Kur slēpjas biotīna spēks?

Olbaltumvielu un ogļhidrātu metabolismam nepieciešamā vitamīna B7 (biotīna) deficīts izraisa nogurumu, parestēziju (tirpšanu, durstīgas sajūtas), matu augšanas traucējumus un izkrišanu, dermatītu ap acīm, degunu, muti, ausīm un cirkšņu zonā, konjunktivītu, nagu un matu displāziju (augšanas traucējumus), to pārmērīgu trauslumu, muskuļu sāpes, sirds problēmas, anēmiju un depresiju. Vitamīna B7 trūkuma gadījumā parasti pirmie cieš mati un nagi.
Šī vitamīna nosaukums cēlies no sengrieķu vārda «biotos», kas nozīmē «dzīve». Biotīns ir ūdenī šķīstoša organiska viela, kas organismā veic daudzas funkcijas. To sauc dažādi – par vitamīnu H, koenzīmu R un vitamīnu B7.
Šis savienojums ietilpst to fermentu sastāvā, kuri regulē olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu vielmaiņu, tas ir sēra avots, kas nepieciešams kolagēna sintēzei, piedalās reakcijā, kas saistīta ar CO2 aktivizēšanu un pārnesi.
Biotīns ir nepieciešams nervu sistēmai un labvēlīgajai zarnu mikroflorai, kā arī ir ļoti nozīmīgs, lai uzturētu matu, nagu un ādas veselību, tāpēc tam pat piešķirts nosaukums vitamīns H – no vācu valodas vārdu «haar» (mati) un «haut» (āda) pirmajiem burtiem.
Biotīna ietekmi uz matiem un nagiem zinātnieki noskaidroja, tiklīdz viņi to atklāja. Turklāt šī savienojuma trūkums ir saistīts ar seborejisko dermatītu un sarkaniem, zvīņainiem izsitumiem uz ādas.
Tas ir nepieciešams grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti – gan viņām pašām, gan auglim: pētījumi liecina, ka šī vitamīna trūkums grūtniecības laikā pēcnācējiem var izraisīt iedzimtus defektus.
Biotīns var būt noderīgs tiem, kas cieš no cukura diabēta, jo ir pierādīts, ka tas samazina glikozes līmeni.
Atklāt biotīnu palīdzēja jēlas vistu olas: jau 1927. gadā zinātnieki pamanīja, ka tad, ja šo produktu lielos daudzumos pievieno slimnieku uzturam, var sākties matu izkrišana... un veselības stāvokļa pasliktināšanās. Pētnieki noskaidroja, ka tas viss ir saistīts ar avidīnu – proteīnu, ko satur šis produkts: tas saistās ar biotīnu un nomāc tā darbību. Astoņus gadus vēlāk zinātnieki iemācījās sintezēt biotīnu, sākotnēji to nosauca par «vitamīnu H».
Biotīnu satur daudzi pārtikas produkti: pākšaugi, rieksti un sēklas, lasis, avenes, cūkgaļa, sēnes, banāni, brokoļi, piena produkti (tostarp siers), raudzēta maize, avokado un citi. Visvairāk tā ir aknās (vistas un liellopu) un vārītās olās.
Vissvarīgākais ir tas, ka biotīnu sintezē mūsu zarnu mikroflora, tāpēc tā pilnīga neesamība organismā ir gandrīz neiespējama. Tomēr problēmas atgadās.
Šī savienojuma trūkumu organismā var izraisīt:
- pārmērīga alkohola lietošana;
- iedzimti vielmaiņas traucējumi (biotinidāzes deficīts, fenilketonūrija u.c.);
- aknu ciroze;
- kuņģa-zarnu trakta slimības (pankreatīts, čūlas u.c.);
- disbakterioze, ko izraisījusi ārstēšana ar antibiotikām un sulfanilamīdiem.
