Mājas virtuve
RU Sestdiena, 19. Aprīlis Rīt: Fanija, Vesma

Brilles visām vajadzībām

„Fielmann” optometriste Velta Lejiete

Daudziem cilvēkiem ap 40 gadiem sāk mainīties redze. To dēvē par presbiopiju jeb nepieciešamību pēc brillēm tuvumā vai dažādām brillēm– tālumam un tuvumam, ja tālumā ir nēsātas brilles. Lai cīnītos ar šo likstu, labs risinājums ir progresīvās brilles, jo ar šīm briļļu lēcām ir iespējams redzēt vairākos attālumos. Par presbiopijas problēmu un tās risinājumiem vairāk stāsta „Fielmann” optometriste Velta Lejiete


Sakiet, vai visi neizbēgami saskaras ar presbiopiju? Varbūt kāds no šīs problēmas var izvairīties?

Pilnībā nevar, bet tuvredzīgi cilvēki ar “mīnuss” briļļu lēcām var izlīdzēties, noņemot brilles, jo tas atvieglo redzi tuvumā. Savukārt tiem, kuriem visu dzīvi bijusi laba redze, kaut kādā brīdī būs jāuzliek brilles, lai skaidri redzētu tuvumā, acis negurtu un darba spējas nezustu.

Vai presbiopija attiecas tikai uz lasīšanu?

Tas neattiecas tikai uz lasīšanu. Reizēm cilvēks sāk piefiksēt, ka parādās grūtības ne tikai lasot sīku tekstu, bet arī veicot smalkus darbus tuvumā, var parādīties nogurums, miglošanās, rodas grūtības koncentrēties.

Ko var darīt situācijā, ja cilvēks pamana, ka tiešām radušās zināmas problēmas? Daži aizies pie acu ārsta, bet citi labāk atnāks uz optikas salonu, lai optometrists nozīmē brilles. Vai var pietikt ar to, ko piedāvā optikas saloni? 

Es vienmēr uzsveru, ka vismaz reizi gadā ir jāaiziet pie oftalmologa, jo viņš novērtē tieši acu veselību. Optometrists ir īstais speciālists, ar kuru jārunā par brillēm, jo viņš orientējas esošo lēcu dažādajās iespējās un, izvērtējot klienta vajadzības, iesaka, kādas briļļu lēcas būtu piemērotākās. Piemēram, aktīva dzīvesveida gadījumā, kad jāredz gan tuvumā, gan tālumā, var runāt par progresīvām briļļu lēcām. Šādās brillēs augšējā lēcas daļa domāta tāluma redzei, bet apakšējā tuvumam. Šo stiprumu pārejas efektu optometrists dod notestēt, lai cilvēks saprastu, kā tas darbosies. Taču, ja brilles tālumam nav aktuālas, ir pieejamas vidējiem un tuviem attālumiem domātas briļļu lēcas, tā saucamās ofisa tipa brilles: apakšējā daļā lēcai ir lielākas dioptrijas, kas nepieciešamas tuvākam attālumam, piemēram, lai labi redzētu tastatūru vai citas lietas, ko mēs ņemam rokās – dokumentus, grāmatas, telefonu, taču pie skata uz priekšu (datorā) stiprums ir mazāks. Turklāt kombinētās lēcas vizuāli neatšķiras no citām un stiprumu maiņa nav redzama.

-Ko Jūs ieteiktu tiem, kas baidās no šādām sarežģītām briļļu lēcām?

Reizēm mēdz būt tā, ka atnāk klienti, kas saprot, ka progresīvās brilles varētu būt visforšākais variants, bet baidās tās pasūtīt. Galvenokārt tas notiek pazīstamu cilvēku stāstu dēļ, proti, kādam no radiem vai draugiem ir bijusi slikta pieredze. Tāpēc par to visu noteikti vajag runāt ar optometristu. Progresīvās brilles ir jāiemācās lietot un tad viss ir kartībā. Katram cilvēkam laiks, kas nepieciešams, lai iemācītos ar šādām brillēm skatīties, var būt atšķirīgs. Daži vienkārši uzliek brilles, paskatās visapkārt un viss ir kārtībā. Bet ir gadījumi, kad tas var prasīt dažas dienas. Jautājumu un grūtību gadījumā, droši vēršaties optikā, jo reizēm var mazliet pieregulēt ietvaru, lai atvieglotu saskatīšanos konkrētos attālumos. Šī adaptācija jeb iemācīšanās līdzinās pārejai no podziņtelefona uz viedtālruni. Mums vienā brīdī rodas jauns veids, kā skatīties, un tas, protams, ir nedaudz savādāks, bet pēc dažām dienām Jūs novērtēsiet, cik tas ir komfortabli, skaidri redzēt visos attālumos un katru reizi nemeklēt, kur ir brilles, lai izlasītu īsziņu telefonā.

Vai ir briļļu lēcas, kas apgādātas ar papildu funkcijām? Kādas tās ir un kādu labumu klientam var dot?

Mēs strādājam ar „Essilor” firmas lēcām. Tur tiek piedāvāti dažādi briļļu lēcu varianti un pārklājumi. Briļļu lēcām var būt „hameleona” efekts jeb gaismas inteliģentās lēcas. Tās saules staros kļūst tumšākas, tādējādi atvieglojot redzi spožā gaismā un pasargājot acis no UV starojuma. Ikdienā tas varētu būt īpaši komfortabli, ja pacientam ir paaugstināta gaismas jutība un bieži rodas sajūta, ka acis žilbst. Šīm briļļu lēcām ir automātiski iestrādāts arī zilās gaismas aizsardzības filtrs. Ja cilvēks vēlas, arī caurspīdīgām briļļu lēcām ir iespējams pasūtīt zilās gaismas aizsardzību.

Fielmann optikās Jums izstāstīs par visiem iespējamajiem variantiem, balstoties uz Jūsu vēlmēm, vajadzībām un iespējām, tāpēc gaidīsim Jūs mūsu salonos! Fielmann – rūp ikviens! 


Ilona Noriete

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

«Tez Tour»: Katru gadu pieaug ceļojumu cenas

19/0
Lasīt