Kāpēc ķīnieši pavasarī ēd skābu ēdienu un ceļas pusstundu agrāk? Jeb – Par ko sapņo tavas aknas?

Ķīniešu medicīnā aknas uzskata par orgānu, kas cilvēka organismā veic vienu no svarīgākajām funkcijām – šis orgāns ir atbildīgs par asins regulēšanu visā organismā.

Lūk, ko saka Rīgas klīnikas «Ķīnas medicīna» direktors ārsts Marks Olejniks.
– Tradicionālajā ķīniešu medicīnā pastāv jēdziens, ka, lai uzturētu veselību optimālā stāvoklī, dažādiem orgāniem ir jāpievērš īpaša uzmanība noteiktos gadalaikos.
Par aknu laiku tiek uzskatīts pavasaris, kad no atkust sākušās augsnes parādās zaļi dzinumi un kokiem piebriest pumpuri.
Mūsdienu ārsti praktiski saka to pašu– kā zināms, aknas ir asins rezervju uzglabāšanas vieta. Šis negurstošais mūsu ķermeņa darbarūķis regulē apjomu, kādā asinis tiek uzkrātas un nodotas apritē, līdz ar to regulē arī citu orgānu darbu.
«No aknu slimībām cietīs ikviens, kurš neievēro pavasara likumus, » teikts senā ārsta Huandi Neijinga pirms vairāk nekā 2200 gadiem sarakstītajā «Dzeltenā imperatora traktātā par iekšām». Šis manuskripts ir visvecākais zināmais un autoritatīvākais tradicionālās ķīniešu medicīnas dokuments.
Ne tikai Ķīnā, bet daudzās senajās kultūrās pavasaris ticis saistīts ar jaunu posmu – attīrīšanās un atjaunošanas laiku, kas nosaka toni visam gadam. Ķīniešu medicīnā aknām ir piešķirta vadošā loma – līdzīgi armijas ģenerālim, kurš komandē visa ķermeņa spēkus.
Ideālā gadījumā aknām vajadzētu būt harmonijā – adekvāti reaģēt uz izmaiņām organismā un, kā jau minēts, uzkrāt un atdot asinis, kas nepieciešamas konkrētam orgānam vai visam organismam.
No ķīniešu medicīnas viedokļa nosprostojumi, kuru pamatā ir izmaiņas aknu darbībā, var radīt problēmas dažādās ķermeņa sistēmās un izraisīt tādus simptomus kā sāpes ekstremitāšu locītavās vai mugurkaulā, gremošanas problēmas, psihoemocionālus traucējumus (piemēram, depresiju), menstruālā cikla novirzes, redzes problēmas un daudz ko citu.
Putras, dārzeņi, citrusaugļi!

