Ko izsniedz bankomāts?
Nesen redakcijā vērsās mūsu lasītāja Antoņina S., lai pastāstītu par piedzīvoto nepatīkamo gadījumu. Saņemot mobilajā tālrunī ilgi gaidīto īsziņu par kontā ienākušo pensiju, sieviete devās uz tuvāko bankomātu, lai izņemtu 200 eiro skaidrā naudā. Operācija noritēja bez ekscesiem, un bankomāts, kā jau tas pienākas, izsniedza pensionārei prasītās banknotes. Antoņina paņēma banknošu kaudzīti un kopā ar kases čeku ielika to savā makā. Taču, mājās rūpīgāk aplūkojot saņemtās naudaszīmes, izrādījās, ka divas 50 eiro banknotes ir īsākas nekā parasti – to malas bija nedaudz apgrieztas, lai gan visas nepieciešamās drošības pazīmes bija savā vietā.
Tomēr pārdevēji kategoriski atteicās šādas naudaszīmes pieņemt. Satrauktā pensionāre steigšus devās uz tuvāko bankas klientu apkalpošanas centru. Tur sirmgalvei paskaidroja, ka viņi var apmainīt sabojāto naudas vienību, taču par pakalpojumu tiks iekasēta komisijas maksa.
“Bet galu galā es šīs banknotes taču saņēmu jūsu bankas bankomātā,” iebilda sašutusī kliente “Tas nevar būt, jo pirms ievietošanas bankomātā visas banknotes tiek rūpīgi pārbaudītas. Varbūt jūs pati sabojājāt banknotes!” atcirta bankas darbiniece.
“Tātad mana nauda ir pazudusi? Tā ir gandrīz puse no manas pensijas!” vaicā izmisusī pensionāre.
Nē, jūsu nauda nav pazudusi, to var samainīt Latvijas Bankas kasēs. Tās atrodas Rīgā, Kr. Valdemāra ielā 1b, un Liepājā, Teātra ielā 3. Komisijas maksa nav jāmaksā, bet jums būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments: pase vai personas apliecība.
Apmainīt var visas nederīgās eiro monētas un banknotes, taču pastāv zināmi nosacījumi. Pirmkārt, nav iespējams banknoti pārgriezt uz pusēm un tās vietā iegūt divas. Bojātās banknotes saglabātajai daļai jābūt ne mazākai par 51% no tās sākotnējā izmēra, kā arī tai jābūt saglabātiem pretviltošanas aizsardzības elementiem un jāvar identificēt tās nominālvērtību.
Nauda tiks apmainīta arī tad, ja eiro monēta būs bojāta, piemēram, ugunsgrēka rezultātā, bet uz tās būs redzams valsts ģerbonis un nominālvērtība. Var iesniegt arī naudaszīmes fragmentu, kas ir mazāks par 50% no sākotnējā izmēra, taču iesniedzējam nāksies pierādīt, kā iznīcināta trūkstošā daļa, uzrādot valsts struktūru, piemēram, Valsts policijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, izsniegtu oficiālu dokumentu.
Tomēr ir izņēmumi. Ja jūsu bērns, rotaļājoties, no 20 eiro banknotes, pieņemsim, būs izgriezis sniegpārsliņas, Latvijas Bankas kasieris uzskatīs, ka banknote ir bojāta tīši. Tā vienkārši tiks izņemta, neizmaksājot īpašniekam tās nominālvērtību.
Papīra nauda tiek uzskatīta par tīši bojātu, ja no banknotes ar nolūku ir izgriezti atsevišķi fragmenti vai bojāti dažādi pretviltošanas elementi. Tomēr, ja uz banknotes ir redzami daži ar pildspalvu, flomāsteri vai zīmuli uzrakstīti skaitļi vai atzīmes, tas netiek uzskatīts par tīšu bojājumu, un banknote tiks apmainīta atbilstoši nominālvērtībai.
Ko darīt, ja trāpījies viltojums?
“Es iepirkos lielveikalā un norēķinājos ar vecā parauga 50 eiro banknoti. Kasiere pārbaudīja banknoti caur detektoru, un ierīce sāka zvanīt, signalizējot par viltojumu. Kasiere vēl vairākas reizes mēģināja to pārbaudīt, taču bez rezultātiem – detektors turpināja signalizēt. Rezultātā veikala darbiniece atteicās pieņemt banknoti un čukstus ieteica norēķināties ar to kādā citā tirdzniecības vietā, kur nav detektora. Man nācās paklausīt viņas padomam,” par savām nedienām stāsta mūsu lasītāja Jekaterina.
