No pirmavotiem. Mācīties ar perspektīvu

Plosoties pandēmijai, pasaule mainās. Diemžēl ne visi turpmāk spēs saglabāt savu biznesu un darbu. Toties profesionāļi dabas zinātņu un tehnoloģiju sfērā, sauktu par STEM (science, technology, engineering, and mathematics – zinātne, tehnoloģijas, inženierija un matemātika), vienmēr būs pieprasīti.
Daudzu Transporta un sakaru institūta (TSI) absolventu profesionālais ceļš ir izvērties veiksmes stāstā. TSI absolventi strādā vērienīgos projektos visā pasaulē, tai skaitā arī Google.
Valērijs Vavilovs ir TSI 2003. gada absolvents un pasaules vadošā nākotnes tehnoloģiju uzņēmuma Bitfury vadītājs, ko viņš dibinājis 2011. gadā. Mums ir paveicies, ka šis neaptverami veiksmīgais uzņēmējs piekrita īsi pastāstīt, kas un kā, viņaprāt, jauniešiem būtu jāmācās:
– Vadošās tendences, kas noteiks IT industrijas attīstību, ir lielie dati (Big Data), mākslīgais intelekts, blokķēdes un tokenizētas ekonomikas (Blockchain and Tokenized Economies), kā arī robotika. Šīs tendences veidos IT industrijas attīstību ne tikai turpmākajos piecos gados, bet arī nākamajās desmitgadēs.
Bitfury komandas locekļiem jāprot domāt plaši un jāmeklē nestandarta risinājumi, jāspēj padarīt neiespējamo par iespējamu. Viņi ir pašmotivēti un orientēti uz rezultātu, viņiem piemīt “uzņēmuma īpašnieka” domāšana. Viņi nepārtraukti pašizglītojas un attīsta savas prasmes. Viņi ir spējīgi strādāt komandā un sadarboties. Viņu mērķis ir dot labumu sabiedrībai, un viņi nebaidās no lieliem sapņiem. Un protams, viņi vienmēr laikā padara to, ko ir solījuši, pievēršot lielu uzmanību detaļām – ja neesi spējīgs mazas lietas paveikt pareizi, nekad nespēsi pareizi izdarīt arī lielas lietas.
Izglītība ir pamatu pamats no dienas, kad mēs piedzimstam, līdz pat nāvei. Tiklīdz mēs pārstājam mācīties, mēs pārstājam augt. Man šķiet, izglītībai jāsniedz cilvēkam trīs galvenās lietas. Pirmkārt, dot plašu zināšanu krājumu dažādu uzdevumu risināšanai. Tas nenozīmē, ka mums jābūt ekspertiem katrā jomā; drīzāk, mums jāzina, kur atrast zināšanu bāzi, kura palīdzēs atrast īsāko ceļu līdz vajadzīgajam risinājumam. Otrkārt, izglītība māca mūs, kā pielāgoties videi, kas strauji mainās. Un treškārt, vissvarīgākā prasme, ko sniedz augstākā izglītība – tā ir prasme sadarboties ar citiem cilvēkiem.
REDAKCIJAS PIEBILDE. Bitfury ir pasaules vadošais nākotnes tehnoloģiju uzņēmums ar galveno mītni Amsterdamā, Nīderlandē. 2020. gada sākumā Bitfury otro reizi iekļuva Forbes Blockchain 50 reitingā. Šajā TOP 50, kā zināms, var iekļūt tie vadošie pasaules uzņēmumi, kuru gada apgrozījums vai vērtība ir lielāka par miljardu ASV dolāru.
KOMENTĒ TSI valdes priekšsēdētāja profesore Irina Jackiva:
– Mūsu absolventi ir mūsu lepnums! Attīstoties un domājot par nākotni, mēs jau pirms vairākiem gadiem maģistrantūrā ieviesām daudzus kursus, kas saistīti ar tām globālajām tendencēm, kuras minēja Valērijs Vavilovs. Pērn mēs ieviesām programmu Robotika un šogad uzņemam studentus dubultā diploma bakalaura programmā ar specializāciju «Mākslīgais intelekts». Mēs esam panākuši to, ka patlaban var studēt Latvijā, TSI, un četros gados iegūt divus diplomus, turklāt otru – no Rietumanglijas universitātes (Bristole, Lielbritānija).