Kā atbrīvoties no aizlikta deguna akūtu elpceļu infekciju, gripas vai koronavīrusa infekcijas gadījumā?

Ar šo jautājumu PRESS.LV vērsās pie pieredzējušā otolaringologa un klīnikas «Surdovest» galvenā ārsta Aivara PLĒPJA.
1. Runā, ka iesnas saaukstēšanās gadījumā esot viena lieta, ar gripu − jau cita, bet ar kovidu – vēl pavisam kas cits. Un attiecīgi tās katrreiz it kā esot savādāk jāārstē?
− Sāksim ar to, ka iesnas (pareizāk, rinīts) var rasties dažādu iemeslu dēļ. Pārsalām, saaukstējāmies, ieelpojām vīrusu vai putekļus (saskārāmies ar alergēnu), traumējām deguna ādu − un process sākas. Gļotāda iekaist un uzbriest, deguna ejas sašaurinās, un kļūst neiespējami elpot.
Tomēr pašā sākuma stadijā ir pat labi, ja «deguns pil». Deguna dobuma iekšējā virsma, izklāta ar mikroskopiskām skropstiņām, rada gļotas, kas veic evakuatora funkcijas, cenšoties izvadīt ārā visu svešo, arī mikroorganismus, kas te nokļuvuši. Proti, kad organismā iekļūst infekcija, smadzenes sūta signālu, ka gļotu veidošanās degunā ir jāpalielina. Taču bieži vien šīs skropstiņas vairs nespēj tikt galā ar savu funkciju, tad deguna gļotāda pietūkst. Apmēram tā ļoti vienkāršoti var izskaidrot iesnu izcelsmes mehānismu.
Visizplatītākās problēmas, kas saistītas ar neārstētām iesnām, protams, ir haimorīts (iekaisums Haimora dobumu rajonā), to novēro visbiežāk, tāpat jāmin arī sinusīts vai pat pansinusīts (viena vai vairāku deguna blakusdobumu, pieres dobumu, pamatdobuma, etmoidālo dobumu un augšžokļa dobumu gļotādas iekaisums).
Iesnas, kas rodas akūtu elpceļu infekciju, gripas vai koronavīrusa gadījumā, patiesībā ir standarta ķermeņa reakcija uz vīrusu izplatīšanos augšējos elpceļos.
2. Tad kāpēc iesnas koronavīrusa gadījumā jāārstē savādāk nekā pie akūtas elpceļu infekcijas vai gripas? Sociālajos tīklos raksta, ka, slimojot ar kovidu, pret deguna aizlikumu palīdzot tikai hormonālie pilieni...
– Darbības algoritms ir šāds: sajūtot iesnas, uzreiz sākam ar tām aktīvi cīnīties. Te noder aveņu, liepziedu un vilkābeļu tēja, siltas kapzeķes, inhalācijas.
Labāko līdzekļu topā pret iesnām vispirms ir jāpiemin preparāti uz jūras ūdens bāzes, ar kuriem jāskalo deguns. Šie preparāti fiziski noskalo vīrusus un baktērijas no gļotādām, jūras ūdenī esošo mikroelementu dēļ tie palīdz stiprināt vietējo imunitāti, un tiem piemīt lokāla pretiekaisuma un viegla asins pieplūdi mazinoša iedarbība. Visas šīs darbības palīdz daļēji − bet dažreiz, ja izdodas savlaicīgi notvert slimības sākuma brīdi, pilnībā − noņemt pietūkumu.
Ja deguna stāzes dēļ vairs nav iespējams pilnā mērā ievilkt gaisu, tad laikā līdz deguna skalošanai uzmanīgi jālieto asinsvadus sašaurinoši līdzekļi. Šādi preparāti neko neārstē, tie vienkārši krasi sašaurina gļotādas asinsvadus, samazinot asins plūsmu, līdz ar to mazinās tūska un cilvēks atsāk elpot caur degunu. Tomēr es atkārtoju: šādi pilieni un aerosoli nenovērš saaukstēšanās cēloni, tie tikai uz brīdi atbrīvo degunu (tā dobumus). Tāpēc deguna aizlikuma gadījumā vispirms lietojam asinsvadus sašaurinošus pilienus, bet pēc kāda laika − preparātus ar jūras ūdeni. Vēl var paelpot inhalācijas zīmuli ar mentolu.
Tikai ņemiet vērā, ka asinsvadus sašaurinošus pilienus nedrīkst lietot ilgāk par nedēļu, un ir jāievēro to lietošanas instrukcija: parasti tos ir atļauts lietot ne vairāk par trīs reizēm dienā, iepilinot katrā nāsī. Pārmērības var izraisīt nopietnas problēmas. Man bieži nākas ārstēt pacientus, kuriem dāsnas deguna pilienu lietošanas dēļ ir attīstījies medikamentozais rinīts − pastāvīgs deguna nosprostojums, ko, protams, var ārstēt... Tikai tas diemžēl ne vienmēr ir ātrs process. Nereti, ja šādi preparāti tiek regulāri lietoti pāri mēram vairākus gadus, viss beidzas ar operāciju.
Lai tiktu galā ar iesnām, kas parādās jebkura respiratorā procesa rezultātā, ir jāievēro minētā shēma.
Savukārt lietot uz savu roku pret iesnām hormonālos aerosolus un pilienus es neiesaku! Protams, šādiem preparātiem ir savas indikācijas, taču iegādāties bez receptes tos aptiekā nevar. Visbiežāk hormonālos līdzekļus lieto smagas alerģijas un ilgstoša, hroniska sinusīta gadījumā, taču viss ir ļoti individuāli un ir atkarīgs no konkrēta gadījuma. Turklāt šādām zālēm parasti ir iespaidīgs daudzums blakusparādību, sākot no deguna asiņošanas līdz bronhu spazmām. Tāpēc hormonālie pilieni jālieto tikai un vienīgi pēc otolaringologa norādījuma.
3. Vai tā ir taisnība, ka šņaukt degunu ir kaitīgi?
− Deguns ir jāšņauc pareizi. Ja to dara pārāk spēcīgi, var izraisīt paaugstinātu spiedienu deguna dobumā, tādējādi vīrusus un baktērijas nogādājot dzirdes kanālā, kas savukārt var izraisīt vidusauss iekaisumu. Tāpēc ir nepieciešams šņaukt katru nāsi atsevišķi un darīt to ļoti uzmanīgi, turklāt šādos brīžos ir lietderīgi turēt pavērtu muti.
Vēl gribu piebilst, ka tad, ja iesnas nepāriet 10 dienu laikā (arī koronavīrusa infekcijas, saaukstēšanās vai gripas gadījumā) un deguns ir aizlikts, noteikti jākonsultējas ar otolaringologu. No savas pieredzes teikšu, ka pārslimota koronavīrusa infekcija nereti rada sarežģījumus ne tikai saistībā ar plaušām, nierēm, centrālo nervu sistēmu, bet arī ar ausu-kakla-deguna sistēmu − ne tikai kā ožas zudums, bet arī, kas ir jo sliktāk, smagu haimorītu un sinusītu veidā... Atkarībā no situācijas šādiem pacientiem sākotnēji nozīmēju konservatīvu ārstēšanu, ieskaitot medikamentozo, lokālo terapiju un dažādas fizioterapijas procedūras. Ar to parasti pietiek, lai atgūtu labu pašsajūtu un novērstu veselības problēmas.
Pierakstīties uz pieņemšanu pie daktera Plēpja var šeit