Mājas virtuve
RU Svētdiena, 20. Aprīlis Rīt: Mirta, Ziedite

Klīnika Siguldā: 500 pacientu piecu gadu laikā

Stereotaktiskās Radioķirurģijas centrs «Sigulda» (SRC Sigulda) ir vienīgā klīnika Baltijā, kurā onkoloģijas un cita veida audzēju ārstēšanai izmanto inovatīvu tehnoloģiju ar nosaukumu CyberKnife M6.


... Televīzijas raidījumā «Laimīgs un Vesels” rādīja sižetu par cilvēkiem, kas cīnās ar vēzi. Viens no dalībniekiem, kuram diagnosticēts ļaundabīgs prostatas audzējs, sauksim viņu par V. kungu, iepazīstināja ar savu stāstu. Tas mani vienkārši satrieca, jo īpaši tāpēc, ka vīrietis neslēpa ne vārdu, ne seju...

V. kungs televīzijas raidījumā pastāstīja, ka 2010. gadā viņam tika diagnosticēts vēzis trešajā stadijā. Protams, viņš nekavējoties devās uz Rīgu, uz onkoloģijas centru, kur viņam tika veikta hormonāla terapija. Viņa prostatas specifiskā antigēna (PSA) testa rādītāji samazinājās, bet pēc tam atkal palielinājās. 2013. gadā V. kungam tika veikta apstarošana, tomēr pēc laika rādītāji atkal palielinājās... Viņš uzzināja, ka Siguldā ir “Kibernazis”, un 2016. gadā ieradās Siguldas klīnikā. Tur viņu laipni uzklausīja, izpētīja slimības vēsturi un sniedza palīdzību, ārstējot radušos audzēja mezglus ar radioķirurģiju. «Apstarošanas laikā attieksme pret mani bija vienkārši izcila,» precizēja V. kungs. «Turklāt viņus interesēja arī rezultāti pēc apstarošanas, un tas ir ļoti svarīgi. Redziet, es esmu dzīvs! Un tas ir vissvarīgākais, jo tad, ja es nebūtu bijis šajā centrā, droši vien tagad nerunātu...»


Tas izraisīja mūsu portāla interesi par vēža ārstēšanas metodēm, kuras izmanto Siguldā. Kā mums pastāstīja Radioķirurģijas centra Sigulda vadītājs Māris Skromanis, kaut arī metodes nosaukums ir «Kibernazis», ārstēšanas laikā pacienti nav pakļauti nekāda veida ķirurģiskām manipulācijām, kas būtu saistītas ar skalpeli, griezumiem, asiņošanu un sāpēm. Aparatūra veic ātru, efektīvu, nesāpīgu un īpaši precīzu audzēju ārstēšanu, kam nav nepieciešama anestēzija.

Šī tehnoloģija ļauj ļoti precīzi un saudzīgi piegādāt nepieciešamo radiācijas devu tieši līdz audzējam, neskarot apkārtesošos veselos orgānus un audus. Īsi sakot, šī metode ir kompleksas vēža slimnieku ārstēšanas sastāvdaļa.


«Laikā, kad sāku strādāt pie šī projekta, topošā centra vietā bija tikai celtniecības bedre,» pastāstīja Māris Skromanis. «Nepilnu sešu mēnešu laikā mums izdevās paveikt visu: uzbūvēt ēkas, pielāgot aprīkojumu, nodot ekspluatācijā mūsu CyberKnife M6 iekārtu, apmācīt medicīnas speciālistu komandu, iegūt visas atļaujas un vienlaikus uzsākt arī ārstēt pacientus... Pirmajos gados mums praktiski nācās daudz strādāt pie tā, lai sabiedrība − pacienti un ārsti − saprastu un novērtētu ieguvumus, ko sniedz šī inovatīvā ārstēšanas metode…. Šobrīd ir skaidrs, ka esam nepieciešami, to pierāda pacientu interese ārstēties»

Ir grūti nepiekrist dakterim Mārim Skromanim. Tikai žēl, ka pacientiem mūsu valsts šādus pakalpojumus pagaidām neapmaksā.


Un ko saka Latvijas ārsti?

Nesen par godu Stereotaktiskās Radioķirurģijas centra Sigulda piecu gadu jubilejai pie virtuālā apaļā galda pulcējās vadošie ārsti, akcionāri un visi pārējie, kas ir bijuši iesaistīti klīnikas izveidē.

