Kā aģentūru LETA informēja premjeres preses sekretāre Edīte Matuseviča, vienošanās paredz rast papildu finansējumu Kultūras ministrijas (KM) administrētajai Atveseļošanas fonda (AF) atbalsta programmu mediju modernizācijai un digitalizācijai.
Siliņa pauž, ka sagaida no KM steidzamu lēmumu virzību, "lai Latvijas mediji, arī reģionu līmenī, būtu gatavāki nākotnes izaicinājumiem".
Latvijas Televīzija oktobra sākumā vēstīja, ka reģionālajiem medijiem atteikts ES Atveseļošanas fonda finansējums satura digitalizācijai. Lai reģionos turpinātu pastāvēt neatkarīga žurnālistika un neveidotos tā sauktie informatīvie tuksneši, reģionālie laikraksti bija aicināti izmantot pieejamo ES Atveseļošanas fonda finansējumu laikrakstu digitalizēšanai. Saprotot, ka katrs atsevišķi to nevarēs izdarīt, 21 reģionālais laikraksts spēkus apvienoja, piesakoties kopā.
Naudas ieguvēju saraksts vēl nav publicēts, taču LTV rīcībā esot nonācis iespējamo pretendentu saraksts, un starp tiem nav reģionālie mediji, taču ir, piemēram, uzņēmuma "Tet" platforma "Helio". SIA "Helio Media" rakstiskā atbildē LTV norādījis, ka potenciāli iegūstamo finansējumu cer novirzīt jauna un mūsdienīgāka televīzijas tiešraides ziņu raidījuma izveidei ar ražošanas procesa digitalizāciju, kā arī portāla "1188.lv" modernizēšanai, uzlabojot tā apmeklētāju lietošanas pieredzi.
Tikmēr, piemēram, laikraksts "Kurzemnieks" cerēja no ES Atveseļošanas fonda iegūt 20 000 eiro tehniskajam nodrošinājumam digitālā satura uzlabošanai, taču pie finansējuma netika. Tā galvenā redaktore, Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle Daiga Bitiniece uzskata, ka daļai reģionālo mediju šis finansējuma atteikums tiešām var būt nāves spriedums, jo īpaši tiem, kuriem vēl nav izveidoti mūsdienīgi portāli. Reģionālo mediju asociācijas valdes priekšsēdētājs Uldis Salmiņš stāstīja, ka katrs medijs bija cerējis vidēji uz 50 000 līdz 60 000 eiro lielu atbalstu - visi kopā uz 750 000 eiro. Šis atteikums reģionālajiem medijiem esot liels trieciens.
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) savukārt pauda, ka pieteicēju bija vairāk nekā naudas, tāpēc konkursā tālākai virzībai no 30 pieteicējiem izvēlēti septiņi, kuriem esot bijuši kvalitatīvāk uzrakstīti projekti.
Savukārt KM solīja meklēt iespēju atbalstīt reģionālos medijus no citu pieejamo atbalsta veidu līdzekļiem.
Oktobra izskaņā tapa zināms, ka vairāki mediji apstrīdējuši CFLA atteikumu Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansējumam satura digitalizācijai. Projektu iesniedzēji, kuri saņēmuši negatīvu CFLA lēmumu, ir izmantojuši Administratīvā procesa likumā paredzētās tiesības to apstrīdēt un iesnieguši apstrīdēšanas iesniegumus. Apstrīdēšanas iesniegumus CFLA ir nosūtījusi izskatīšanai Finanšu ministrijai (FM) kā AF plāna koordinējošajai iestādei.
CFLA pārstāvji skaidro, ka FM var pieņemt vienu no trim lēmumiem - atstāt CFLA lēmumu negrozītu, atjaunojot lēmuma darbību, atcelt CFLA lēmumu, vai arī atcelt CFLA lēmumu kādā tā daļā. CFLA pārstāvji informē, ka FM lēmums būtu jāpieņem mēneša laikā no apstrīdēšanas iesnieguma saņemšanas dienas. Objektīvu apstākļu gadījumā šo termiņu var pagarināt, par to informējot iesnieguma iesniedzēju.
CFLA ir informējusi KM kā par investīcijas ieviešanu atbildīgo iestādi par projektu iesniegumu atlases starprezultātiem. Tāpat CFLA ir aicinājusi KM rast iespēju investīcijas īstenošanai piesaistīt papildu finansējumu, lai nodrošinātu atbalstu atlases laikā iesniegtajiem projektu iesniegumiem, kuri atbilstu investīcijas īstenošanu regulējošo Ministru kabineta noteikumu un projektu iesniegumu vērtēšanas kritēriju prasībām, bet kuri šobrīd ir noraidīti nepietiekama finansējuma dēļ.
Ja satura digitalizācijai tiks piesaistīts papildu finansējums, CFLA gadījumos, kad projekta iesniegums tika noraidīts nepietiekama finansējuma dēļ, ievērojot projektu iesniegumu vērtējumu atbilstoši vērtēšanas kritērijiem un rindojumu prioritāro secību, atcels lēmumu par projekta iesnieguma noraidīšanu nepietiekama finansējuma dēļ un pieņems lēmumu par tā apstiprināšanu vai apstiprināšanu ar nosacījumu.