Patiesībā mūsu lasītāja izdarīja noziedzīgu nodarījumu, pārdodot iespējamu viltojumu. Pārdevējas pienākums bija izsaukt policiju un uzrādīt aizdomīgo naudaszīmi, vienlaikus brīdinot pircēju, ka viņam būs jāsniedz liecība par to, kur un kā viņš viltoto naudu saņēmis. Pircējam nevajadzētu baidīties, ka pret viņu tiks ierosināta krimināllieta, jo par noziedzīgu nodarījumu tiek uzskatīta viltotas naudas izgatavošana un apzināta izplatīšana.
Ja jūsu rokās nonākusi viltota nauda, jums tā jānogādā vai nu tuvākajā policijas iecirknī, vai Latvijas Bankas vai komercbankas kasē ekspertīzei. Tomēr viltotā nauda netiks apmainīta un zaudējumi netiks atlīdzināti.
Tāpat nevajadzētu mēģināt iemaksāt aizdomīgo naudaszīmi kontā caur bankomātu. Iekārtas ir aprīkotas ar speciālām programmām, kas pārbauda, vai nauda nav bojāta vai viltota. Ja bankomāts konstatē aizdomīgu bojājumu/viltojumu, tas pieņem skaidro naudu, bet klienta kontā tā netiek ieskaitīta: nauda paliek bankomātā un pēc tam nonāk Latvijas Bankā pārbaudei.
Taču banknote var būt arī īsta. Pēc Latvijas Bankas eksperta Andra Tauriņa teiktā, veikalos tiek izmantoti samērā vienkārši detektori. Un, ja banknote ir saburzīta vai netīra, detektors to var arī neatpazīt.
Jo īpaši tāpēc, ka Latvija ir starp tām eiro zonas valstīm, kurās ir vismazākais viltoto banknošu skaits uz vienu iedzīvotāju. 2023. gadā Latvijas Banka atklāja 1248 naudaszīmju viltojumus: 665 banknotes un 593 monētas. Savukārt gadu iepriekš atklāto viltojumu skaits bija daudz mazāks: 433 banknotes un 456 monētas.
Visbiežāk tiek viltotas vecā parauga 50 un 20 eiro nominālvērtības banknotes, kā arī 2 eiro monētas. Piemēram, kādai bandai no Spānijas izdevās visā Eiropā izplatīt simtiem tūkstošu viltotu 2 eiro monētu ar Spānijas karaļa profilu.
Viltotās monētas atšķiras no īstajām pēc krāsas un uz tam var parādīties pleķi. Lai “apgrūtinātu” naudas viltotājiem dzīvi, kā arī lai iedzīvotāji neglabātu pārāk lielus skaidras naudas uzkrājumus, drīzumā nāks klajā jauna papīra eiro sērija. Šoreiz uz tiem nebūs ierasto tiltu un fasāžu elementu. Dizains būs savādāks, bet kāds – tas būs zināms vēlāk.
Nauda no krājkasītes
“Man dzimšanas dienā uzdāvināja dāvanu – krājkasīti cūciņas formā. Es nolēmu mest tajā 2 eiro monētas. Pakāpeniski krājkasīte piepildījās, sasniedzot 8,5 kg svaru. Sasitot to, izrādījās, ka tur ir tūkstotis monētu jeb 2000 eiro. Komercbankā teica, ka viņi piekrīt tās apmainīt pret banknotēm, bet par 50 monētu pārskaitīšanu tiks iekasēts 1 eiro. Sanāk, ka man bankai ir jāatdod 40 eiro,” stāsta mūsu lasītājs Anatolijs.
Latvijas Bankas kasē monētas var apmainīt bez maksas. Vispirms nauda tiek iebērta īpašā paplātē, pēc tam kasieris pārskaitītās monētas pārber bankas maisiņā, aizzīmogo to un izraksta pieņemšanas kvīti. Pēc skaidras naudas pārbaudes nauda tiks pārskaitīta uz klienta norādīto personīgo kontu.
Katru dienu no klienta var tikt pieņemtas ne vairāk kā 100 eiro monētas (neatkarīgi no nominālvērtības). Maiņa notiek uz vietas.
Var arī doties uz veikalu un norēķināties par pirkumu monētās. Tomēr nereti gadās situācija, kad pārdevējs atsakās pieņemt sīknaudu, īpaši 1, 2 un 5 eirocentu monētas. Tādā gadījumā vienkārši paskaidrojiet viņam, ka tirgotājam, kurš atsakās pieņemt apgrozībā esošo valūtu, lai norēķinātos par precēm vai pakalpojumiem, var tikt uzlikts naudas sods no 70 līdz 140 eiro apmērā.
Aleksandrs Fedotovs