Biotīna deficīta simptomi: sarkani izsitumi uz ādas, īpaši uz sejas, sausa vai loboša āda, acu sausums, matu trauslums, matu izkrišana, nogurums, bezmiegs vai miega traucējumi, apetītes zudums, slikta dūša, depresija, dedzināšanas vai tirpšanas sajūtas rokās un kājas, muskuļu sāpes, bieži gremošanas traucējumi, plaisas mutes kaktiņos, grūtības staigāt.
(!) Biotīns izdalās ar urīnu (no 6 līdz 50 mkg/24 h) un ar izkārnījumiem. Pat pēc lielām devām nav novērota toksiska biotīna iedarbība uz cilvēkiem. Lietojot biotīna preparātus, vienmēr ievērojiet instrukciju vai norādījumus uz iepakojuma un konsultējieties gan ar farmaceitu, gan ar ārstu!
(!) Ir pētījumi, ka biotīna pārpalikums izdalās ar urīnu, tomēr, lietojot zāles ar biotīnu, vienmēr jāievēro instrukcija un jākonsultējas gan ar farmaceitu, gan ar ārstu!
Kā palīdzēt matiem?
Biotīns var būt iedarbīgs līdzeklis pret tādām problēmām kā trausli mati, šķelti matu gali, trausli nagi un alopēcija (matu izkrišana). Tas tā tāpēc, ka biotīns ir nozīmīgs mikroelements, lai matu folikulu dzīves cikls noritētu normāli. Turklāt tas ir svarīgs kolagēna izstrādē, jo kolagēns ir viela, kas būtiski ietekmē matu elastību un zīdainumu un nagu veselību.
Ja trūkst biotīna, cilvēkam nobīdās matu folikulu attīstības fāzes, bet tas izraisa pastiprinātu matu izkrišanu. Ja nepietiek aminoskābju, tauku un ogļhidrātu, kuru sintēzē ir iesaistīts biotīns, tad tas izraisa folikulu stāvokļa pasliktināšanos. Epiderma lobās lēnāk, bet tas samazina ādas imunitāti un var izraisīt dermatītu. Turklāt biotīns ir svarīgs galvas ādas matainās daļas taukainības regulēšanā, tāpēc tā trūkums var izraisīt seboreju.
Piezīme
Ja jūsu mati vairs neizskatās labi, iespējams, ka trūkst biotīna. Protams, par to ir jākonsultējas ar farmaceitu un ārstu.
Aptiekā jums var piedāvāt gan dažādus uztura bagātinātājus ar zemu biotīna saturu, gan arī preparātu, kas satur 10 mg biotīna (maksimālā pieejamā deva), ar nosaukumu «Beotebal».
Iespējams, jums ieteiks bezrecepšu preparātu – vitamīnus matiem, viens no iespējamajiem ir «Polpharma» ražotais beotebals («Beotebal»), kurš satur biotīnu, kas veicina keratīna veidošanos, uzlabo matu un nagu stāvokli.
Šo preparātu ieteicams lietot, ja trūkst biotīna ar tādiem simptomiem kā pārmērīga matu izkrišana, matu stāvokļa pasliktināšanās, nagu un matu augšanas traucējumi un to pārmērīgs trauslums, kā arī ādas iekaisums ap acīm, degunu, muti, paaugstināts nogurums un parestēzija (tirpšana, durstīgas sajūtas).
Ar produktu var iepazīties izstādē "Baltic Beauty" no 14. līdz 16. oktobrim Rīgā, Ķīpsalā.
Pieejams visās aptiekās!
Tikai pieaugušajiem! Šis preparāts ir ieteicams pret plikpaurību, nagu un matu augšanas traucējumiem un to pārmērīgu trauslumu, kā arī pret ādas iekaisumiem ap acīm, degunu, muti. Jāatgādina, ka biotīns veicina keratīna veidošanos, uzlabo matu un nagu stāvokli. Starp kontrindikācijām ir alerģiskas reakcijas, paaugstināta jutība pret biotīnu vai citām ārstnieciskā preparāta sastāvdaļām.
(!) Uzmanīgi izlasiet šī preparāta lietošanas instrukciju un ievērojiet norādījumus uz iepakojuma! Pirms lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Un atceries – NEPAMATOTA ZĀĻU LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI!