Mājas virtuve
RU Trešdiena, 2. Aprīlis Rīt: Imgarde, Irmgarde

Vai pārvaldnieks var pārdot parādnieka dzīvokli: ko par to saka likums?

Ja dzīvokļa īpašniekam ir parāds 590 EUR apmērā namu apsaimniekošanas uzņēmumam, vai pārvaldnieks var pārdot dzīvokli, lai piedzītu šo parādu? Kā rīkoties šādā gadījumā?

Saskaņā ar Civilprocesa likuma (turpmāk - Likums) noteikumiem piedziņu var vērst, piemēram, uz parādnieka darba algu, pensiju, stipendiju, bankas uzkrājumiem, kā arī uz parādnieka kustamo un nekustamo īpašumu. Attiecībā uz īpašumu tas var būt gan parādnieka personiskais īpašums, gan viņa daļa kopīpašumā.

Dažos gadījumos piedziņu var vērst arī uz laulāto kopmantu. Tomēr saskaņā ar likuma 570. panta otro daļu piedziņa uz parādnieka mantu netiek vērsta, ja parādnieks strādā vai saņem pensiju vai stipendiju un piedziņas apmērs nepārsniedz to mēneša ienākumu daļu, uz kuru pēc likuma var vērst piedziņu.

Piedziņas vēršana uz parādnieka nekustamo īpašumu

Civilprocesa likuma 570. panta trešajā daļā ir noteikts, ka piedziņas vēršana uz parādnieka nekustamo īpašumu pieļaujama, ja, piemērojot citus piespiedu izpildes līdzekļus, piedzinēja prasījumu saprātīgā termiņā nav iespējams apmierināt.

Šāda kārtība neattiecas uz tādu parādu piedziņu, kuri nodrošināti, ieķīlājot attiecīgo nekustamo īpašumu (piemēram, hipotēku). Citiem vārdiem sakot, ja parādnieks gūst ienākumus, kurus var izmantot parāda dzēšanai saprātīgā termiņā (piemēram, ieturot no algas vai pensijas), vērst piedzinu uz nekustamo īpašumu būtu neracionāli un nesamērīgi.

Tādējādi vispirms būtu jāizmanto saudzējošāki piedziņas līdzekļi, piemēram, ieturot parādu no ienākumiem, un tikai pēc tam jāpāriet pie drastiskākiem pasākumiem, piemēram, īpašuma pārdošanas. Tomēr, ja parādniekam nav ienākumu, uzkrājumu un kustamas mantas, kuras pārdošana varētu dzēst parādu, piedziņu var vērst uz parādnieka nekustamo īpašumu, pārdodot to izsolē.

Piedziņas kārtība

Lai piedzītu parādu, kreditoram ir jāvēršas tiesā. Ja tiesa pieņem lēmumu par parāda piedziņu un tas stājas likumīgā spēkā, tad saskaņā ar likuma 2041. pantu parādniekam ir ne vairāk kā 10 dienas, lai labprātīgi izpildītu tiesas lēmumu. Un, ja viņš to nav izdarījis, kreditoram ir tiesības saņemt no tiesas izpildu rakstu un vērsties ar pieteikumu par piespiedu piedziņu pie tiesu izpildītāja, kurš var piemērot iepriekš minētās piedziņas iespējas.

Izdevumi, kas palielina parādnieka izmaksas

Jāņem vērā arī tas, ka, ja parāda piedziņas process nonāk līdz tiesai un pēc tam līdz tiesu izpildītājam, parāda summai tiek pieskaitīti kreditora tiesas izdevumi un tiesu izpildītāja izdevumu summa. Tāpēc labāk ir censties atmaksāt parādu saviem spēkiem un pēc iespējas ātrāk vai vismaz piedāvāt kreditoram (pārvaldniekam) vienoties par parāda atmaksas grafiku.

Pat ja lieta jau ir iesniegta tiesā, joprojām ir vērts mēģināt atmaksāt parādu pirms lietas galīgās izskatīšanas vai piedāvāt kreditoram izlīgumu, ka parādnieks samaksā parādu šajā dokumentā noteiktajā kārtībā un kreditors piekrīt, ka lieta netiks turpināta tiesā. Šī iespēja ir izdevīga abām pusēm, jo ļauj izvairīties no ilgstoša tiesas procesa un papildu izmaksām.

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Skolas piena un augļu programmā mainītas atbalsta likmes

01/0
Lasīt

NBS identificē amatus, kurus varētu pildīt civilie darbinieki

01/0
Lasīt

Bijušais VUGD šefs Āboliņš tomēr nevadīs Krīzes vadības centru

01/0
Lasīt