Mājas virtuve
RU Ceturtdiena, 21. Novembris Rīt: Andis, Zeltite

Lietuvas aizsardzības ministrs: ES būs jānosaka sankcijas, ja par kabeļu bojājumiem Baltijas jūrā atbildīga būs kāda valsts

Eiropas Savienībai (ES) būs jānosaka sankcijas, ja tiks pierādīts, ka par sakaru kabeļu bojājumiem Baltijas jūrā atbildīga ir kāda valsts, paziņojis Lietuvas aizsardzības ministrs Laurīns Kasčūns.

"Ja izmeklēšanā tiks noskaidrots, ka ir valsts, kas vainojama par telekomunikāciju kabeļu sabojāšanu Baltijas jūrā, Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm būs jānosaka sankcijas pret destabilizējošu kritiskās infrastruktūras sabotāžu," Kasčūns teica otrdien ES aizsardzības ministru sanāksmes Briselē laikā.

Lietuvas un Zviedrijas varasiestādes jau sākušas izmeklēšanu par abas valstis savienojošā telekomunikāciju kabeļa bojājumu.

Zviedrijas aizsardzības ministrs Pols Jonsons uzsvēra, ka "mums ir jāsaglabā modrība, jo drošības situācija mūsu apkaimē pasliktinās. Pašlaik mēs, cieši sadarbojoties, strādājam, lai panāktu pēc iespējas lielāku skaidrību par incidentu Baltijas jūrā".

Zviedrijas telekomunikāciju grupas uzņēmums Lietuvā "Telia Lietuva" paziņojis, ka svētdienas rītā tika bojāts viens no tā trim zemūdens sakaru kabeļiem Baltijas jūrā, kas savieno Zviedriju un Lietuvu.

Uzņēmuma pārstāvis apliecināja, ka kabelis bojāts tuvu vietai, kur tika bojāts "C-Lion1" - vienīgais zemūdens sakaru kabelis starp Vāciju un Somiju.

Savukārt Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss otrdien pauda pārliecību, ka Lietuvu un Zviedriju, kā arī Vāciju un Somiju savienojošo sakaru kabeļu bojājumi Baltijas jūrā, visticamāk, ir sabotāža.

Vācija un Somija paziņoja, ka notiek izmeklēšana, brīdinot par hibrīdkara apdraudējumu.

Zviedrija sakaru kabeļu bojāšanu Baltijas jūrā izmeklē kā iespējamu sabotāžu, otrdien pavēstīja prokuratūra.

Savukārt Lietuvas ģenerālprokurore Nida Grunskiene kabeļa bojājumu izmeklē kā iespējamu terorismu.

Pēdējo gadu laikā Baltijas jūrā notikuši vairāki incidenti.

2023.gada oktobrī Baltijas jūrā tika pārrauts elektrības kabelis un gāzesvads starp Somiju un Igauniju. Izmeklēšana liecina, ka kabeļa un gāzesvada "Balticconnector" bojājumu radīja Ķīnas kuģa enkurs. Aptuveni tajā pašā laikā Zviedrija paziņoja par atsevišķiem bojājumiem kabelim, kas savieno to ar Igauniju.

Pagājušā gada janvārī varas iestādes paziņoja, ka bojājumus citam elektrības kabelim starp Somiju un Igauniju, visticamāk, nav izraisījis ārējs faktors.

2022.gadā Baltijas jūrā tika saspridzināti Krievijas-Vācijas gāzesvadi "Nord Stream".

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Piektdien izraudzīsies Rīgas galvenās svētku egles

20/1
Lasīt