem pieaugušajiem Rīgā, Ādažu, Siguldas, Dienvidkurzemes un Salaspils novados.

SPKC epidemiologi strādā ar pirmsskolas izglītības iestādēm, kurās reģistrēti slimnieki, skaidrojot visu bērnu prombūtnes iemeslus, kā arī organizējot to bērnu un kontaktpersonu laboratorisko izmeklēšanu, kuriem ir akūtas zarnu infekcijas simptomi.

Sākta saziņa arī ar ģimenes ārstiem, kuru novērošanā ir bērni ar akūtas zarnu infekcijas simptomiem. SPKC aicina pastiprināti monitorēt veselības stāvokli dinamikā, jo pacientu stāvoklis var pasliktināties vēlāk.

Tāpat turpinās darbs ar Pārtikas un veterināro dienestu saistībā ar pirmsskolas izglītības iestāžu ēdienu gatavošanas vietu pārbaudēm, darbinieku veselības stāvokļa apzināšanu un darbinieku prombūtnes iemeslu skaidrošanu.

Vienlaikus sāktās padziļinātās bērnu vecāku aptaujas, izmantojot paplašināto anketu, lai izslēgtu citus kopīgus riska faktorus.

Jau vēstīts, ka sākotnējā epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā iegūtā informācija neliecina, ka infekcijas izplatīšanās būtu saistīta ar kādu konkrētu iestādi. Iespējamais infekcijas avots vēl nav identificēts.

SPKC skaidro, ka visiem cilvēkiem un dzīvniekiem zarnās ir baktērijas, ko sauc par Escherichia coli (E. coli) jeb zarnu nūjiņu. Tās ir daļa no mūsu normālās baktēriju floras un parasti nekaitīgas. Tomēr ir īpaši E. coli celmi, kas spēj veidot toksīnus jeb indīgas vielas un izraisīt nopietnu slimību.

Šos celmus dēvē par STEC/VTEC (Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. coli). Tie var izraisīt smagu, asiņainu caureju, kas dažos gadījumos rada akūtu nieru mazspēju, kam nepieciešama intensīva aprūpe.

Šo celmu galvenais rezervuārs ir zālēdāji dzīvnieki, īpaši liellopi. Izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku, nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus. Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.

SPKC atgādina pārtiku apstrādāt termiski atbilstoši, zem tekoša ūdens skalot augļus un dārzeņus, un īpaši tos produktus, kas netiks termiski apstrādāti pirms patēriņa. Ja parādās infekcijas simptomi - krampjveida sāpes vēderā vai asiņaina caureja - nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Latvijā šī infekcija pērn tika reģistrēta 42 gadījumos, bet šogad līdz šim reģistrēti kopā 18 gadījumi. Vidēji mēnesī tiek reģistrēti četri līdz pieci šīs infekcijas gadījumi, norāda SPKC.
 

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Skolas piena un augļu programmā mainītas atbalsta likmes

01/0
Lasīt

NBS identificē amatus, kurus varētu pildīt civilie darbinieki

01/0
Lasīt

Bijušais VUGD šefs Āboliņš tomēr nevadīs Krīzes vadības centru

01/0
Lasīt