Septembra nogalē Ministru Kabinets atbalstīja Finanšu ministrijas sagatavoto Grāmatvedības likuma grozījumu projektu, kas nosaka, ka no 2025. gada 1. janvāra uzņēmumiem, kas sadarbojas ar budžeta iestādēm, būs jāspēj nosūtīt un saņemt mašīnlasāmus, automātiski apstrādājamus e-rēķinus. Izmaiņas paredz no 2026. gada 1. janvāra šo prasību attiecināt uz visiem uzņēmumiem, izsniedzot rēķinu samaksāšanai citam uzņēmumam. E-rēķins ir dokuments, kas sagatavots, nosūtīts un saņemts strukturētā elektroniskā formātā, kas ļauj to automātiski un elektroniski apstrādāt, un kurš atbilst ES standartam LVS EN 16931-1:2017.
Globālajā Billentis jaunākajā pētījumā norādīts, ka Latvijā komersantu un budžeta iestāžu, kā arī komersantu savstarpējā rēķinu apritē e-rēķini tiek izmantoti mazāk nekā 40% gadījumu. Līdzīgi rādītāji ir Lietuvā, Spānijā, Polijā, Čehijā un Slovākijā. Tikmēr Skandināvijā, Vācijā, Francijā, Itālijā, Portugālē un vēl vairākās citās valstīs, ieskaitot Igauniju, šis rādītājs pārsniedz 55%. Daudzās no tām e-rēķinu izmantošanu pieprasa līdzīgi likumi tam, kāds Latvijā stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī.
Progresīvāko valstu pieredze ļauj secināt, ka e-rēķinu aprites ieviešana bijis pareizs lēmums, jo samazinājusi Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) plaisu un palielinājusi budžeta ieņēmumus. Piemēram, vienā no pirmajām e-rēķinu aprites ieviesējām Itālijā izdevies palielināt nodokļu ieņēmumus par aptuveni 6 miljardiem eiro gadā. Izmaiņas uzskatāmi redzamas arī PVN plaisā. Ja Latvijā tā 2021. gadā bija 225 miljoni eiro un Lietuvā 795 miljoni eiro, tad Igaunijā, kur e-rēķinu aprite darījumos ar budžeta iestādēm ir obligāta kopš 2019. gada, tikai 40 miljoni eiro.
«Tā kā esam resursu vadības un grāmatvedības sistēmu izstrādātāji, regulāri aptaujājam savus klientus par dažādiem ar finansēm saistītiem jautājumiem. Arī e-rēķiniem. Pētījumu rezultāti rāda, ka e-rēķinu ieviešanā Latvijā vēl ir daudz darāmā. Piemēram, ikgadējā pētījumā «Vadītāja digitālais portrets» pērn noskaidrojām, ka ar tiem strādāt prot vien 46% vidējā un augstākā līmeņa vadītāji. Prasmīgo darbinieku īpatsvars ir vēl zemāks - 42%. Tieši tādēļ organizējam seminārus, kuros apmācam interesentus ar grāmatvedību saistītos jautājumos. Nākamais būs jau 18. oktobrī, un tas būs veltīts tieši e-rēķinu jautājumiem,» izmantot izdevību aicina Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš.
Bezmaksas videoseminārs «E-rēķini 2025: kas jāzina, lai sagatavotos» norisināsies 18. oktobrī no pulksten 9:30 līdz 11:30. Tajā var piedalīties ikviens interesents, iepriekš reģistrējoties vietnē https://www.visma.lv/e-rekini/.