Jebkura gaisma tieši acīs ir tām kaitīga. Kā saglabāt redzi?

Jūs jautājāt – mēs atbildam
Visu dienu strādāju pie datora. Esmu pamanījusi, ka pēdējos gados mana redze kļūst sliktāka, īpaši vakaros to izjūtu sevišķi asi. Ārsts, pie kura konsultējos, bīstamas redzes patoloģijas neatrada, taču izrakstīja stiprākas brilles un ieteica lietot tādus vitamīnus acīm, kuri satur luteīnu. Pastāstiet, kas tā ir par vielu un vai tiešām pozitīvi ietekmē redzi?
Lana, Rīga.
Kā luteīns palīdz?
– Kā norāda statistika, katrs otrais akluma gadījums rodas tādēļ, ka trūkst vielu, kuras cilvēka ķermenis nesintezē (piemēram, luteīns) un kuras var uzņemt tikai ar barību...
Luteīns ir īpašs pigments (karotinoīds), kuru satur augu lapas, pumpuri, ziedi, augļi, aļģes un daži mikroorganismi. Luteīnam piemīt spēja absorbēt gaismu, kā arī antioksidanta īpašības. Kā jau norādījām, mūsu organisms luteīnu neizstrādā, to uzņemam tikai ar pārtiku un ar vitamīnu piedevām , un tas audos uzkrājas.
Visvairāk šis pigments koncentrējas redzes orgānos: piemēram, acs tīklenē ir 10 tūkstoš reižu vairāk luteīna nekā asins plazmā. Ārsti jau sen zina, ka luteīns ir ārkārtīgi svarīgs redzes asuma un vispārējās acu veselības uzturēšanai – tātad, visticamāk, ārstam ir taisnība, iesakot acis pabarot.
Šī viela aizsargā ne tikai tīkleni, bet arī visas acu struktūras, jo īpaši lēcu, asinsvadus un varavīksneni, tāpēc profilaktiska luteīna lietošana novērš kataraktas, glaukomas, diabētiskās retinopātijas attīstību. Viena no šīs vielas deficīta pazīmēm ir redzes pasliktināšanās krēslas laikā, grūtības atšķirt sarkano un zaļo krāsu.
Uzticams redzes sargātājs
Luteīns aktīvi piedalās procesā, kas saistīts ar acu aizsardzību no mūsu redzei tik ļoti kaitīgajiem ultravioletā starojuma triecieniem (Zemes ozona slāņa sarukšanas dēļ pēdējos gados tie ir jo īpaši agresīvi). Turklāt pēdējā desmitgadē šo problēmu mēs paši aktīvi saasinām, caurām dienām un naktīm sēžot pie datora, pie televizora vai ar viedtālruni rokās. Savukārt luteīns darbojas kā kaitējuma novēršanas un zilās gaismas filtrs.
Viedā daba ir parūpējusies par mehānismu, kas acis pasargā no kaitīgās gaismas staru ietekmes, pretējā gadījumā cilvēki burtiski kļūtu akli. Pateicoties dabiskai aizsardzības sistēmai, kaitīgāko gaismas spektra daļu – zili violeto – aiztur gaismas barjera, kas neitralizē brīvos radikāļus. Šo acu antioksidantu sistēmas darbību nodrošina dabiskie karotinoīdu pigmenti – luteīns un zeaksantīns.
Principā jebkura tieša gaisma sākotnēji kaitē redzei: nonākot uz tīklenes, stari ārda nost tās fotoreceptorus – nūjiņas un vālītes. Taču daba ir gudra, un jau kopš dzimšanas cilvēkam ir dots iespaidīgs to stratēģiskais krājums: septiņi miljoni vālīšu un 120 miljoni nūjiņu, ļaujot labi redzēt dienā un naktī. Tomēr ultravioleto un citu staru ietekmē dzīves laikā fotoreceptoru skaits nepārtraukti samazinās, kas galu galā izraisa redzes pasliktināšanos un dažos gadījumos pat draud ar aklumu.
Luteīns novērš oksidēšanās procesu izraisītos acu šūnu bojājumus, samazina to īpašo pigmentu uzkrāšanos, kuri veicina ar vecumu saistītās tīklenes distrofijas attīstību.
Puskilogramu paprikas vai pusotru kilogramu burkānu?
Luteīns organismā nonāk tikai ar pārtiku un organismā netiek sintezēts, bet zeaksantīns veidojas no luteīna jau acu audos.
Pirmajā brīdī šķiet, ka ķermenim ik dienas ir vajadzīgs pavisam maz – kādi 5 mg luteīna un 1 mg zeaksantīna. Tomēr, lai nodrošinātu šādu luteīna daudzuma uzņemšanu ar pārtiku, nepieciešams apēst vismaz pusotru kilogramu burkānu, puskilogramu paprikas vai aptuveni 250 gramus spinātu. Tiem, kam acis ir pakļautas intensīvam redzes stresam, reāli būtu jāapēd vēl vairāk šo pārtikas produktu, turklāt katru dienu.
Tāpat vajadzētu atcerēties, ka mūsdienu pārtikas produkti, ja tie nav audzēti pēc stingrām videi draudzīgām biotehnoloģijām, satur mazāk uzturvielu nekā, teiksim, pirms pusgadsimta. Tāpēc parasti mūsu ikdienas uzturs tik tikko spēj kompensēt trešo daļu no dienišķās nepieciešamības pēc karotinoīdiem, un tādējādi, lai uzturētu acu veselību, daudzos gadījumos ir nepieciešams papildus lietot uztura bagātinātājus.
Vitamīnu nozīme labas redzes uzturēšanā ir pierādīta salīdzinoši nesen: tikai pagājušā gadsimta beigās zinātnieki atklāja, ka galvenā loma acu veselības nodrošināšanā ir luteīnam un zeaksantīnam. Lietojot, piemēram, «Polpharma» preparātu «SuperOptic», jūs šo vielu trūkumu* varat kompensēt. Vienkārši ievērojiet preparāta devu (1 kapsula dienā), konsultējieties ar farmaceitu!
Paaugstināta vajadzība pēc luteīnu saturošiem preparātiem ir cilvēkiem, kas vecāki par 40 gadiem, to nosaka ar vecumu saistīto aizsargfunkciju un organisma pašatveseļošanās spēju samazināšanās. Pie riska grupas pieder arī studenti un skolēni ar palielinātu redzes slodzi, īpaši tie, kuriem jau ir redzes problēmas.
Savukārt attiecībā uz luteīnu ir jāsaprot, ka tas acīm ir nevis zāles, bet kaut kas līdzīgs dienišķajai maizei...
* Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.