Mājas virtuve
RU Sestdiena, 19. Aprīlis Rīt: Fanija, Vesma

Kāpēc vārītas olas ir veselīgākas par jēlām?

Tas viss ir saistīts ar biotīnu – ar, iespējams, visnoslēpumaināko vitamīnu, kurš ir ārkārtīgi svarīgs mūsu nervu sistēmai, aknām, ādai, matiem, nagiem, kā arī normālai augļa attīstībai.

Sāksim ar to, ka biotīns ir ūdenī šķīstoša organiska viela, kurai ir arī trīs citi nosaukumi: vitamīns H, koenzīms R un vitamīns B7.

Kad zinātnieki pagājušā gadsimta sākumā atklāja šo vielu, viņi to nosauca par H vitamīnu, kas nozīmē «Haar und Haut» – tulkojumā no vācu valodas «mati un āda». Pats biotīns mūsdienās visbiežāk tiek minēts saistībā ar tā nepieciešamību pēc matu veselības un skaistuma. Turklāt ir pierādīts, ka tā trūkums ir saistīts ar seborejiskā dermatīta rašanos un sarkaniem zvīņainiem ādas izsitumiem.

Tomēr biotīns nepavisam nav vienkāršs! Kāpēc, jūsuprāt, to sauc arī par koenzīmu? Tas darbojas kā iekšējais veselības regulators. B7 vitamīns aktīvi piedalās tauku, olbaltumvielu, ogļhidrātu metabolismā un daudzos citos svarīgos procesos, kas notiek organismā. Proti, biotīns ne tikai uzlabo mūsu izskatu (lai gan tas noteikti ir svarīgi), bet arī ietekmē vispārējo veselību.

Ir zināms, ka biotīna deficīts grūtniecības laikā – un tas ir satraucoši – pēcnācējiem var izraisīt iedzimtus defektus. Turklāt šis vitamīns var būt ļoti noderīgs tiem, kas cieš no cukura diabēta, jo ir pierādīta tā spēja samazināt glikozes līmeni.

Vārds «biotīns» cēlies no grieķu vārda «biotos», ko tulko kā «dzīve», «barošana» vai «dzīvības došana». Ja to saprotam, tad nekavējoties novērtējam, ko nozīmē šī viela, no kuras, kā saka zinātnieki, ir tieši atkarīga mūsu dzīves kvalitāte.

Vienkārši sakot, biotīns palīdz organismam pārvērst pārtiku enerģijā, kas nepieciešama pilnvērtīgai dzīvei. Starp citu, tieši tāpēc organisms pats ir spiests rūpēties par noteikta šīs vielas daudzuma veidošanos zarnās, un to dara ar baktēriju palīdzību.

Lai gan mūsu gudrais ķermenis ražo biotīnu savam patēriņam, proti, pareizai darbībai, dažādu iemeslu dēļ dažkārt ar «šo produkciju» vien nepietiek.

Biotīna trūkumu organismā var izraisīt: diētas, kas ierobežo biotīna uzņemšanu ar pārtiku; kuņģa-zarnu trakta slimības (pankreatīts, čūlas utt.); kuņģa vai zarnu operācijas; smēķēšana, kas izraisa pastiprinātu biotīna noārdīšanos un veicina tā deficīta attīstību; pārmērīga alkohola lietošana, iedzimti vielmaiņas traucējumi (biotinidāzes deficīts, fenilketonūrija utt.), aknu ciroze, kā arī disbakterioze, ko izraisījusi ārstēšana ar antibiotikām un sulfanilamīdiem.

(!) Kā saprast, ka pēkšņi pietrūkst biotīna? Par to var liecināt tādas pazīmes kā matu izkrišana, trausli nagi, sausums un ādas lobīšanās. Bieži vien trūkums izpaužas tieši kā ādas sausums un apsārtums ap muti, degunu, acīm. Nespēks, depresija, miegainība vai bezmiegs, apetītes zudums, slikta dūša, dedzināšanas vai tirpšanas sajūta rokās un kājās, muskuļu sāpes, bieži gremošanas traucējumi, plaisas mutes kaktiņos, problēmas pārvietoties – tas viss ir iespējams tad, ja trūkst biotīna.

Biotīnu varam uzņemt, biežāk lietojot pārtikā tādus produktus kā gaļa un tās subprodukti, raugs, siers un citi piena produkti, banāni, brokoļi, raudzēta maize, avokado, vistas un liellopu aknas, pākšaugi, ziedkāposti, zaļumi, sēnes, bet visvairāk šī vitamīna ir vārītās olās.

Tātad mēs nonākam pie jautājuma par visnoderīgākajiem ēdieniem, kādi var būt olu ēdieni. Ja cilvēks ēd jēlas olas, tad tas kopumā ir garšīgi. Tomēr tādā gadījumā viņš biotīnu vispār nesaņems – tiešā nozīmē. Lieta ir tāda, ka, lai gan dzeltenumā mums vajadzīgā vitamīna ir vairāk nekā pietiekami daudz, bet tās pašas olas olbaltumvielās ir viela avidīns, kas pilnībā bloķē biotīna uzsūkšanos. Tajā pašā laikā vārītā vai ceptā olā avidīns tiek denaturēts un kļūst drošs B7 vitamīnam.

Tad, ja novērojat, ka mati ir sāk kļūt smalkāki un izkrīt, aptiekā jums, iespējams, piedāvās gan dažādus uztura bagātinātājus ar nelielu daudzumu biotīna, gan ārstniecisku bezrecepšu medikamentu, kas satur 10 mg biotīna (kas ir maksimālā pieļaujamā deva pieaugušajam) un ko sauc par Beotebal.

Šis preparāts var palīdzēt biotīna deficīta gadījumā, pazīmes ir minētas iepriekš. Starp kontrindikācijām ir alerģiskas reakcijas, paaugstināta jutība pret biotīnu vai citām zāļu sastāvdaļām.

(!) Uzmanīgi izlasiet šī preparāta lietošanas instrukciju un ievērojiet norādījumus uz iepakojuma. Pirms lietošanas konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu.

Un atceries, ka nepamatota medikamentu lietošana ir kaitīga veselībai!

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde