Mājas virtuve
RU Ceturtdiena, 21. Novembris Rīt: Andis, Zeltite

Kam pienākas valsts apmaksāti rehabilitācijas pakalpojumi un kā tos saņemt?

Vai ir iespējams pēc pārciestas smagas slimības saņemt norīkojumu uz rehabilitācijas centru – bez maksas vai vismaz ar atlaidi? Vai cilvēkiem ar invaliditāti, pensionāriem un cilvēkiem ar smagām un hroniskām diagnozēm ir pieejami atvieglojumi medicīniskajai rehabilitācijai? Šajā publikācijā pastāstīsim par to, kam pienākas valsts apmaksāta medicīniskā rehabilitācija un kā to saņemt.

Vēlies uz sanatoriju?

Uz sava rēķina – lūdzu!

Saskaņā ar Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes datiem cilvēku ar invaliditāti skaits valstī ar katru gadu pieaug:

- 2023. gadā Latvijā būs aptuveni 210 000 cilvēku ar invaliditāti, tostarp 9 372 bērni;

- 2021. gadā - 201 984 iedzīvotāji ar invaliditāti, tostarp 8 746 bērni;

- 2018. gadā reģistrēti 191 815 Latvijas iedzīvotāji ar invaliditāti.

Pieaugums ir 8-10 tūkstoši gadā. Iemesli ir dažādi: daļai cilvēku nav laika doties pie ārstiem, citiem nav naudas ārstēšanai, ārstu pakalpojumi kļūst arvien dārgāki, bet valsts kvotas kūst kā pirmais sniegs.

Tāpēc mēs arvien biežāk saņemam jautājumus par to, kā saņemt valsts finansētus vai līdzfinansētus medicīnas pakalpojumus. Daudzi cilvēki uzlabot veselību sanatorijā vai uziet rehabilitācijas kursu kādā rehabilitācijas centrā. Taču cenas atsit jebkuru vēlmi.

Cena kopā ar izmitināšanu ziemā svārstās no 60 līdz 90 eiro dienā. 5 dienu kurss tiem, kas cieš no muguras problēmām, izmaksā no 247 līdz 650 eiro atkarībā no numuriņa kategorijas. Nedaudz lētāk var atrast nevis pie jūras, bet provincē vai Lietuvā, Baltkrievijā. Taču tas joprojām nav pa kabatai lielākajai daļai no tiem, kam šāda medicīniskā aprūpe nepieciešama.

Kam ir tiesības uz atvieglojumiem? Saskaņā ar Latvijas Republikas Veselības ministrijas (VM) informāciju Ministru kabineta noteikumi nosaka kārtību, kas nosaka iedzīvotāju kategorijas, kuri var saņemt medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus bez maksas.

Rehabilitācijas jomā darbojas privātās sanatorijas un valsts rehabilitācijas centri, ir valsts līdzfinansētas programmas. Valsts nemaksā par uzturēšanos privātajā sanatorijā, pat hroniskiem slimniekiem un invalīdiem, bet var apmaksāt vai daļēji līdzfinansēt kursu valsts centrā vai slimnīcā.

Diagnoze un motivācija

Kas var saņemt nosūtījumu uz bezmaksas medicīnisko rehabilitāciju?

Kā informē Nacionālas Veselības dienests, Medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu mērķis ir nodrošināt personām ar noteiktiem funkcionāliem ierobežojumiem šo ierobežojumu mazināšanu vai novēršanu, kā arī komplikāciju riska novērtēšanu un mazināšanu.

1. Jākonsultējas ar ģimenes ārstu, kurš izvērtēs pacienta veselības stāvokli un ieteicamās medicīniskās novērošanas un kontroles metodes, un pēc tam, ja nepieciešams, ārsts var izsniegt nosūtījumu pie cita ārsta - fizikālās un rehabilitācijas medicīnas speciālista.

2. Savukārt fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts nosaka medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu nepieciešamību. Tiek izvērtētas šādas indikācijas:

- pacienta veselības stāvoklis un attiecīgie funkcionālie ierobežojumi;

- medicīniskās rehabilitācijas iespējas;

- veselības stāvokļa stabilizācija rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanas laikā;

- pacienta un viņa radinieku motivācija.

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, kuram ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, var izsniegt nosūtījumu uz valsts apmaksātu rehabilitāciju.

V Kādus apmaksātus medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus var saņemt pacients:

- ambulatoro ārstēšanu ārstniecības iestādē, tostarp dienas stacionārā;

- stacionāro ārstēšanu;

- pacienti, kuriem, piemēram, diagnosticēts insults, var saņemt medicīnisko rehabilitāciju mājās.

Slimnīcā un mājās

Kur var atjaunot veselību?

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts var piedāvāt pacientam gan ambulatoro kursu, gan medicīnisko rehabilitāciju stacionārā, gan arī kursu mājās.

V Ambulatorā rehabilitācija

Ambulatorā rehabilitācija paredz, ka konsultācijas un procedūras pacientam tiek nodrošinātas ambulatori - klīnikas vai medicīnas centra telpās, kur pacients ierodas iziet ārstnieciskās rehabilitācijas kursu.

V Stacionāri, kuri piedāvā medicīnisko rehabilitāciju:

- Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca;

- Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca;

- Rīgas otrā slimnīca;

- Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (bērniem);

- Vaivaru rehabilitācijas centrs;

- Vidzemes slimnīca;

- Rēzeknes slimnīca;

- Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca;

- Liepājas reģionālā slimnīca;

- Jēkabpils reģionālā slimnīca.

V Medicīniskā rehabilitācija mājās

Šis pakalpojuma veids tiek sniegts pacientiem ar noteiktu diagnozi. Piemēram, insulta diagnozes gadījumā tiek apmaksāta medicīniskā rehabilitācija mājās, kas nepieciešama, lai nodrošinātu nepārtrauktu atveseļošanās procesu.

Valsts apmaksā ģimenes ārsta un fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta vizītes pie insulta pacientiem. Šis ārsts var izrakstīt nosūtījumu medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai mājās un izveidot rehabilitācijas plānu.

Valsts apmaksā arī fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta apmeklējumu mājās šādām pacientu grupām, ja viņiem ir nepieciešami šādi pakalpojumi:

- bērniem, kuri ir reģistrēti Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes kabinetā;

- pacientiem ar muguras smadzeņu bojājumu (diagnoze T91.3);

- pacientiem ar cerebrovaskulārām saslimšanām (diagnozes I60, I61, I63, I64 vai I69).....

Bērniem, kas atrodas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē, pakalpojuma saņemšanai ir nepieciešams nosūtījums no fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta un sastādīts medicīniskās rehabilitācijas plāns.

Rehabilitācijas cena

Bez maksas un ar pacienta līdzmaksājumu

Runājot par valsts palīdzību medicīniskās rehabilitācijas apmaksāšanā, jāprecizē, ka pakalpojumi bez maksas tiek sniegti tikai noteiktām pacientu kategorijām.

Iedzīvotāji, kuriem ir ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums, var saņemt valsts apmaksātu pakalpojumu, par kuru jāmaksā pacienta iemaksa: 5 eiro, sākot ar otro dienu.

Ministru kabineta 2013. gada 17. decembra noteikumi Nr. 1529 “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” nosaka pacientu grupas, kuras ir atbrīvotas no pacienta iemaksas, t.i., tiek ārstētas BEZ MAKSAS. Tās ir bērni līdz 18 gadu vecumam, 1. un 2. grupas invalīdi, iedzīvotāji ar trūcīgas personas statusu, tuberkulozes slimnieki, garīgi slimi cilvēki un citas iedzīvotāju grupas, pavisam 19.

Ja pacients vēlas saņemt rehabilitācijas palīdzību par maksu un spēj pats apmaksāt pakalpojumus, tad ārsta nosūtījums nav nepieciešams. Lai gan ieteicams šo jautājumu noskaidrot konkrētajā ārstniecības iestādē.

Jāņem vērā arī tas, ka, ja ir ārsta nosūtījums, var mēģināt iesniegt maksājuma čeku, aizpildot gada deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā.

Ja persona dodas ārstēties uz ārzemēm un tai ir ārsta nosūtījums, ir vērts painteresēties Nacionālajā veselības dienestā, vai rehabilitācijas kurss konkrētajā gadījumā tiks kompensēts.

Jautājumi un atbildes

Vai pacients var izvēlēties rehabilitācijas veidu un rehabilitācijas iestādi, vai arī tas ir jādara tikai pēc ārsta ieteikuma?

- Pirmkārt, ir jāvadās no speciālistu līgumiem ar valsti un kvotu pieejamības. Taču pacientam ir tiesības pašam izvēlēties, ja tas nebūs pretrunā ar ārsta ieteikumiem un objektīvām iespējām.

Ārsts izsniedza nosūtījumu uz rehabilitāciju, bet vietu nav. Cik ilgi jāgaida sava kārta?

- Tas ir atkarīgs no tā, uz kurieni jūs lūdzāt nosūtījumu. Piemēram, slimnīcā vietu var dabūt ātrāk. Bet vidējais gaidīšanas laiks ir no 2 līdz 12 nedēļām.

(!) Informācija par visām ārstniecības iestādēm, kas sniedz valsts apmaksātus medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus ambulatori un mājas apstākļos, ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/mediciniska-rehabilitacija.

(!) Nacionālā veselības dienesta bezmaksas tālruņa numurs ir 80001234.

E-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Ceturtdien gaidāma gan saule, gan nokrišņi

21/1
Lasīt

Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatam virza Pudānu

21/1
Lasīt