Lai pavasarī uzturētu aknas, aktuāla ir diēta, kas pamatojas uz vārītiem un tvaicētiem augu valsts produktiem. Tās, protams, ir putras (griķi, prosa, auzu pārslas, kvinoja u.c.) un vārīti dārzeņu ēdieni.
Ir ieteicami zaļie dārzeņi, piemēram, brokoļi, cukīni, sparģeļi. Ja ir iespējas uz laiku atteikties no gaļas ēdieniem, tas būtu lielisks risinājums visa gremošanas trakta atslogošanai. Kristiešu gavēnis vispārējos vilcienos arī ir saistīts ar to, ja tas pievēršas uzturam un liek atturēties no noteiktiem ēdieniem.
Ja nav individuālu kontrindikāciju, tad aknu veselībai patlaban ieteicami produkti ar skābu garšu– pievienojiet dārzeņu ēdieniem un dzeramajam ūdenim citrona vai laima sulu. Vienīgi ir jāatceras, ka pārāk daudz skāba uztura negatīvi ietekmē gremošanu – viss ir labs ar mēru.
Centieties ēst mazāk taukainas un kūpinātas pārtikas. Izvairieties no tādu produktu lietošanas, kas vājina aknu enerģiju – no kafijas, alkohola, cigaretēm. Vairāk pastaigājieties, taču bez fanātisma.
– Saskaņā ar ķīniešu medicīnu ikviens orgāns ir saistīts ar kādu noteiktu aktivitāti: atbilstošā daudzumā tā orgāna darbu tonizēs, bet, ja būs pārmērīga, tad darbosies destruktīvi.
Aknām patīk mobilitāte, un tām ir nepatika pret stagnāciju. Tradicionālajā medicīnā aknu veselība ir tieši saistīta ar staigāšanu: aknām nekas nav labvēlīgāks par patīkamām, vieglām ikdienas pastaigām. Un… nav nekā iznīcinošāka par stundām ilgu iešanu ik dienas, līdz jūs zaudējat spēkus.
Aknu slimības veicina locītavu un to saišu kaites, muskuļu krampjus.
Ir ietekme uz locītavām
– Aknas ir darbarūķis, no tām lielā mērā ir atkarīga visu cilvēka ķermeņa cīpslu un locītavu saišu uzturēšana un mitrināšana. Tās arī nodrošina saišu mobilitātes spējas.
Pateicoties labai aknu darbībai, cilvēka locītavu saites saglabā savu spēku, elastību, lokanību un kustīgumu.
Ķīniešu medicīna uzskata, ka tad, kad aknas ir novājinātas, kas īpaši novērojams novecojot, arī locītavu saites zaudē elastību, kustības kļūst lēnas, neveiklas, parādās trīce. Aknu «lokācija» apakšējās ekstremitātēs ir ceļu locītavas.
Sakārtosim emocijas!
Jāsaprot, ka aknu un žultspūšļa veselības nostiprināšana ir tieši saistīta ar emocionālo higiēnu. Niknums, dusmas un citas izteiktas negatīvās emocijas var bojāt aknas. Savukārt, ja aknas jau atrodas disbalansā, tas var izpausties tādās pat emocijās – dusmās, niknumā, neiecietībā, agresijā.
Tādējādi aknu darbības traucējumu izpausmes ir dažādas, un cilvēkiem var būt dažādi simptomi. Tāpēc, piemēram, galvassāpju, konkrēti migrēnas, gadījumā ir jēga vērsties pie TĶM (tradicionālās ķīniešu medicīnas) ārsta, jo cēlonis var būt funkcionāli aknu vai žultspūšļa traucējumi, jo ar žultspūsli aknas veido acīmredzamu pāri.
Vēl viens piemērs – augsts asinsspiediens. Ļoti bieži sastopams simptoms, kura cēlonis arī var būt saistīts ar aknām.
Tāpat aknas var būt par cēloni aizcietējumiem, glaukomai, bezmiegam un daudz kam citam (tās, kā saka ķīniešu ārsti, var būt «slimības sakne»).
Kurš putniņš agri ceļas, agri slauka deguntiņu
– Daba cilvēkam noteikusi, ka labākais dienas režīms pavasarī ir iet agri gulēt un agri celties. Rīts ir laiks, kad ķermenis pamostoties saņem enerģijas lādiņu visai dienai, un tagad – pavasarī – enerģijas lādiņu visam gadam.
Lai pavasarī būtu gana enerģijas, tradicionālā ķīniešu medicīna iesaka mosties pusstundu agrāk nekā parasti un pateikties pavasarim par katru jaunu dienu.
Tagad ir vispiemērotākais laiks atbrīvoties no nevajadzīgām lietām. Ideālā gadījumā vajadzētu veikt lielo pavasara tīrīšanu vai pat sākt remontdarbus. Tas palīdzēs ieviest kārtību arī domās.
Aprīlī un maijā plānojiet tādas lietas, kuras jau sen esat atlikuši, un aktīvi darbojieties, lai piepildītu savas vēlmes! Ir lietderīgi iziet profilaktiskus un veselību uzlabojošus kursus, kurus piedāvā tradicionālās ķīniešu medicīnas metodes.
Ķīniešu medicīnā, lai palīdzētu aknām, izmanto akupunktūru, piededzināšanu, lāzerterapiju un fitoterapiju. Ir vērts apvienot Austrumu un Rietumu medicīnas metodes.
Pieteikties konsultācijai var pa tālr. +371 26026958
Rīga, Brīvības iela 106, otrais stāvs. Ieeja no Brīvības ielas.
Strādā no pirmdienas līdz piektdienai no 10:00 līdz 19:00 ar pārtraukumu no 13:00 līdz 15:00.
Klīnikas telpas atrodas otrajā stāvā. Cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām tiek sniegta palīdzība, lai iekļūtu. Atbildīgais – Marks Olejniks.