Mājas virtuve
RU Pirmdiena, 25. Novembris Rīt: Kadrija, Kate, Katrina, Trine

Ašeradens: Cilvēkkapitāls ir būtisks faktors ekonomikas izaugsmei

Cilvēkkapitāls ir būtisks faktors ekonomikas izaugsmei, šodien Saeimā pauda finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV), debatējot par 2024.gada valsts budžeta projektu.

Viņš sacīja, ka nākamā gada valsts budžets atbalsta valdības deklarācijā ietverto ekonomiskās politikas mērķi - sasniegt ilgtspējīgu iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu, audzējot investīcijas, produktivitāti un eksportu. Visu šo mērķu sasniegšanai būtiskas esot investīcijas un īpaši investīcijas cilvēkkapitālā. 

Tas nozīmējot samazināt ievainojamību sektoros, kas līdz šim bijuši nepietiekami finansēti, bet no kuriem ir atkarīga valsts ilgtspējīga attīstība, tostarp cilvēkdrošība, veselība, izglītība un zinātne, atzīmēja ministrs.

Ašeradens teica, ka tikai ar zināšanām, prasmēm apveltīti un veseli valsts iedzīvotāji varot veicināt valsts ekonomisko izaugsmi, kāpināt uzņēmuma konkurētspēju, paplašināt eksporta iespējas, ražot sarežģītākus produktus un sniegt pakalpojumus starptautiskajos tirgos.

Finanšu ministra ieskatā, sabalansēta vidēja termiņa budžetam svarīga ir stabilas ekonomikas izaugsme. Savukārt iedzīvotājiem un uzņēmumiem svarīga esot paredzamība un tāds ienākumu un peļņas līmenis, kas ļauj segt ikdienas vajadzības un investēt attīstībā, akcentēja Ašeradens.

Kā ziņots, Saeima šodien konceptuāli pirmajā lasījumā skata likumprojektu "Par valsts budžetu 2024.gadam un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026.gadam" un saistītos likumprojektus.

Par budžeta galīgajā lasījumā Saeimā plānots balsot decembra pirmajā pusē.

Jau vēstīts, ka valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi nākamajā gadā plānoti 14,486 miljardu eiro apmērā, savukārt izdevumi paredzēti 16,212 miljardu eiro apmērā.

2024.gadā vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 1,3 miljardu eiro jeb 2,8% apmērā no IKP. Valsts parāds nākamgad prognozēts 18,6 miljardu eiro apmērā jeb 41% no IKP.

Par trim galvenajām valsts prioritātēm noteiktas iekšējā un ārējā drošība, izglītība un veselība.

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde