Bisfenoli dzeramajā ūdenī un autisms bērniem. Vai ir kāda sasaiste? Noskaidrosim to, pamatojoties uz zinātni!

Dažādās valstīs visā pasaulē veiktie jaunie neatkarīgie pētījumi liecina par plastmasas pudeļu saistību ar iespējamu autisma risku zēniem.
Plastmasa pārpludina pasauli
Plastmasa, kas cilvēkiem vēl nesen šķita super labums, ir pārtapusi par mūsu skaistās planētas bendi. Pasaule pamazām pārklājas ar plastmasas kaudzēm, kas papildinās straujā tempā. Cilvēce gadā saražo vairāk nekā 430 miljonus tonnu plastmasas, no kurām divas trešdaļas ir vienreizlietojamas preces, kas drīz vien top par atkritumiem, piesārņojot Pasaules okeānu un bieži vien nokļūstot cilvēku barības ķēdē.
(!) Zinātnieki lēš, ka šobrīd Pasaules okeānā peld vairāk nekā 171 triljons plastmasas gabalu.
«Daudzi cilvēki neapzinās, ka ikdienišķi mūsu sadzīves materiāli var būtiski ietekmēt ne tikai savvaļas dzīvniekus, bet arī klimatu un cilvēku veselību,» ir uzsvēris Lorenss Milā i Kanalss (Llorenç Milà i Canals), dzīves cikla iniciatīvas vadītājs ANO Apkārtējās vides programmā.
Viens no 2023. gadā pieņemtās Parīzes starptautiskā foruma programmas punktiem ir plastmasas aizstāšana ar videi draudzīgākām alternatīvām. Latvijas situācijā visvienkāršāk ir dzert parastu ūdeni, kas katrā mājā plūst no krāna, un, ja ir vēlēšanās, to dažādos veidos var attīrīt.
Sango koraļļi un krāna ūdens
Viens no ievērības cienīgiem variantiem ir Sango koraļļu izmantošana – tie attīra ūdeni no lielākās daļas kaitīgāko piemaisījumu, tostarp no hlora un smagajiem metāliem. Tie padara ūdeni sārmainu, tas ir, dabiski paaugstina ūdens pH, un tas ir ļoti svarīgs faktors pašsajūtas uzlabošanai...
Turklāt Sango koraļļi ūdenī jonu formā (tātad cilvēka organismam viegli uzņemamā veidā) izdala 74 minerālvielas un mikroelementus. Un tie ir organiskas, nevis ķīmiskas izcelsmes mikroelementi – tas ir svarīgi. Šie faktori palīdz padarīt ūdeni draudzīgu mūsu veselībai. Tieši tāpēc «Coral Water» zīmola produkts (pulveris) tiek pārdots aptiekās.
Koraļļu ūdens apbrīnojamo īpašību atklāšanas vēsture ir saistīta ar Okinavas iedzīvotāju ilgmūžības fenomena izpēti Japānā. Gerontoloģijas pētnieki bija novērojuši, ka šajās salās dzīvildze ir par 10–15 gadiem garāka nekā pārējā Japānā. Un tur dzīvojošajiem ir laba veselība. Vēlāk zinātnieki noskaidroja vienu no iespējamajiem salinieku ilgmūžības iemesliem. Šīs salas ir koraļļu atoli, kas filtrē ūdeni un piesātina to ar dažādiem joniem – kalcija, magnija, kālija, nātrija, dzelzs, selēna, cinka u.c. (kopā – veseliem 74).
Ar preparātu «Coral Water» tādu ūdeni, kāds ir japāņiem (japāņi to sauc par «jūras pienu»), jūs viegli varat pagatavot, izmantojot parastu krāna ūdeni, jo īpaši tāpēc, ka tekošs ūdens vienmēr ir veselīgāks. Par to vēl parunāsim raksta beigās.
Kāpēc ar autismu slimo arvien vairāk?
Autisms pasaulē ir diagnosticēts 70 miljoniem cilvēku. Pēc ANO ekspertu domām to bērnu skaits, kuriem ir autisma spektra traucējumi, pieaug. Kāpēc? Neviens nezina.
Vairumā gadījumu autisms tiek atklāts bērniem vecumā no 1,5 līdz 2 gadiem, lai gan patiesībā problēma rodas daudz agrāk – saskaņā ar mūsdienu priekšstatiem, jau intrauterīnās attīstības stadijā.
Autisms ir nervu sistēmas attīstības traucējumi, kas rada grūtības sazināties ar apkārtējiem un izpaužas kā īpašas uzvedības iezīmes.
Cilvēkiem ar autismu var būt tādas problēmas kā krampji, koordinācijas kustību traucējumi, paaugstināta jutība pret ārējiem stimuliem, miega un kuņģa-zarnu trakta problēmas.
Patiesībā patlaban par autisma rašanos nav nevienas apstiprinātas hipotēzes, kuru pasaules sabiedrība atzītu. Ģenētikai ir liela nozīme autisma attīstībā, jo ar šo traucējumu var būt saistīti vairāk nekā 1000 gēnu. Precīzi autisma mehānismi vairākumā gadījumu joprojām ir neskaidri.
Gandrīz katram piektajam bērnam ar autismu šie traucējumi rodas tāpēc, ka mātes imūnsistēma uzbrūk viņa smadzenēm, kamēr mazulis vēl ir dzemdē...
Vai bisfenola ietekme?
