Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, līdzšinējā deklarācija, kas pieņemta 2006.gadā, ir pilnveidojama atbilstoši laikmeta garam, gan ieviešot jaunas pilsoniskās līdzdalības formas, gan pārskatot terminoloģiju, kas teju 20 gadu laikā ir mainījusies.
Saeimas Prezidijs un frakciju vadītāji ir sagatavojuši lēmumprojektu, kas paredz atzīt par spēku zaudējušu 2006.gada Saeimas deklarāciju par pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā un sadarbību ar nevalstiskajām organizāciju, vienlaikus nosakot, ka Saeimas Prezidijs apstiprina jaunu.
"Svarīgi iet līdzi laikam, pilnveidot sadarbības iespējas, nodrošināt labāku pilsoniskās līdzdalības iesaisti. Mēs aktualizējam deklarāciju atvērtākai sadarbībai. Uzskatu, ka dialogs ir visa pamatā: jo kvalitatīvāka sadarbība, jo izsvērtāki un kvalitatīvāki lēmumi tiek pieņemti," uzsver Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS).
Deklarācijas teksts pārskatīts sadarbībā ar pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvjiem, definējot pilsoniskās sabiedrības attīstības virzienus, deklarācijas īstenošanas principus un ieviešot jaunas sadarbības formas.
Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga norāda, ka deklarācija par pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā tika pieņemta pirms 18 gadiem, apliecinot Saeimas apņemšanos iesaistīt nevalstiskās organizācijas Saeimas lēmumu pieņemšanas procesā.
Zonbergas ieskatā, šāda apņemšanās vēl joprojām ir aktuāla, taču, mainoties līdz ar laikiem, Saeima ir kļuvusi mūsdienīgāka un atvērtāka, savukārt pilsoniskā sabiedrība Latvijā prasīgāka pret lēmumu pieņēmējiem, aicinot veidot dialogu un partnerību kopīgam sabiedriskam labumam.
"Atjaunotā deklarācija nostiprinās tādas apņemšanās kā abpusēju atklātību, sadarbību un iekļaujošu pilsonisko un sociālo dialogu, lai veicinātu pilsoniskās sabiedrības attīstību, demokrātijas stiprināšanu, parlamenta procedūru pilnveidošanu un sabiedrības dzīves kvalitātes paaugstināšanu," pauž Latvijas Pilsoniskās alianses direktore.
Līdztekus ikgadējam Saeimas un pilsoniskās sabiedrības forumam paredzēts organizēt arī atvērto durvju dienu Saeimas komisijās. Tā būs iespēja nozaru komisijās diskutēt par tieši nevalstiskajam sektoram aktuāliem jautājumiem. Atvērto durvju diena iecerēta, lai dažādotu viedokļu pārstāvniecību parlamentā un iepazīstinātu ar parlamenta sniegtajām līdzdalības iespējām arī tādas organizācijas, kurām vēl nav sadarbības pieredzes Saeimā. Uzsākot šo tradīciju, pirmā atvērto durvju diena plānota jau 27.februārī - Starptautiskajā nevalstisko organizāciju dienā.
Tāpat plānots izveidot Saeimas un pilsoniskās sabiedrības organizāciju sadarbības grupu, kas ikdienā vadītu un koordinētu abu pušu sadarbību un to pilnveidotu. Šo grupu vienādā skaitā veidotu Saeimas Prezidija locekļi un pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvji.