Starptautiski pazīstamā režisora, Maskavas Helikona operas vadītāja Dmitrija Bertmana radītajā iestudējumā operdīvas Toskas un mākslinieka Kavaradosi kaislība tiek izspēlēta Romas krāšņajos interjeros. Greznās telpas kļuvušas par fonu arī Toskas un slepenpolicijas priekšnieka Skarpijas attiecību peripetijām un atrisinājumam, kas pēdējā cēlienā kulminē Toskas zemapziņā.
“Toskas” uzvedumu veidojuši scenogrāfs Andris Freibergs, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, videomāksliniece Katrīna Neiburga un gaismu mākslinieks Kevins Vins-Džonss. “Toskas” iestudējums pirmizrādi piedzīvoja 2004. gadā.
Režisors Dmitrijs Bertmans par uzvedumu: “Šīs operas darbību nav nepieciešams pārnest uz citiem vēsturiskajiem apstākļiem. Politikai “Toskas” stāstā ir tikai pakārtota loma, jo tā centrā ir klasisks mīlas trijstūris, kāds sastopams gandrīz katra cilvēka dzīvē – tikai šeit tas risinās ekstremālos apstākļos. Lai radītu mūsdienīgu lasījumu, man svarīgi visu raksturu rīcībai atrast motivāciju. Skarpija parasti tiek attēlots kā ārkārtīgi negatīvs, statisks tēls.
Tai pašā laikā Pučīni operā viņam paredzēta ļoti skaista, mīlestības un kaislības caurstrāvota mūzika. Vadoties no tā, mūsu versijā Skarpija un Toska reiz bijuši pāris, līdz viņa to pametusi. Skarpija, izmantojot visus iespējamos līdzekļus, tagad vēlas nevis iekarot Toskas miesu, kā paredz librets, bet gan atgūt iemīļoto. Viņš tic, ka vieglprātīgais Kavaradosi, pie kura Toska aizgājusi, nav spējīgs tik patiesi mīlēt. Šāda Skarpijas absolūtā uzticība padara viņu mums tuvu un saprotamu.”
Operas “Toska” izrādē 6. oktobrī pēc vairāku gadu pārtraukuma uz Latvijas Nacionālās operas skatuves atriezīsies viens no šobrīd spožākajiem tenoriem pasaulē Aleksandrs Antoņenko. Kopš 2004. gada Antoņenko ir starptautiski atzītākais Latvijas tenors, kuru angažē lielākie pasaules operteātri Ņujorkā, Vīnē, Londonā, Romā, Milānā, Diseldorfā, Berlīnē, Frankfurtē, Minhenē, Grācā, Drēzdenē, Oslo, Stokholmā, Hamburgā, Barselonā, Parīzē, Ženēvā, Cīrihē un citur.
Latvijas Nacionālajā operā Aleksandrs Antoņenko spoži interpretējis tādas lomās kā Oberto “Alčīnā”, Hermanis “Pīķa dāmā”, Radamess “Aīdā”, Ļenskis “Jevgeņijā Oņeginā”, Kavaradosi “Toskā”, Sergejs “Mcenskas apriņķa lēdijā Makbetā” un citas.