Tāpat likuma grozījumi paredz nodrošināt publiski pieejamu informāciju par dzimumu līdzsvara rādītājiem valsts kapitālsabiedrību valdēs un padomēs.
Valsts kanceleja skaidro, ka Latvijā šobrīd nav spēkā esoša normatīvā regulējuma, kas noteiktu nosacījumus un kritērijus dzimumu līdzsvara veicināšanai publisku personu kapitālsabiedrību valdēs un padomēs. Tāpat publiski nav pieejami dati par dzimumu līdzsvara rādītājiem Latvijas valsts kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās.
Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta dati par 2024.gadu liecina, ka Latvijā dzimumu līdzsvars ir nepietiekams gan biržā kotētajos, gan citos uzņēmumos ar būtisku ietekmi uz sabiedrību un ekonomiku. Valsts kapitālsabiedrībās situācija ir līdzīga - 72% vadības amatu ieņem vīrieši, savukārt sievietēm ir uzticēti tikai 28% šo amatu.
Lai veicinātu tautsaimniecības izaugsmi, investīcijas, eksportu, inovācijas, kā arī labu korporatīvo pārvaldību gan valstij piederošajās kapitālsabiedrībās, gan privātā kapitāla uzņēmumos, 2024.gada 29.aprīlī Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) un uzņēmējus pārstāvošās organizācijas parakstīja vienošanos par labas korporatīvās pārvaldības principu īstenošanu kapitālsabiedrībās.
Vienošanās cita starpā paredz valdes un padomes locekļu atlases procesa pilnveidošanu, atbalstot grozījumu veikšanu normatīvajos aktos, kas saistīti ar mērķi paplašināt valsts kapitālsabiedrību padomes un valdes amata kandidātu loku un pilnveidot atlases procesu, veicinot pārvaldības neatkarību no nepamatotas politiskas ietekmes, tajā skaitā sekmēt dažādības vadības principu ievērošanu pārvaldībā, vienlaikus veicinot līdzvērtīgu dzimumu pārstāvību.
Ar grozījumiem Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā plānots noteikt, ka nominācijas komisija izvērtē kandidātus, kuri pieteikušies publiskā kandidātu pieteikšanās procedūrā. Pēc kandidātu izvērtēšanas nominācijas komisija ievēlēšanai valdes vai padomes locekļa amatā izvirza to kandidātu (kandidātus), kurš ir ieguvis augstāko punktu skaitu visu kandidātu atlases kārtu kopvērtējumā, kura reputācija ir nevainojama un kura izglītība, kompetences un darba pieredze ir visatbilstošākās attiecīgā amata prasībām.
Ja vairāki kandidāti ir ieguvuši līdzvērtīgu nominācijas komisijas vērtējumu, kapitāla daļu turētājs vai padome kapitālsabiedrībā, kura divus pārskata gadus pēc kārtas atbilst Kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās nodrošināmā dzimumu līdzsvara likumā minētajiem kritērijiem, tiecas nodrošināt dzimumu līdzsvara ievērošanu vienā no veidiem, kas noteikti Kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās nodrošināmā dzimumu līdzsvara likumā, un ir tiesīga amatā ievēlēt nepietiekami pārstāvētā dzimuma kandidātu.
Valsts kanceleja informē, ka likumprojekts provizoriski attieksies uz 14 valsts un deviņām pašvaldību kapitālsabiedrībām.
Lai nodrošinātu publiski pieejamu informāciju par dzimumu līdzsvara rādītājiem valsts kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā paredz, ka turpmāk šī informācija būs iekļauta koordinācijas institūcijas sagatavotajā ikgadējā publiskajā pārskatā par valstij piederošajām kapitālsabiedrībām un kapitāla daļām iepriekšējā gadā.
Valsts kanceleja norāda, ka, ieviešot dzimumu līdztiesības prasības publisku personu kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās, tiks veicināta dzimumu līdzsvara nodrošināšana uzņēmējdarbības vidē, kas veicinās efektīvāku lēmumu pieņemšanu, inovāciju attīstību un sociālās atbildības stiprināšanu. Publisku personu kapitālsabiedrības kalpos kā pozitīvs piemērs, demonstrējot dažādības veicināšanas ietekmi uz organizāciju efektivitāti un sabiedrības ilgtspējīgu attīstību.