Hemoroīdi… mazuļa gaidībās. Ko nav pieņemts skaļi apspriest, bet kas ir jāzina
Hemoroīdi grūtniecības laikā ir diezgan izplatīta parādība. Ārsti iesaka nevis ciesties, bet gan ārstēt slimību.
Par šo delikāto problēmu, par to, kāpēc tā rodas un kā mūsdienās ir iespējams ārstēt hemoroīdus ar modernām metodēm sarunājamies ar Lāzermedicīnas klīnikas ķirurģi, proktoloģi Ingu MELBĀRDI-GORKUŠU.
– Ir zināms, ka hemoroīdi sagādā daudz nepatikšanu gan sievietēm, gan vīriešiem visdažādākajā vecumā. Tāpēc sarunvalodā šis vārds ir kļuvis par sinonīmu jebkurai nelaimei. Ir saprotams, kad ar tiem slimo cilvēki gados. Bet kāpēc šī problēma rodas jaunām sievietēm, kuras gaida bērnu?
– Jaunām sievietēm šī problēma pirmo reizi dzīvē nereti rodas grūtniecības laikā vai tūlīt pēc dzemdībām.
Grūtniecība ir īpašs periods sievietes dzīvē. Tās laikā ievērojami palielinās svars un rodas spiediens uz ķermeņa apakšējo daļu, uz vēderu, kā rezultātā pasliktinās asinsrite. Tas veicina hemoroīdu rašanos. Grūtniecības laikā ir izplatīti arī aizcietējumi. Savukārt tie ir sākotnējais iemesls, kāpēc šī slimība piemeklē gan vīriešus, gan sievietes. Tāpat grūtniecības laikā mainās sievietes hormonālā sistēma, un tas veicina to asinsvadu paplašināšanos, kas saistīti ar hemoroidālo mezglu veidošanos. Kopumā mainās dzīvesveids – grūtniece vairs nav tik aktīva, mazāk kustas.
Dzemdību laikā sieviete piedzīvo lielu spiedienu uz iegurni. Lai dzemdētu bērnu, ir jāspiež, un parasti dzemdību laikā veidojas arī hemoroīdi. Turklāt tie ir ļoti sajūtami, izteikti.
Raksturīgi arī tas, ka pēc dzemdībām hemoroidālie mezgli samazinās paši un nav nepieciešama īpaša ārstēšana. Sieviete sāk rūpēties par bērnu un pat aizmirst, ka tāda problēma ir bijusi. Tā tas pāriet pats no sevis. Tomēr, ja hemoroīdi reiz jau ir bijuši, problēma var parādīties vēlreiz. Un tas nepavisam nav vēlams otrās grūtniecības laikā. Tad tikt galā ar problēmu būs daudz grūtāk – ne visas zāles var lietot, nav vēlama ķirurģiska iejaukšanās. Tāpēc jums par problēmas novēršanu ir jārūpējas laikus.
– Varbūt sievietēm pirms grūtniecības jāpadomā par profilaktiskiem pasākumiem, lai slimība nerastos? Vai grūtniecības laikā ir jāievēro noteikts režīms?
– Ne tikai grūtniecības laikā, bet vienmēr ir nepieciešams aktīvi kustēties, jāatturas no mazkustīga dzīvesveida. Grūtniece var doties pastaigās. Varbūt ne tik ilgi kā iepriekš, bet tomēr pastaigāties stundu vai divas. Savukārt grūtniecības beigu posmā ir svarīgi izvēlēties pareizu stāvokli miega laikā – ir jāguļ uz sāniem, nevis uz muguras.
Turklāt pa dienu ir jāatrod laiks pagulēt uz kreisajiem sāniem, lai mazinātu spiedienu uz vēdera lejasdaļu. Tad uzlabosies asinsrite. Un, protams, ir pareizi jāēd, lai nebūtu aizcietējumu.
