Likums noteic, ka bērns līdz pilngadības sasniegšanai ir vecāku aizgādībā. Tas nozīmē, ka vecākiem ir pienākums rūpēties par bērnu un uzturēt viņu, nodrošinot ar visu nepieciešamo, tostarp mājokli, pārtiku, apģērbu, medicīnisko aprūpi, kā arī organizēt viņa izglītību un audzināšanu, ņemot vērā viņa intereses un spējas.
Vecāki, kas dzīvo kopā, kopīgi rūpējas par bērnu. Ja vecāki dzīvo atsevišķi, tiek saglabāta kopīga aizgādība, bet tas vecāks, ar kuru bērns dzīvo kopā, tieši rūpējas par bērnu. Pienākums uzturēt bērnu saglabājas arī tad, ja bērns nedzīvo kopā ar vienu vai abiem vecākiem.
Civillikuma 179. pants nosaka vecāku – mātes un tēva – pienākumu samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīda gadījumā par uzturlīdzekļu apmēru lemj tiesa. Tomēr šajā pantā ir noteikts arī minimālais uzturlīdzekļu apmērs, ko vecākiem ir pienākums katru mēnesi nodrošināt savam bērnam neatkarīgi no savām spējām un mantiskā stāvokļa. Šī summa ir atkarīga no valstī noteiktās minimālās algas un bērna vecuma.
Minimālā uzturlīdzekļu summa
Šobrīd minimālā alga ir 740 eiro mēnesī. Savukārt Ministru kabineta noteikumi “Par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam” paredz, ka katram no vecākiem ir pienākums nodrošināt bērnam šādus minimālos ikmēneša uzturlīdzekļus:
- bērniem līdz 7 gadu vecumam – 25 % no minimālās algas (185 eiro);
- bērniem vecumā no 7 līdz 18 gadiem – 30 % no minimālās algas (222 eiro).
Tādējādi likums pieļauj zināmu elastību, nosakot uzturlīdzekļu apmēru atkarībā no katra vecāka spējām, bet vienlaikus garantē bērna tiesību aizsardzību, lai nodrošinātu viņa vai viņas pamatvajadzības. Tāpēc pat tad, ja vecākam ir finansiālas grūtības, viņš nevar izvairīties no pienākuma nodrošināt bērnu vismaz valsts noteiktajā minimālajā līmenī.
Pagaidu uzturlīdzekļi: tiesas lēmums uz laiku līdz sprieduma pieņemšanai
Turklāt strīda gadījumā par bērna uzturlīdzekļu apmēru tiesa var nekavējoties izdot rīkojumu par pagaidu uzturlīdzekļiem, kas atbildētājam jāmaksā līdz lietas galīgajam izlemšanai. Šo pagaidu uzturlīdzekļu apmērs nevar būt mazāks par Ministru kabineta noteikto minimālo apmēru.