Mājas virtuve
RU Ceturtdiena, 21. Novembris Rīt: Andis, Zeltite

Par tarifiem un sildītājiem: kā nepārmaksāt par elektrību

Lai gan elektroenerģijas tarifi Latvijā ir stabilizējušies, tie joprojām ir augsti. Un, iestājoties rudens tumsai, mēs esam spiesti agrāk ieslēgt gaismu, kas uzreiz ietekmē elektrības rēķinus. Bet vai ir iespējams tos samazināt un kas ir jādara, lai to izdarītu?

Salīdzinām tarifus

Pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas savus pakalpojumus Latvijas iedzīvotājiem piedāvā vairāk nekā desmit elektroenerģijas piegādātāji. Tomēr tas nenozīmē, ka tie visi paši ražo elektrību. Visbiežāk tie ir parasti pārpircēji.

Pašreizējā elektroenerģijas tirgus specifika ir tāda, ka ražotājs – koncerns Latvenergo – pārdod savu elektroenerģiju Stokholmas biržā. Tā kā uzkrāt un uzglabāt elektroenerģiju tehniski nav iespējams, virtuālo kilovatu cenas vienas dienas laikā var krasi mainīties.

Piemēram, šovasar, pateicoties skaidram laikam, saules spēkstacijas strādāja ar pilnu jaudu, un bija dienas, kad elektroenerģijas cena bija negatīvas, respektīvi ražotājiem bija papildus jāmaksā klientiem, lai tie iegādātos saražoto jaudu. Rudenī situācija ir pretēja.

Tieši šis princips ir pamatā  lielākajai daļai piedāvāto tarifu. Tie ir trīs veidu. Pirmais ir biržas tarifs. Izvēloties to, jūs piekrītat, ka kilovatstundas cena mainīsies teju katru dienu atkarībā no biržas cenas.

Šajā gadījumā jūs varat gan zaudēt, gan vinnēt. Izvēloties līgumu ar fiksētu cenu, jūs noteiktu laika periodu maksājat vidējo cenu neatkarīgi no biržas svārstībām. Taču nedaudz mazāk nekā puse Latvijas klientu ir devuši priekšroku universālajam tarifam, kas pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas tika automātiski piešķirts visiem.

Arī tam ir fiksēta cena uz noteiktu laika periodu. Otrajā un trešajā gadījumā šajā periodā par līguma pārtraukšanu ir paredzēts līgumsods.

Un, tā kā aptuveni puse elektroenerģijas patērētāju līdz šim nav izvēlējušies jaunu tarifu, turpinot līgumus ar bijušo monopolistu, kas saglabā dominējošo stāvokli tirgū, konkurējošie uzņēmumi uzsāka agresīvu mārketinga kampaņu, zvanot iedzīvotājiem un piedāvājot mainīt elektroenerģijas piegādātāju.

Vai ticēt zvanītāju solījumiem? Pirmkārt, jāatceras, ka piegādātājs var piedāvāt izdevīgāku cenu tikai par piegādātajiem kilovatiem. Un tā ir aptuveni trešdaļa no galīgā rēķina. Maksa par sadali, piegādi un jaudu ir fiksēta un tiek regulēta administratīvi.

Piegādātājs to nevar ietekmēt, tāpat kā PVN 21 %. Bet, ja vēlaties mainīt piegādātāju, varat apmeklēt tīmekļa vietni elektroenergija.lv, kurā ir kalkulators dažādu uzņēmumu elektroenerģijas tarifu salīdzināšanai.

Lietotājiem tikai jāievada dati par savu ikmēneša elektroenerģijas patēriņu, pēc tam sistēma aprēķinās, cik viņi maksātu par elektroenerģiju, ja būtu kāda no šo uzņēmumu klienti: Alexela SIA, Enefit SIA, Latvenergo AS, MVBK SIA, Tet SIA, VIRŠI Renergy SIA. Taču vēlreiz atgādinām, ka tiek salīdzināta tikai maksa par patērētajiem kilovatiem, bez papildu izmaksām.

Veicam elektroierīču revīziju

Vēl viens veids, kā samazināt patēriņu un attiecīgi ari elektroenerģijas rēķinu, ir pārbaudīt sadzīves tehniku, kas patērē visvairāk enerģijas. Pirmām kārtām tās ir ierīces ar sildīšanas spirālēm un termoelementiem: plūsmas ūdens sildītāji, boileri un akumulācijas tvertnes ar ūdens sildīšanu, elektriskā grīdas apsildes sistēma. Daudz elektrības patērē arī elektriskā tējkanna, elektriskā plīts, cepeškrāsns, elektriskais kamīns, visu veidu sildītāji, fēns un gludeklis.

Liels patēriņš ir arī ierīcēm ar jaudīgiem motoriem - ledusskapim, trauku mazgājamai mašīnai un veļas mašīnai, kurai ir gan elektromotors, gan sildelementi.