– Ja problēma tomēr ir, tad kādas mūsdienās ir iespējas atbrīvoties no šīs slimības?
– Jāsāk ar konsultāciju pie proktologa, lai viņš nosaka diagnozi. Sākotnējā slimības stadijā, protams, ar to ir vieglāk tikt galā un efektu iespējams panākt ātrāk. Mūsdienās ir iespēja izmantot lāzerterapiju. Tā neaizņem daudz laika, ir nesāpīga, tiek veikta ar vieglu anestēziju vai ar pretsāpju gela palīdzību.
Turklāt pacientam nevajag ņemt slimības lapu, kā tas būtu nepieciešams klasiskās, tradicionālās operācijas gadījumā. Mūsdienu cilvēkiem tas ir būtiski, jo ne katrs var paņemt atvaļinājumu vai slimības lapu, ja darba grafiks ir saspringts.
Mēs izmeklējam pacientu un pieņemam lēmumu. Ja slimība ir agrīnā stadijā, tiek veikta hemoroidālo asinsvadu lāzerkoagulācija. Ja slimība ir ielaista, tad ieteicama hemoroidālo mezglu lāzerkoagulācija. Pirmajā gadījumā ārstēšanu var uzskatīt nevis par operāciju, bet gan par manipulāciju vai procedūru. Anestēzija šajā gadījumā nav nepieciešama, ķirurgs izmanto pretsāpju želeju un iedod pacientam nomierinošu līdzekli.
Manipulācijas laikā un pēc tās pacients nejūt sāpes. Var sajust tikai nelielu tirpšanu. Uzreiz pēc manipulācijas var doties mājās.
– Un, ja slimības stadija ir izteiktāka, ja tā jau ir attīstījusies, ko varat ieteikt šādā gadījumā?
– Gadījumā ar izteiktu slimības stadiju izmantojam vieglu, īslaicīgu anestēziju un veicam hemoroidālo mezglu koagulāciju. Pēc operācijas sāpes var būt, bet ne tik izteiktas kā pēc klasiskās operācijas. Papildu tam, ka lāzeroperācijas neaizņem daudz laika un ir nesāpīgas, tām ir vēl viena priekšrocība salīdzinājumā ar tradicionālajām operācijām – tās var atkārtot.
Tradicionālo operāciju ne vienmēr ir vēlams atkārtot, tā var radīt sarežģījumus. Hemoroīdu ārstēšanas lāzermetode 80% gadījumu ļauj izvairīties no ķirurģiskas iejaukšanās.
– Parasti, lai dotos vizītē pie proktologa, cilvēkiem ir ilgāku laiku jāsaņemas – problēma delikāta, un sāpju gadījumā rodas bailes, ka izmeklējuma laikā tās pastiprināsies vēl vairāk... Ko šajā sakarā varat ieteikt, lai ar šādu slimību neatliktu vizīti pie proktologa?
– Teikšu, ka nav jābaidās un nav jākaunas. Tā ir tāda pati slimība kā visas citas. Ja sieviete nevar pārvarēt pārmērīgu kautrību, tad labāk, iespējams, doties pie ārstes sievietes. Manā birojā ir gan tualete, gan bidē, kuru vajadzības gadījumā var izmantot.
Proktologi parasti ir delikāti un saprotoši cilvēki. Mēs pacientu izmeklējam guļus stāvoklī, vienlaikus lietojot speciālu želeju, lai cilvēks nejustu sāpes. Pirms vizītes pie mums nav nepieciešams veikt klizmu.
Protams, par savu veselību tomēr ir jārūpējas laikus. Un vēlos atgādināt sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti – nenodarbojieties ar pašārstēšanos! Ne visas zāles, ko piedāvā aptiekā, var lietot zīdīšanas laikā.
Labāk ir apmeklēt ārstu un konsultēties.
Sīkāka informācija – www.proktologija.lv
Tālrunis 67374747