Jūnijā stājās spēkā jauna Ministru kabineta noteikumu redakcija, kas nosaka A un B darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtību.
1. Saskaņā ar grozījumiem Ārstniecības likumā tagad darbnespējas lapas var izsniegt ne tikai ārsti un ārstu palīgi (feldšeri), bet arī zobārsti un vecmātes.
Ārstniecības iestādē nodarbinātam zobārstam ir tiesības izsniegt darbnespējas lapu par pirmajām trim darbnespējas dienām saistībā ar veiktām manipulācijām, kā arī alveolārā izauguma un mutes dobuma gļotādas, žokļu un ar tiem saistīto audu slimību, mutes dobuma traumu, iekaisumu, sastrutojumu un abscesu gadījumos.
Savukārt ārstniecības iestādē nodarbināta vecmāte var izsniegt darbnespējas lapu saistībā ar fizioloģiski noritošu grūtniecību, pirmsdzemdību un pēcdzemdību periodu.
2. Lai izvairītos no gadījumiem, kad ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu “ar atpakaļejošu datumu”, dokumentu var izsniegt ar dienu, kad persona vērsusies ārstniecības iestādē un konstatēts kāds no gadījumiem, kurā var izsniegt darbnespējas lapu, kā, piemēram, sakarā ar slimību vai traumu, vai saņemot ārstniecisku vai profilaktisku medicīnisko palīdzību.
Noteikumi paredz arī izņēmuma gadījumus, kad darbnespējas lapu var izsniegt ar to citu dienu, piemēram, ja psihiski slima persona nav savlaicīgi vērsusies pēc medicīniskās palīdzības (psihiskās) slimības pastiprināšanās dēļ, tai pēc ārstu konsilija atzinuma var izsniegt darbnespējas lapu par iepriekšējo darbnespējas periodu, taču ne ilgāku par vienu nedēļu pirms dienas, kad persona vērsusies pēc medicīniskās palīdzības.
3. Līdzšinējā 30 dienu un 26 nedēļu kontroles mehānisma vietā, kad ārstam ilgstošas darbnespējas gadījumā pacients darbnespējas lapas turpināšanai bija jānosūta pie cita ārsta darbnespējas izvērtēšanai vai uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju, ieviests papildu kontroles un uzraudzības mehānisms. Savukārt jaunie noteikumi paredz, ka gadījumā, ja darbnespēja turpinās ilgāk par 90 dienām, ārstam klātienē ir jānovērtē pacienta veselības stāvoklis (nosacījums neattiecas uz pacientiem, kas ārstējas stacionārā). Nepieciešamības gadījumā ārsts noslēgs esošo darbnespējas lapu B un izsniegs jaunu – iepriekšējās darbnespējas lapas B turpinājumu.
4. Darbnespējas lapu slēdz ne vēlāk kā 52 nedēļas no pirmās slimības dienas, izņemot tuberkulozes gadījumus un dažus papildu izņēmumus, kad ir atļauts pagarināt darbnespējas lapu līdz 90 dienām.
Tuberkulozes gadījumā slimības lapu izsniedz līdz pacienta darbspēju atjaunošanai vai līdz dienai, kad tiek noteikta darbnespēja.
Ja slimība turpinās ilgāk par 52 nedēļām (izņemot tuberkulozi), valsts pārtrauc slimības pabalsta izmaksu, un slimības lapa kalpo tikai kā pierādījums darbinieka darbnespējai.
Noderīgi kontakti: Nacionālais veselības dienests: bezmaksas tālrunis: 80001234; e-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv