Baltkrievijā dzimušais Oļegs Pokrovskis kopš 2015. gada dzīvo Barselonā. 2018. gadā viņš , paņemot hipotekāro kredītu, par nedaudz vairāk nekā 200 tūkstošiem eiro iegādājās dzīvokli El Raval rajonā. To ļāva attālinātais darbs Lielbritānijas finanšu uzņēmumā. Pats viņš dzīvoja citā dzīvoklī, šajā dzīvoklī bija reģistrēta viņa māte un glabājās viņas mantas. Viņa dzīvo Baltkrievijā, bet aptuveni sešus mēnešus pavada Barselonā kopā ar Oļegu un viņa brāli.
1. janvāra rītā ar Oļegu sazinājās nama pārvaldnieks un paziņoja, ka dzīvoklī ir ielauzušies nezināmi cilvēki: “Tātad tas ir okupēts.” Oļegs un viņa brālis izsauca policiju un devās uz dzīvokli. Policisti, ierodoties notikuma vietā, teica: “Mēs negribam šos cilvēkus izlikt uz ielas. Ārā ir auksti, un starp viņiem ir grūtniece”.
Izrādījās, ka skvoteri ir kolumbieši – divi vīrieši un sieviete. Ierodoties Barselonā, pirmais, ko viņi darīja, bija devās ieņemt sev naktsmājas. Saskaņā ar likumu, pavadot 48 stundas dzīvoklī, “iemītnieki” iegūst noteiktas tiesības – viņiem ir jānodrošina komunālie pakalpojumi un viņus nedrīkst izlikt bez tiesas lēmuma. Turklāt dzīvokļa īpašniekam nav tiesību uzlauzt durvis.
Mēģinājumi atrisināt jautājumu draudzīgi nevainagojās panākumiem, “okupasi” kļuva agresīvi un vienā brīdī uzbruka brāļiem. Pēc konfrontācijas, kuras rezultātā Oļegs guva nelielu sejas savainojumu un lauztu degunu, viņiem rekomendēja doties uz policijas iecirkni, lai izvirzītu apsūdzību.
Iespējamie skvoteri
Barselonā ir veseli grupējumi, kas palīdz šādiem “okupasiem” jeb skvoteriem. Ir arī uzņēmumi, kas nodarbojas ar “okupasu” izlikšanu sarunu ceļā vai ar spēku. Taču to pakalpojumi ir dārgi – vidēji no 10 000 eiro.
Rezultātā Oļegs un viņa brālis nolēma rīkoties pašu spēkiem - iekļūt dzīvoklī “okupasu” prombūtnes laikā, sagaidīt viņus, pēc tam izsaukt policiju un paziņot, ka kāds ielauzies. Tas bija vēl jo vieglāk, jo nelūgtie viesi bija salauzuši durvju slēdzeni.
Rezultāts: “iemītnieki” izsauca policiju, kura paziņoja, ka dzīvoklis ir jāpamet tieši tā īpašniekiem: “Tas varbūt arī pieder jums, taču tas nav jūsu mājoklis, šeit dzīvo citi cilvēki”.
Oļegu un viņa brāli Sergeju rokudzelžos aizveda uz cietumu, kur viņiem tika izvirzītas vairākas apsūdzības. Pirmā bija par to, ka viņi bija iekļuvuši dzīvoklī bez tur dzīvojošo cilvēku atļaujas. Otrā – par to, ka viņi bija nomainījuši slēdzenes, sabojājuši durvis un it kā kādam draudējuši, lai gan, kad viņi ieradās, “iemītnieki” nebija mājās un brāļi ar viņiem nebija saskārušies. Viņi tika apsūdzēti arī par miesas bojājumu nodarīšanu grūtniecei, kura par viņiem ziņoja policijai.
Saskaņā ar policijas ziņojumu Oļegs Pokrovskis tika aizturēts par “nelikumīgu iekļūšanu mājoklī, pielietojot spēku, uzbrūkot cietušajiem ar āmuru, draudot piespiest viņus pamest mājokli, nomainot slēdzenes un sabojājot durvis”.
Nopietnākā izvirzītā apsūdzība bija par iespējamu miesas bojājumu nodarīšanu skvoteriem. Par to Spānijā draud līdz pieciem gadiem cietumā. Tikmēr nelūgtie viesi ielika dzīvoklī metāla ārdurvis.
“Šķiet, ka šie cilvēki mūsu dzīvoklī ir “iedzīvojušies” – viņi dzīvo tajā jau vairāk nekā gadu un, izskatās, ka dzīvos vēl vismaz dažus mēnešus. Visu šo laiku es turpinu maksāt hipotekāro kredītu. Dzīvokli es nevaru izmantot, bet maksāju naudu, lai uzturētu ēku un apkārtējo teritoriju. No manis netiek noņemta nekāda atbildība par nemaksāšanu,” atklāj Oļegs sarunā ar britu izdevumu. Brāļi ir sašutuši par to, ka “occupas” spāņu valodā jau kļuvis par sarunvalodas vārdu. “Es un mans brālis varam nonākt cietumā tikai par to, ka aizstāvam savu īpašumu,” saka Oļegs.
Tā izskatījās dzīvoklis, pirms to ieņēma "okupasi"
Parasti okupētais mājoklis paliek tā likumīgā saimnieka īpašumā. Vienkārši ir nepieciešams ļoti ilgs laiks, lai atbrīvotu to no nelūgtajiem viesiem. Izlikšanas procesā “okupasi” mājokli pilnībā izdemolē, sagraujot visu, kas tajā atrodas.