Pēdējos gados zinātnieki arvien biežāk apspriež to, ka viens cēloņiem, kāpēc pieaug ar autismu slimu zēnu skaits, ir... jā, plastmasa, pareizāk sakot, bisfenols, kuru tā satur. Jaunākie pētījumi ir atklājuši, ka bisfenols A (BPA), kas cilvēka organismā var izjaukt hormonālo līdzsvaru, ticis konstatēts 90 procentiem eiropiešu. Pētījumu veica, analizējot urīna paraugus, kas savākti no ES pilsoņiem. Pētījumā bija iesaistīti iedzīvotāji no Horvātijas, Čehijas, Dānijas, Francijas, Somijas, Vācijas, Islandes, Luksemburgas, Polijas, Portugāles un Šveices.
Lūk, kas tika atklāts žurnāla «Nature Communications» publikācijā par pētījumu!
Bisfenols A ir viela, kuru satur daudzi plastmasas izstrādājumi. Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka tā iedarbība uz augļa attīstību intrauterīnajā attīstības stadijā 3,5 reizes palielina autisma risku, sasniedzot divu gadu vecumu, un sešas reizes – 11 gadu vecumā. Vai nav baisi?
Rovena Universitātes (ASV) zinātnieku pētījums atklāja, ka autisma spektra traucējumi un uzmanības deficīta traucējumi ir saistīti ar plastmasas sastāvdaļām. Pētījuma rezultāti ir publicēti arī žurnālā «PLOS One».
Plastifikatori ir plaši izmantotas plastmasas sastāvdaļas, kas piešķir materiālam vēlamās fizikālās īpašības. Zinātnieki aplūkoja divas plaši lietotas šīs grupas vielas: bisfenolu A (BPA) un dietilheksilftalātu (DEHP).
Kad šīs vielas nonāk organismā, tās parasti tiek inaktivētas aknās glikuronizācijas ceļā un izvadītas ar urīnu. Šis process ir iesaistīts arī, ja bērniem attīstās neiroloģiskās slimības. Zinātnieki norāda, ka bisfenola A iedarbība grūtniecības laikā var palielināt risku saslimt ar autisma spektra traucējumiem vīriešu dzimuma bērniem.
Jaunā pētījumā zinātnieki no Florija Neirozinātņu un mentālās veselības institūta Melburnā, Austrālijā, ir norādījuši uz iespējamu saikni starp autismu un BPA iedarbību uz embriju.
Vienlaikus eksperti uzsver, ka pagaidām nevar viennozīmīgi apgalvot, ka tieši BPA iedarbība izraisa autismu. No autisma cieta ne visi bērni, kuru māšu urīnā atrada BPA. Visticamākais – slimību var izraisīt ir vairāki faktori, tostarp ģenētiski.
Padomājiet par veselību!
Dzerot ūdeni, mums jādomā par tā kvalitāti. Mūsdienās šis jēdziens ietver arī plastmasas neesamību. Jo mazāk ūdens plastmasas iepakojumā dzeram, jo labāk. Savukārt Sango koraļļi, kurus var pievienot krāna ūdenim, palīdzēs to bagātināt ar mikroelementiem jonu veidā – proti, kalciju, magniju, dzelzi, cinku, kāliju, nātriju, varu, mangānu, selēnu, jodu un citiem, kopā 74 elementiem. Tie visi palīdz autisma profilaksei, kā arī stiprina imūnsistēmu. Plus – bagātināšana ar skābekli, ko sniedz šie koraļļi. «Coral Water» var iegādāties aptiekos un interneta vietnē www.sango.lv.
Konsultējieties ar ārstiem un farmaceitiem aptiekā par šo preparātu! Īpaši svarīgi tas ir topošajām māmiņām, kurām jādara viss, lai mazuļi piedzimtu veseli un spēcīgi.
Starp citu, japāņiem ir patents, kas papildus profilaksei nosaka un pat pierāda labvēlīgu ietekmi uz cilvēka organismu tādu problēmu gadījumā kā demence, Parkinsona un Alcheimera slimība (mēs pat atradām šo patentu attēlus). Produkta etiķetē ir norādīts, ka ar Sango koraļļiem bagātinātā ūdens īpašības ir patentētas Japānā, ASV un citās valstīs. Tāpat šī informācija ir apstiprināta un reģistrēta ES reģistrā (piemēram, 2001. gada 9. janvāra ASV patents US 6 171 622 B1 un Apvienotās Karalistes patents GB 2201 408 B).
Mēs nepretendējam uz galīgu un neapstrīdamu patiesību. Pētījumi par plastmasas ietekmi uz cilvēka ķermeni turpinās. Par to mūsu žurnāla lappusēs informēsim nākamgad.
Ludmila VEVERE
Uzziņai. Cilvēka organisms vidēji satur 65% ūdens. Tā saturs dažādos orgānos nav vienāds. Smadzenēs ir 74,5% ūdens, kaulos – 22%, nierēs – 82,7%, muskuļos – 75,6%, asinīs – 83%. Asinīm, limfai, siekalām, gļotādām ir sārmaina reakcija, vesela cilvēka asiņu pH ir 7,4.
Izmantotie dati:
https://www.nature.com/ncomms/;
https://newatlas.com/health-wellbeing/prenatal-bisphenol-a-bpa-autism-boys/;
https://journals.plos.org/plosone/;
https://www.eea.europa.eu/en/newsroom/news/public-exposure-to-bisphenol-a