Mājas virtuve
RU Otrdiena, 17. Decembris Rīt: Hilda, Teiksma

Valrieksti Latvijas veikalu plauktos: no kurienes tie nāk un kā izvēlēties kvalitatīvus?

Aukstajā sezonā biežāk izvēlamies produktus, kas stiprina imūnsistēmu. Viens no tiem ir valrieksti. Un tas ir saprotami – valrieksti vitamīnu daudzuma ziņā pārspēj pat citrusaugļus. Tie ir ieteicami avitaminozes, dzelzs deficīta gadījumā, kā arī pozitīvi ietekmē smadzeņu asinsvadus un mazina nervu spriedzi. Kā saprast, kuri rieksti ir patiešām kvalitatīvi, bet kuri - veci un sabojājušies? Varbūt labāk pirkt jau attīrītus?

Valriekstu dzimtene ir Ziemeļindija. Savukārt mūsdienās pasaulē lielākās valriekstu plantācijas atrodas ASV un Ķīnā. Taču, kamēr Ķīna šo kultūru audzē savam patēriņam, Amerikas valrieksti (konkrēti Kalifornijas valrieksti) tiek eksportēti visā pasaulē – un tieši šie rieksti visbiežāk atrodami Latvijas mazumtirdzniecības veikalu plauktos. Vēl pie mums ir sastopami arī Polijas rieksti, tie biežāk ir nopērkami tirgū. Gan ar čaumalu, gan lobīti.

Ir pircēji, kuri dod priekšroku attīrītiem riekstiem: mazāka ķēpa. Turklāt lobītus riekstus var iegādāties visdažādākos iepakojumos - no simts gramiem līdz pat kilogramam. Tomēr uztura speciālisti tomēr iesaka iegādāties riekstus čaumalās, jo nav zināms, caur cik rokām ir izgājuši lobītie rieksti.

Protams, rūpnieciskajā ražošanā neviens tos ar rokām neloba – ir speciālas iekārtas, kas ļauj mehāniski attīrīt riekstus no čaumalas. Riekstus ievieto īpašā traukā, un tad ar spēcīgu spiedi čaumala tiek saplēsta. Pēc tam riekstus nosūta kalibrēšanai – tie iziet caur speciālu sietu, lai iegūtos kodolus sadalītu frakcijās.

Tomēr, lai cik gudras nebūtu mašīnas, roku darbs šajā posmā ir neizbēgams – pirms iepakošanas rieksti tiek attīrīti no sīkiem čaumalas gabaliņiem, starpsienām, putekļiem.

Talkā nāk cepeškrāsns

Ja tomēr izvēlaties iegādāties lobītus riekstus, pārliecinieties, vai kodoli nav sažuvuši un labāk izvēlieties apjomīgākus. Nepērciet drupinātus riekstus – iespējams, šādā veidā ražotājs mēģina maskēt nekvalitatīvu preci. Drošāk ir iegādāties riekstus iepakojumos – tādā veidā tie tiek pasargāti no iespējamās ārējās ietekmes transportēšanas laikā, jo rieksti, tāpat kā jebkurš cits produkts, lieliski uzsūc putekļus, izplūdes gāzes un var būt inficēti ar patogēniem.

Eksperti rekomendē pirms ēšanas lobītos riekstus uz 5-7 minūtēm ielikt cepeškrāsnī, lai izvairītos no problēmām, ko var izraisīt netīri kodoli. Mājās kodolus uzglabājiet hermētiskā stikla vai skārda traukā tumšā, vēsā vietā. Nomizotus riekstus nedrīkst ilgstoši uzglabāt polietilēna maisiņā, jo ventilācijas trūkuma dēļ tie var sākt pūt.

Uzglabāt riekstus istabas temperatūrā var aptuveni divas nedēļas. Ja riekstus nepieciešams uzglabāt ilgāk, tos iesaiņo blīvā polietilēna maisiņā, hermētiski noslēdz un ievieto saldētavā. Lai nepieļautu, ka tie uzsūc svešas smakas, tos uzglabā atsevišķi no citiem pārtikas produktiem, jo īpaši no tiem, kuriem ir spēcīga smarža. Šādā veidā tos var uzglabāt līdz pat vienam gadam.

“Skopais” rieksts

Tomēr populārāki (vismaz Latvijā) ir neapstrādāti valrieksti - čaumalās. Kādas ir nianses, tos pērkot, un kam jāpievērš uzmanība?

Noteikti esat sastapušies ar valriekstiem ar biezu čaumalu, ko ir ļoti grūti sašķelt. Iekšpusē šādiem riekstiem ir bieza starpsiena, kas ieaugusi kodolā. Tie ir tā sauktie “skopie” rieksti.

Šādi rieksti parasti nogatavojas koka mazāk apgaismotajā pusē, un tos uzskata par brāķi, kas jāiznīcina. Taču negodprātīgi ražotāji nereti laiž tos pārdošanā.

Šādus riekstus var atšķirt pēc svara – tie ir daudz smagāki nekā parastie eksemplāri. Pirkt šādus riekstus noteikti nav vērts....

Tirgotāju viltībiņas

Savākšanas laikā riekstos ir aptuveni 40 % mitruma. Daudz kas ir atkarīgs no šķirnes un perioda, kad tie tika vākti. Lai augļi nesabojātos, tos obligāti nomazgā, nosusina un izklāj plānā slānī uz plauktiem ar režģi žāvēšanai. Šādā veidā riekstus žāvē zemā mitrumā un istabas temperatūrā apmēram 30 dienas vai pat ilgāk, līdz mitruma daudzums samazinās līdz 15-20 %.

Negodprātīgi pārdevēji pirms pārdošanas riekstus uz dažām stundām iemērc ūdenī, lai palielinātu to svaru. Šādas mahinācijas ir viegli atpazīstamas pēc smaržas. Paņemiet sauju riekstu un pasmaržojiet tos: mērcētiem riekstiem būs īpatnēja mitra smarža, kas ļoti atgādina pēc mazgāšanas laikus neizkārtas veļas aromātu.

Dažkārt vecus riekstus mazgā ar balinātāju, tīra un atkārtoti žāvē. Taču arī šajā gadījumā smaržo pēc mitruma un pelējuma (īpaši, ja tie ir saplaisājuši), kas liecina, ka rieksti nav pareizi uzglabāti un žāvēti.

Svaigiem riekstiem ir gaišas krāsas čaumalas, tie nav ne smagi, ne viegli, un, tos sakratot, nav dzirdama nekāda skaņa. Ja čaumala ir bojāta, uz tās ir traipi, pelējums, sēnīte vai slimība, pastāv simtprocentīga varbūtība, ka rieksts ir inficēts iekšpusē. Pat ja maisā ir viens vai divi slikti rieksti, ļoti īsā laikā baktērijas sabojās visu partiju......

Fakti par valriekstiem

* ASV, Austrālijā, Jaunzēlandē, Spānijā un Izraēlā veikti pētījumi liecina, ka divas līdz trīs valriekstu porcijas dienā pazemina holesterīnu pietiekamā līmenī, lai samazinātu koronārās sirds slimības risku.

* Valriekstos ir daudz B grupas vitamīnu (B1, B5, B6), kas pozitīvi ietekmē galvas smadzeņu darbību, uzlabo atmiņu un koncentrēšanās spējas, kā ari nodrošina enerģijas lādiņu.

* Valrieksti satur daudz kaloriju, tāpēc zinātnieki un uztura speciālisti nav vienisprātis par to, cik daudz to ēst dienā. Vidējā norma ir 40-50 grami.

* Valriekstu mērcēšana palīdz samazināt “sliktā” holesterīna līmeni organismā, šādi rieksti ir vieglāk sagremojami salīdzinājumā ar parastajiem, sausajiem. Iemērciet uz nakti 2-4 valriekstu kodolus glāzē ūdens un baudiet no rīta pirms brokastīm.

Iļja DIMENŠTEINS

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Elektrības vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā pieauga par 27%

16/1
Lasīt
Notiek ielāde