Iepriekš vairāk nekā 20 LOC ārsti brīdinājuši slimnīcas vadību par iespējamu kolektīvo atlūgumu. Aizvadītā gada izskaņā no darba LOC aizgājuši divi ārsti, kas nav spējuši vienoties ar slimnīcas vadību. Pārējie kolēģi pauduši viņiem atbalstu un izteikuši savas prasības uzņēmuma vadībai. Ārsti uzskata, ka viņu darbs neesot novērtēts un LOC trūkstot mūsdienīga aprīkojuma.
Pēc Ancānes paustā, vakar Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis kritizēja ārstu viedokli, sakot, "ka, ja šis ultimāts netiks izpildīts, no tā cietīs pacienti". Viņa uzsvēra, ka ārsti reti izsaka ultimātus, parasti tikai krīzes gadījumos.
"No medicīnas ētikas viedokļa, ārsti šai gadījumā rīkojas ētiski, pat pēc vairākiem Pasaules Ārstu asociācijas Ētikas kodeksa punktiem, un Paeglītis kļūdās acīmredzot zināšanu trūkuma dēļ par ārsta darba sarežģīto, komplicēto būtību, augsto stresa līmeni darbā," sacīja Ancāne.
Viņa skaidroja, ka medicīnas kodeksos šajā saistībā ir uzsvērtas vairākas lietas. Pirmkārt, katra ārsta pirmais uzdevums ir veicināt katra individuāla pacienta veselību, sniedzot ne tikai kompetentu un līdzjūtīgu aprūpi, bet arī laicīgu, taču tas, viņasprāt, Latvijā nenotiek. Veselības aprūpes sistēma nav tā sakārtota, lai nodrošinātu savlaicīgu, neielaistas slimības stadijā pacienta piekļuvi ārstam, un pret to, cita starpā, arī ārsti onkologi protestē.
Ancāne norādīja - lai pacienta aprūpe atbilstu augstākajiem standartiem, ārstam ir pienākums rūpēties par savu labsajūtu un darba spējām. Proti, ja ārsts ir pārguris, izdedzis, viņš nespēj strādāt pēc augstākajiem standartiem un tādējādi apdraud pacienta veselību.
"Viens no galvenajiem medicīnas ētikas likumiem - nekaitēt pacientam - tādējādi ir pārkāpts. LOC ārsti grib strādāt atbilstoši medicīnas ētikas augstākajiem standartiem, un par to viņiem pienākas gods. "Uzbrauciens" ar ultimātu ir nevietā, jo atpūta prasa atbilstošu naudu - koncerti, ceļojumi, grāmatas, labas pusdienas kopā ar ģimeni, u.tml. Tas ir jautājums par algas lielumu," viņa uzskata.
Tāpat Medicīnas ētikas kodeksā ir minēti arī ārsta pienākumi pret sabiedrību - piemēram, ārsts atbalsta godīgu un līdzvērtīgu veselības aprūpes līdzekļu sadalījumu. Tas ir arī jautājums, vai administrācijas algas nepārsniedz pašu darba veicēju algas. Slimnīcā un jebkurā ārstniecības iestādē galvenie darba darītāji un bieži administrācijas kļūdu labotāji ir ārsti un viss ārstniecības personu kopums - medicīnas māsas, fizioterapeiti un citi, uzsvēra Ancāne.
Viņas vērtējumā, ārstiem ir nepieciešams atbalstīt vienam otru šo ētikas prasību izpildē, un ir jāpalīdz novērst nacionālā un internacionālā līmenī tās juridiskās, ētiskās, administratīvās un citas prasības, kuras grauj Medicīnas ētikas kodeksā minētās prasības. Tāpat būtiski pārskatīt jautājumu par ārstu toleranci pret vardarbību no pacientu, piederīgo, administrācijas un citām pusēm.
Jau ziņots, ka no 30.decembra Galvas un kakla ķirurģijas nodaļā pēc atvaļinājuma atgriezās onkoķirurgs Renārs Deksnis, kurš turpina operēt un piekritis veidot jaunu galvas un kakla ķirurgu komandu. Darbā atgriezusies arī ārste Inta Trauciņa, kura strādā, pieņemot onkoloģiskos pacientus ambulatori. Turklāt janvārī galvas un kakla ķirurgu komandai ir piekritusi pievienoties vēl viena pieredzējusi sertificēta kolēģe. Tādējādi šobrīd ir rasts risinājums onkoloģisko pacientu operāciju nodrošināšanai Galvas un kakla ķirurģijas nodaļā, skaidroja RAKUS.
RAKUS padome kopā ar slimnīcas vadību jau šonedēļ sāks sarunu procesu, lai uzklausītu LOC ārstu viedokļus, identificētu iespējamās komunikācijas vai saskarsmes problēmas un vienotos par kopīgu turpmākās attīstības redzējumu un soļiem.