SRC Sigulda akcionārs Dēvijs Zīvers pastāstīja, kā Radioķirurģijas centrs pirms pieciem gadiem vēra durvis. Viņš precizēja, ka lēmums par šīs iestādes izveidošanu ticis pieņemts ātri. «Tas tā tāpēc, ka mēs un mūsu biznesa partneri iestājāmies par novatoriskām idejām medicīnā, turklāt tolaik Eiropas fondu finansējums bija pieejams arī projektiem ar augstu pievienoto vērtību,» norādīja uzņēmējs. «Ideja radās Polijā, diskusija par to notika neformālā gaisotnē; tostarp mēs meklējām iespējas, kā apvienot mūsu resursus un ERАF resursus, lai Latvijā izveidotu kaut ko patiešām nepieciešamu, ļoti noderīgu un ar augstu pievienoto vērtību...»

Īpaši Dēvijs Zīvers priecājas par to, ka šodien vislielāko gandarījumu rada šāds fakts − aizvadīto piecu gadu laikā Siguldas centrā palīdzība sniegta vairāk nekā 500 pacientiem! Attiecībā uz investīcijām − tikai aprīkojums, nemaz nerunājot par telpām un infrastruktūru, izmaksāja vairāk nekā piecus miljonus eiro...


Pazīstamais neiroķirurgs, asociētais profesors Igors Aksiks precizē, ka Kibernazis nekonkurē ar tradicionālo neiroķirurģiju. Pēc profesora domām, tā ir vai nu palīgmetode, vai pacienta izvēle, bet atseviškos gadījumos arī vienīgā efektīvas palīdzības iespēja, «it īpaši, ja runājam par smadzeņu audzējiem, kas atrodas ļoti dziļās smadzeņu struktūrās, kur ķirurģiska iejaukšanās vienkārši nav iespējama». Kibernazi, kā norāda Igors Aksiks, var veiksmīgi pielietot operācijās, kas saistītas ar dažādiem veidojumiem, audzējiem un asinsvadu problēmām mugurkaulā. Pēc neiroķirurga domām tas ir ārkārtīgi svarīgi, jo to var izmantot, lai ārstētu pacientus ar metastāzēm, un tas norāda uz metodes nozīmīgumu.

Savukārt «Uro» klīnikas vadītājs urologs Alvis Laukmanis ar rūgtumu piezīmē, ka vienīgais ierobežojošais faktors ārstēšanai visiem, kas to vēlētos, ir metodes izmaksas, jo valsts tai pagaidām vēl nesniedz atbalstu. Rezumējot tā ir ļoti precīza un ātra ārstēšanas metode − ar nebūtiskām blaknēm, mazākiem līdzās esošo orgānu bojājumiem. Process aizņem mazāk laika, salīdzinot ar citām izmantotajām metodēm. Kibernazis – tā ir precizitāte un lielāks komforts pacientam.

Veselības centra 4 valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds piekrīt kolēģim, kurš uzskata, ka mums visiem Latvijā ir jāiemācās domāt jaunās kategorijās. Onkoloģiskajam slimniekam ir ļoti svarīgi, kā viņš dzīvo pēc operācijas, cik augsta ir viņa ikdienas dzīves kvalitāte. Kibernaža tehnikas izmantošana paver iespēja dzīvot ar cieņu, jo tā saglabā visas fizioloģiskās organisma funkcijas.

«Manuprāt,» uzskata Māris Rēvalds, «Latvijā šī ir unikāla situācija, jo tika veiktas jaudīgas privātas investīcijas, lai valstī ieviestu jaunu onkoloģijas apkarošanas metodi...»

Patlaban Radioķirurģijas centram Sigulda ir sava vieta Latvijas medicīnas pakalpojumu sniedzēju tirgū, un tas turpinās attīstīties, lai sniegtu augstas kvalitātes medicīniskos pakalpojumus, kas atbilst Latvijas un ārvalstu pacientu prasībām.

P.S. Redakcija izsaka pateicību SRC Sigulda un SIA “DK MEDIA” par palīdzību materiāla organizēšanā Sīkāka informācija par klīniku: cyberknife-sigulda.com, uzziņas − pa tālr. 20270077.

cyberknife-sigulda.com

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Neviens pretendents nepiesakās uz īpašuma Vecrīgā izsoli

20/0
Lasīt

Saeima ziemas sesijā pieņēmusi 52 likumus

20/0
Lasīt

Vāc parakstus par obligātu vidējo izglītību Latvijā

20/0
Lasīt