FM informē, ka 2017.gadā VID muitas kontroles punktos (MKP) tika izbūvēta jauna videonovērošanas sistēma, kas aizstāja iepriekš MKP izmantotās daudzās decentralizētās videonovērošanas sistēmas.
Sistēmu ierīkošanas laikā 15 MKP 24 objektos tika veikti videonovērošanas sistēmu infrastruktūras izbūves darbi, videonovērošanas kameru, datortehnikas un serveru tehnikas piegāde un uzstādīšana. Savukārt Talejas ielā 1, Rīgā, tika izvietoti serveri un datu masīvi videonovērošanas sistēmas centrālā punkta darbības nodrošināšanai.
Veicot preventīvas drošības ievainojamību pārbaudes, risinājumā izmantotajiem serveriem ir konstatētas augsta līmeņa drošības ievainojamības, kuru novēršana serveru tehnoloģisko ierobežojumu dēļ nav iespējama, norāda FM.
Vienlaikus 2023.gadā informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" veica drošības pārbaudes VID informācijas un komunikāciju tehnoloģiju infrastruktūrā un 2023.gada 6.novembrī sniedza izvērtējumu un ieteikumus veikt nepieciešamās darbības, lai ekspluatācijā esošie risinājumi tiktu darbināti bez konstatētajām augsta līmeņa drošības ievainojamībām.
Ņemot vērā, ka VID videonovērošanas sistēma uzkrāj datus par valsts kritiskās infrastruktūras objektiem kā, piemēram, ostas, lidosta, dzelzceļa robežšķērsošanas vietas un autoceļu robežšķērsošanas vietas, nav pieļaujami sistēmas drošības ievainojamības riski ar augstu līmeni, uzsver FM.
Ministrija skaidro, ka tādēļ ir nepieciešams nomainīt videonovērošanas sistēmas esošos serverus un disku masīvus pret jaunām funkcionāli līdzvērtīgām iekārtām, kas būtu saderīgas ar šobrīd ekspluatācijā esošo "Bosch Video Management System". FM skaidro, ka nomainītās iekārtas videonovērošanas sistēmai nodrošinātu augstu drošības līmeni un operatīvu drošības ievainojamību novēršanu.
Ņemot vērā videonovērošanas sistēmas un uzglabāto datu kritiskumu VID funkciju nodrošināšanā, kā arī videonovērošanas sistēmas arhitektūras specifiku, videonovērošanas sistēmas infrastruktūru nav iespējams pārcelt uz kādu no koplietošanas pakalpojumu sniedzēju piedāvātajiem pakalpojumiem, skaidro FM.
Papildus saskaņā ar 2024.gada Satversmes aizsardzības biroja izvērtējumu šobrīd VID izmantotās elektronisko sakaru tīkla monitoringa šifrēšanas iekārtas ir novecojušas un bojājuma gadījumā Satversmes aizsardzības biroja rīcībā nebūs iekārtas to aizvietošanai.
Lai nodrošinātu augstu valsts drošības līmeni, nepieciešams veikt esošo VID MKP videonovērošanas sistēmas vadības serveru un disku masīvu nomaiņu, ar to saistīto programmnodrošinājuma, licenču un uzkrāto videonovērošanas datu migrāciju no esošajiem serveriem un disku masīviem uz nomainītajām iekārtām, kā arī šifrēšanas iekārtu nomaiņu elektronisko sakaru monitoringa tīkla darbības nepārtrauktības nodrošināšanai, skaidro FM.
Atbilstoši 2024.gada 1.oktobrī iepirkumā uzvarējušā pretendenta finanšu piedāvājumam VID 2024.gadā papildus ir nepieciešams finansējums 764 000 eiro apmērā.
Papildus atbilstoši Satversmes aizsardzības biroja informācijai par šifrēšanas iekārtu izmaksām, lai ar valsts drošības stiprināšanu saistīto pasākumu ietvaros nodrošinātu elektronisko sakaru monitoringa tīkla darbības nepārtrauktību, VID 2024.gadā papildus ir nepieciešams finansējums 45 000 eiro apmērā šifrēšanas iekārtu nomaiņai.
Finansējumu plānots pārdalīt no gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmā finansējuma programmas "Finansējums valsts drošības stiprināšanas pasākumiem".