Pērkot jebkuru sadzīves tehniku, jāpievērš uzmanība tās energomarķējumam, kas ļauj salīdzināt dažādu ierīču elektrības un ūdens patēriņi, skaņas līmeni, ietilpību un citus parametrus. Tāpat energomarķējumā ir norādīta arī informācija par ierīces energoefektivitātes klasi jeb to, cik lietderīgi ierīce patērē elektrību. Jo augstāka ir energoefektivitātes klase, jo efektīvāka un kvalitatīvāka ir elektroierīces darbība un mazāk tā patērē elektrību. Lai gan parasti šādas ierīces ir dārgākas, tās ļauj ietaupīt elektroenerģiju un samazināt elektroenerģijas rēķinus.

Ja jūsu budžetā nav ieplānota jauna, energoefektīva ledusskapja vai veļas mazgājamās mašīnas iegāde, ietaupīt var uz tostera un elektriskās tējkannas rēķina. Piemēram, ūdeni var uzvārīt parastā tējkannā uz gāzes plīts, bet apcept grauzdiņus – uz pannas. Savukārt, mazgājot veļu, izvēlieties zemākus grādus un centieties nedarbināt pustukšu mašīnu.

Gaidīšanas režīms vēl nenozīmē ekonomiju

Eksperti ir aprēķinājuši, ka ierīču atstāšana gaidīšanas režīmā veido vidēji 10 % no mājokļa kopējā elektrības patēriņa.

Pulksteņi, cepeškrāsns, gaisa attīrītājs, uztvērējs, televizors, mikroviļņu krāsns, stāvlampas, modinātāji, taimeri, maršrutētāji, datori un citas ierīces – tās visas gaidīšanas režīmā patērē nevajadzīgas kilovatstundas. Spilgts piemērs ir izslēgts televizors. Ja ekrāns nedeg, tas vēl nenozīmē, ka elektrība netiek patērēta. Lai televizors varētu saņemt komandas no tālvadības pults, barošanas avotam un dažām televizora elektroniskajām shēmām ir nemainīgs spriegums, un elektrība tiek patērēta siltuma veidā no barošanas avota.

Enerģijas patēriņa līmenis miega režīmā ievērojami atšķiras atkarībā no televizora modeļa un izgatavošanas gada. Tiek lēsts, ka vecāks modelis miega režīmā var patērēt no 34 līdz 68 kilovatiem gadā. Savukārt jaunākie modeļi ar LCD ekrāniem – mazāk nekā vienu kilovatstundu gadā.

Dators parasti patērē aptuveni 350 vatu stundā, kas ir līdzvērtīgi trim vai četrām spuldzēm. Ja, atstājot datoru ilgāk par 20 minūtēm, pārslēgsiet to miega režīmā, ietaupīsiet elektroenerģiju, kas līdzvērtīga divu istabu apgaismojumam.

Eksperti norāda: elektroniskā mikroviļņu krāsns ar iebūvētu taimeri patērē 3 kilovatus stundā gaidīšanas režīmā. Dienā tā tiek izmantota ne ilgāk par stundu. Vienkārši aprēķini rāda, ka gada laikā šī krāsns dīkstāves režīmā patērēs vismaz 25 kilovatstundas.

Mobilā tālruņa lādētājs patērē vienu vatu stundā. Arī šeit gada laikā sanāk aptuveni 25 kilovatstundas.

Izvēlamies pareizu apgaismojumu

Diemžēl jau pavisam drīz Latvijā paliks tumšs jau četros pēcpusdienā. Tomēr, pārejot uz ziemas laiku, jūs varat izmantot rīta stundas, protams, ja to atļauj jūsu dzīves ritms. Ja diennakts gaišajā laikā izmantosiet tikai dienas gaismu, tas samazinās izmaksas. Tāpēc raugieties, lai logi vienmēr būtu tīri, un centieties dienas laikā neaizsegt tos ar aizkariem.

Taču ir situācijas, kad bez mākslīgā apgaismojuma neiztikt arī dienā. Tāpēc vispirms jāatbrīvojas no kvēlspuldzēm – tās patērē vairākas reizes vairāk elektrības nekā modernās energoefektīvās spuldzes. Labs risinājums būs luminiscences un LED spuldzes, kas var ievērojami samazināt elektroenerģijas patēriņu.

Neaizraujieties ar griestu lustrām, kurām ir vairāki plafoni ar lampām. Populārākajās dzīvokļa vietās labāk izmantot vietējo apgaismojumu, piemēram, sienas lampas, kas aprīkotas ar zemas jaudas energotaupīgām lampām. Taču arī tās nevajadzētu izmantot velti.

Ievērojiet noteikumu: izejot no istabas vai mājokļa, izslēdziet gaismu, neatkarīgi no tā, cik ilgi jūs būsiet prom.

Aleksandrs FEDOTOVS

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Ceturtdien gaidāma gan saule, gan nokrišņi

21/1
Lasīt

Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatam virza Pudānu

21/1
Lasīt