23. martā Džidas pilsētā turpināsies sarunas par iespēju noslēgt pamieru Krievijas karā pret Ukrainu. Par to otrdien, 18. martā, televīzijas kanāla Fox News ēterā paziņoja ASV prezidenta īpašais sūtnis Stīvens Vitkofs, sīkāk neiedziļinoties detaļās.
18. martā notika ASV prezidenta Donalda Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina telefonsaruna – jau otrā kopš Trampa pašreizējā prezidenta pilnvaru termiņa sākuma. Komentējot šīs sarunas iznākumu, Vitkofs pieminēja “zināmu izrāvienu” sarunu procesā, ziņo ziņu aģentūra dpa. “Vēlos pateikties prezidentam Putinam par visu, ko viņš šodien šīs sarunas laikā ir darījis, lai tuvinātu savu valsti galīgajai miera vienošanās noslēgšanai,” aģentūra citē ASV prezidenta īpašā sūtņa teikto.
Tramps, Zelenskis un Šolcs par Krievijas un ASV prezidentu sarunas rezultātiem
Pats Baltā nama vadītājs pēc telefonsarunas ar Vladimiru Putinu savā sociālajā tīklā Truth Social rakstīja: “Mēs vienojāmies par tūlītēju uguns pārtraukšanu visos enerģētikas un infrastruktūras objektos ar izpratni, ka mēs ātri strādāsim pie pilnīgas uguns pārtraukšanas, lai galu galā izbeigtu šo briesmīgo karu starp Krieviju un Ukrainu.”
Savukārt Putins atbalstīja Trampa ideju par Krievijas un Ukrainas abpusējo atteikšanos no triecieniem pa enerģētikas infrastruktūras objektiem uz 30 dienām un, kā apgalvo Kremlis, deva attiecīgu pavēli Krievijas karaspēkam.
Vienlaikus Krievijas prezidents, kā ziņo ziņu aģentūra TASS, iezīmējis “vairākus būtiskus punktus”: iespējams, runa ir par efektīvas pamiera kontroles nodrošināšanu visā frontes līnijas garumā, kā arī nepieciešamību aizliegt Ukrainai veikt mobilizāciju un apbruņot armiju. Oficiāla informācija par Kremļa gatavību noslēgt 30 dienu pamieru ar Kijivu nav izskanējusi.
Savukārt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis preses konferencē paziņoja, ka Kijiva atbalsta priekšlikumu pārtraukt triecienus enerģētikas infrastruktūrai, taču solīja “reaģēt”, ja Krievija šo vienošanos pārkāps.
Vācijas kanclers Olafs Šolcs, komentējot Trampa telefonsarunas ar Putinu rezultātus, norādīja, ka aicinājums pārtraukt triecienus enerģētikas objektiem ir “labs sākums”. Vienlaikus Šolcs uzsvēra, ka vienošanās par mieru bez Ukrainas piedalīšanās nav iespējama.