Mājas virtuve
RU Sestdiena, 28. Decembris Rīt: Inga, Ingeborga, Irvita, Ivita

Lielāks nepaliekamais minimums: kas jāzina pensionāriem

No jaunā gada ar ienākuma nodokli neapliekamais minimums pensijām dubultosies. Pensionāri priecājas. Taču ne visi. Strādājošie seniori ir nobažījušies par iespējamām problēmām, kas varētu rasties, iesniedzot gada ienākumu deklarācijas. Labklājības ministrija skaidro mūsu lasītājiem, kas būtu jādara, lai izjustu ieguvumus no neapliekamā minimuma palielinājuma un pēc gada neizrādītos nodokļu parādu bedrē.

Pēdējo četru mēnešu laikā, apspriežot jauno valsts budžeta projektu, Labklājības ministrija nāca klajā ar sensacionālu paziņojumu: ar ienākuma nodokli neapliekamais minimums pensijām tiks palielināts no 500 līdz 1000 eiro. Pārsteigtie pensionāri nespēja tam noticēt, sagaidot, ka budžeta apspriešanas gaitā valdība tomēr mainīs savu lēmumu.

Taču pretēji skeptiķu bažām no 2025. gada neapliekamais minimums pensionāriem tomēr tiks dubultots.

Tas nozīmē, ka, ja pensionāram ir piešķirta pensija 600 (700, 950 un tā tālāk līdz pat 1000) eiro apmērā, tad katru mēnesi viņš saņems šo summu bez jebkādiem atskaitījumiem. Savukārt iepriekš, kad neapliekamais minimums bija 500 eiro, no pensijām virs šīs summas tika ieturēts nodoklis, un pensionāri saņēma attiecīgi 580 (660, 860 utt.) eiro.

Tajā pašā laikā strādājošie pensionāri satraucas, ka, pat saņemot nelielu algu un pensiju - teiksim, 550 vai 700 eiro, pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas viņi var palikt parādā valstij.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) speciālisti skaidro, kā rīkoties pensionāriem, lai nenonāktu šādā situācijā.

Kā rīkoties ar neapliekamo minimumu?

Strādājošie pensionāri, kuriem pensija ir mazāka par 1000 eiro, var izvēlēties neapliekamo minimumu piemērot pensijai un algai dalīti (piemēram, 500 eiro algai un 500 eiro pensijai).

Šādā gadījumā nodoklis 25,5% apmērā katru mēnesi tiks piemērots vienīgi tai pensijas un algas daļai, kas pārsniedz 500 eiro.

Minētais risinājums ieviests, lai strādājošajiem pensionāriem (kam pensijas apmērs nesasniedz neapliekamā minimuma apjomu – 1000 eiro) dotu iespēju gada laikā pilnīgāk izmantot neapliekamo minimumu, negaidot nākamo gadu, kad, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, var atgūt nodokli par neizmantotā minimuma daļu.

Kā to izdarīt?

Lai dalītais neapliekamais minimums algai un pensijai tiktu piemērots jau no nākamā gada sākuma (2025. gada janvāra pensijai un algai), pensionāram līdz šī gada 15. decembrim (ieskaitot) Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (VID EDS) bija jāaktivizē algas nodokļa grāmatiņa un tajā jānorāda galvenā ienākumu gūšanas vieta (tā darbavieta, kur saņem lielāko algu).

Kā rīkoties, ja pensionārs nav paspējis?

Priekšlikums ir labs, taču tas tika pieņemts īsā laikā, un diez vai visiem strādājošiem pensionāriem ir izdevies iepazīties ar informāciju, un, pat ja viņi par to ir kaut kur dzirdējuši, ne visiem ir bijis laiks saprast, par ko ir runa, un pieņemt pareizo lēmumu.

Šādā gadījumā, ziņo Valsts ieņēmumu dienests, ir iespēja savu izvēli izdarīt vēlāk. Ja strādājošais pensionārs algas nodokļa grāmatiņu iesniegs kādā no mēnešiem nākamajā gadā, tad dalīto pensijas neapliekamo minimumu algai un pensijai atkarībā no grāmatiņas iesniegšanas datuma (pirms vai pēc kārtējā mēneša 15. datuma) sāks piemērot attiecīgi no nākamā vai aiznākamā mēneša 1. datuma.

Vai nodokļu grāmatiņa ir obligāti jāiesniedz?

Ja algas nodokļa grāmatiņa darba devējam nav iesniegta, tad to automātiski iesniegs pensijas izmaksātājam. Nodokli nepiemēros pensijas daļai līdz 1000 eiro, taču darba devējs ieturēs nodokli no algas (no pirmā eiro).

Jebkurā gadījumā cilvēks attiecīgo naudu nezaudēs – to varēs atgūt nākamajā gadā, sākot ar 1. martu, kad būs iespējams iesniegt gada ienākumu deklarāciju (algas un pensijas dati tajā tiks ielasīti automātiski).

Ja strādājošajam pensionāram jau ir pie darba devēja iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, nekas papildus nav jādara. Jauno pensionāra neapliekamo minimumu (1000 eiro) automātiski aprēķinās un piemēros dalīti – 500 eiro pensijai un 500 eiro darba algai.

Kā tiek piemēroti citi atvieglojumi?

Ko darīt, ja strādājošam pensionāram ir tiesības arī uz citiem atvieglojumiem (par apgādājamajiem, invaliditāti, nacionālās pretošanās kustības dalībniekam, politiski represētai personai)?

Šos atvieglojumus, tāpat kā līdz šim, gada laikā varēs piemērot tikai algai – tajā darbavietā, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa.

Vai neapliekamais minimums ir obligāti jādala?

Nē, tā ir katra strādājošā pensionāra izvēle.  

Izvēloties nedalīt pensionāra neapliekamo minimumu, tas tiek piemērots tikai pensijai, kuru izmaksā pensijas izmaksātājs - Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Aizsardzības ministrija, Satversmes aizsardzības birojs, Militārās izlūkošanas un drošības dienests. 

Ja pensionārs izvēlas nedalīt neapliekamo minimumu

Ko darīt, ja strādājošais pensionārs ar pensiju līdz 1000 eiro nevēlas dalīt pensijas neapliekamo minimumu starp pensiju un algu?

Ja algas nodokļu grāmatiņa jau ir iesniegta darba devējam, līdz 2024. gada 15. decembrim tā bija jāizņem no galvenās ienākumu gūšanas vietas (darba devēja). To var izdarīt VID EDS sistēmā.

Vai pensionārs var mainīt savu lēmumu?

Svarīgi zināt, ka savu izvēli – dalīt vai nedalīt pensionāra neapliekamo minimumu, strādājošais pensionārs var mainīt. Un atkarībā no tā iesniegt savu algas nodokļu grāmatiņu darba devējam vai arī izņemt VID EDS informāciju par savu darba vietu.

Ja pensija ir lielāka par 1000 eiro

Šīs izmaiņas par neapliekamā minimuma sadalīšanu neattiecas uz strādājošiem pensionāriem, kuru pensija pārsniedz 1000 eiro.

Šādā gadījumā nav jāveic nekādas papildu darbības. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 25,5 % apmērā automātiski tiks piemērots tai pensijas daļai, kas pārsniedz 1000 eiro.

PIEZĪME: nestrādājošiem pensionāriem jauno neapliekamo minimumu (1000 eiro) automātiski aprēķinās un piemēros Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) vai citi pensiju izmaksātāji tāpat kā līdz šim.

Lai informētu strādājošos pensionārus par iespēju pašiem pārvaldīt savu neapliekamo minimumu, VID darbinieki solīja līdz 15. decembrim visiem strādājošajiem pensionāriem nosūtīt individuālas vēstules un skaidrojošus materiālus ar piemēriem EDS sistēmā, lai katrs varētu izvērtēt un izvēlēties sev piemērotāko risinājumu.

Ja pensionārs pats nespēj iesniegt elektronisko algas nodokļa grāmatiņu VID EDS, viņš var vērsties jebkurā tuvākajā klientu apkalpošanas centrā visā Latvijā, lai aizpildītu iesnieguma veidlapu, un darbinieks pensionāra vārdā veiks attiecīgās izmaiņas.

Noderīgi kontakti

Savus jautājumus jūs varat uzdot pa tālruni +371 67120000, VID EDS sadaļā “Sarakste ar VID” vai vērsties tuvākajā klientu apkalpošanas centrā.

Sīkāka informācija pieejama VID tīmekļa vietnē sadaļā “Aktualitātes”: https://www.vid.gov.lv/lv/jaunums/svariga-informacija-stradajosiem-pensionariem-par-pensionara-neapliekama-minimuma-piemerosanu

Oksana PETRENKO

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Rīgas pašvaldība aicina gadumijā nelietot pirotehniku

27/1
Lasīt