SIA "Užavas alus" direktore Irēna Pumpura pauda, ka alus realizācija šogad Jāņos būs līdzīgā līmenī, salīdzinot ar pagājušā gada svētku laiku, spriežot pēc pašreizējās alus realizācijas. Tomēr šogad svētkos "Užavas alus" realizācijas apjomi labvēlīgo laika apstākļu dēļ varētu pieaugt par aptuveni 5%.

Viņa skaidroja, ka alus realizācijas apjoms katru gadu saglabājas līdzīgā līmenī kā citus gadus vai nedaudz pieaug, jo uzņēmumam ir stabils lojālo klientu loks. Tomēr realizācija alum kā sezonālam produktam ir atkarīga arī no laika apstākļiem un pircēju brīvo dienu skaita.

Uzņēmuma direktore atzīmēja, ka uz svētkiem nesagaida īpašus apgrūtinājumus, bet, ja skatās uz tehniskiem apstākļiem, tad neparedzēti lielā sidra pieprasījuma dēļ "Užavas alus" to saražoja mazāk, nekā bija pieprasījums. Pēc svētkiem produkts atkal būs pieejams veikalu plauktos.

Pumpura pauda, ka tradicionālie Latvijas svētki, kā Līgo un Jāņi, vienmēr bijuši saistīti ar alu, tāpēc alus ražotāji svētku laikā parasti sagaida lielāko realizācijas apjomu.

Tikmēr "Tērvetes alus" darītavas vadītājs Valters Paškausks prognozēja, ka alus realizācijas apjoma kāpums Jāņos šogad nebūs novērojams.

"Tērvetes alus" dzērienu realizācijas apjomi šogad pirmajos trīs mēnešos bija mazāki nekā pērn tajā pašā laika periodā, bet aprīlī tie bija tādā pašā līmenī kā 2023.gada aprīlī. Savukārt alus realizācijas apjomi aprīlī kritās, salīdzinot ar pagājušā gada aprīli. Vidēji uzņēmums citus gadus jūnijā realizēja no 1100 līdz 1200 tonnām alus, bet septembrī - no 400 līdz 500 tonnām alus. Gada laikā uzņēmums vidēji realizē septiņus līdz 7,5 miljonus tonnas alus.

Viņš atzīmēja, ka maijs visā Latvijā alus ražotājiem bija veiksmīgs mēnesis, jo bija silts un saulains laiks, bet tas nespēs kompensēt pirmo četru mēnešu samazinātos realizācijas apjomus. Savukārt jūnijs nebija pārāk silts mēnesis, un, salīdzinot ar pagājušā gada jūniju, alus realizācijas apjoms, visticamāk, kritīsies. Kopumā Paškausks prognozē, ka šī gada pirmajā pusgadā, apgrozījums būs līdzīgs vai mazāks nekā pērn pirmajā pusgadā.

Viņš pauda, ka apgrūtinājumu pirms svētkiem nav bijis, bet negatīvi vērtējams akcīzes nodokļa atkārtots palielinājums. Tāpat "Tērvetes alus" darītavas vadītājs apgalvoja, ka Latvijas valdības nostāja neesot mainījusies - tā iestājoties pret alus ražošanu, norādot, ka alus ir slikts un nodzirda tautu, vienlaikus izmantojot šo nostāju, lai paaugstinātu akcīzes nodokli un saņemtu lielākus ieņēmumus valsts budžetā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tomēr Paškausks atzīmēja, ka, analizējot akcīzes nodokli alum pēdējo desmit gadu laikā, ieņēmumi valstij no akcīzes nodokļa alum ir mazinājušies, jo, palielinot akcīzes nodokli, samazinās arī iegādātais alus apjoms. Viņš uzskata, ka akcīzes nodokļa paaugstināšana nepalīdz palielināt valsts budžeta apjomus un, ņemot vērā, ka alus ir viena no nozarēm, kas tieši ietekmē Latvijas vietējo kapitālu un biznesus, uzliekot lielākus slogus alum, tiek veicināts imports un stipro alkoholu īpatsvars.

"Tērvetes alus" alus darītavas direktors norādīja, ka arī bezalkoholiskais alus un citi bezalkoholiskie dzērieni ir sezonāls produkts un to realizācijas apjoms vasaras laikā palielinās pat trīs reizes. Gada laikā uzņēmums realizē vidēji 500 000 litru kvasa.

Jau ziņots, ka "Tērvetes alus" ražotājs AS "Tērvetes Al" 2022.gadā strādāja ar 15,513 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,5% vairāk nekā gadu pirms tam, savukārt uzņēmuma peļņa palielinājās par 3,9% un bija 2,662 miljoni eiro. Finanšu dati par 2023.gadu vēl nav pieejami.

"Tērvetes Al" ir reģistrēts 2011.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2,361 miljons eiro. Uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir Jānis Paškausks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Savukārt "Užavas alus" pagājušajā gadā strādāja ar 4,547 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 14,4% vairāk nekā 2022.gadā, vienlaikus kompānijas zaudējumi samazinājās par 42,5% un bija 76 284 eiro.

Kompānija reģistrēta 1996.gadā, un tās pamatkapitāls ir 30 000 eiro. "Užavas alus" īpašnieki ir Oskars Pumpurs (99%) un Uldis Pumpurs (1%).