Mājas virtuve
RU Trešdiena, 8. Janvāris Rīt: Gatis, Ivanda

Kāpēc pēc svētkiem rodas iztukšotības sajūta un kā tikt ar to galā?

Iekšēja tukšuma sajūta pēc Ziemassvētkiem un Jaunā gada ir diezgan izplatīta parādība, kas var būt saistīta ar vairākiem faktoriem – gan psiholoģiskiem, gan fizioloģiskiem. Lūk, daži iemesli, kāpēc jūs, iespējams, jūtat emocionālu izsīkumu.

1. Pēcsvētku depresija

Pēc svētku līksmības un brīnumu gaidīšanas daudzi cilvēki var piedzīvot ko līdzīgu depresijai. Šī nomāktības sajūta var rasties, kad svētki beidzas un atgriežas ierastā rutīna. Bieži vien svētku periodu pavada liels emociju un enerģijas pieplūdums, un, kad šis periods beidzas, atgriešanās pie ierastās dzīves var būt grūta un radīt tukšuma sajūtu.

2. Lielas gaidas un vilšanās

Ziemassvētki un Jaunais gads ir laiks, no kura cilvēki nereti sagaida ko īpašu. Šīs gaidas var attiekties gan uz svētkiem, gan uz personīgajiem sasniegumiem. Svētkiem beidzoties, realitāte ne vienmēr atbilst gaidītajam (piemēram, svētki nav noritējuši tā, kā jūs esat iedomājies, vai arī ne visas jūsu vēlmes ir piepildījušās), tāpēc rodas vilšanās un iztukšotības sajūta.

3. Pārmērīga darba slodze un stress

Gatavojoties svētkiem, daudzi no mums ir stresā: dāvanu pirkšana, gardumu gatavošana, tikšanos un ceļojumu organizēšana. Tas var izraisīt emocionālu un fizisku izsīkumu. Kad visas šīs aktivitātes ir beigušās, ķermenis un dvēsele izjūt enerģijas trūkumu un panīkumu, kas var izpausties kā tukšuma sajūta.

4. Jēgas vai mērķa trūkums pēc svētkiem

Jaunais gads, tāpat kā citi svētki, sniedz iespēju sajust, ka dzīvē ir kas svarīgs un nozīmīgs. Tomēr pēc tam, kad tiek ir beigušies, daudziem cilvēkiem var šķist, ka atgriešanās ierastajā dzīvē vairs nesniedz gandarījumu. Svētki var radīt pacilātības ilūziju, un, kad tā pāriet, paliek zaudējuma sajūta.

5. Sezonāli afektīvie traucējumi

Ziemā, īpaši aukstākajos mēnešos, cilvēki var izjust garastāvokļa pasliktināšanos, ko izraisa dienasgaismas samazināšanās. Šo parādību sauc par sezonāliem afektīviem traucējumiem (SAT). Dienasgaismas trūkums ietekmē serotonīna un melatonīna - hormonu, kas regulē garastāvokli un miegu, - veidošanos, kas var pastiprināt depresijas un nomāktības sajūtu.

6. Fiziskais nogurums

Pēc brīvdienām mēs bieži jūtamies fiziski noguruši: garas pasēdēšanas ar draugiem, neregulārs miegs un pārēšanās. Tas var ietekmēt enerģijas līmeni un radīt vispārēju noguruma un saguruma sajūtu, organismam nespējot atjaunoties.

7. Psiholoģiskā spriedze gada beigās

Gada beigas ir arī laiks, kad atskatāmies atpakaļ un apjaušam, ka ir pagājis vēl viens gads. Dažkārt tas izraisa pārdomas par to, kas nav paveikts vai palicis nepabeigts. Tas var izraisīt neapmierinātības un iztukšotības sajūtu, īpaši, ja mērķi nav sasniegti.

Ko darīt, lai tiktu galā ar šo sajūtu?

- Ļaujiet sev atpūsties. Pēc brīvdienām ir svarīgi dot sev laiku, lai atgūtos: atjaunot miega režīmu, ēst sabalansētu uzturu un taisīt pārtraukumus, lai samazinātu stresa līmeni.

- Izvirziet jaunus mērķus un apņemšanās. Tas palīdzēs atgūt dzīves jēgas sajūtu. Taču ir svarīgi, lai šie mērķi būtu reāli un sasniedzami.

- Nodarbojieties ar fiziskām aktivitātēm. Fiziskās aktivitātes palīdz uzlabot garastāvokli, paaugstināt enerģijas līmeni un mazināt depresijas simptomus.

- Uzturiet sociālos kontaktus. Komunikācija ar ģimeni un draugiem var mazināt vientulības un tukšuma sajūtu.

- Pakāpeniski atgriezieties pie ierastajām aktivitātēm. Svarīgi, lai pāreja no brīvdienām uz ierasto rutīnu būtu pakāpeniska un nebūtu pārāk strauja.

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Naktī Kurzemē daudz līs, pūtīs brāzmains vējš

08/0
Lasīt