“Pirms pusstundas man panikā piezvanīja mamma, cilvēks jau gados, un, aizelsusies paziņoja, ka mana sieva cietusi smagā negadījumā, zvanījusi no slimnīcas un kaut ko ne visai sakarīgi stāstījusi. Tajā brīdī es sapratu, ka mani tūlīt ķers trieka. Tad mana sieva esot teikusi, ka esot notriekusi kādu meiteni un steidzami vajag vairākus tūkstošus eiro, lai lieta netiktu ierosināta. Te es uzreiz nomierinājos un nomierināju arī savu mammu.
Viss būtu nekas, bet veci cilvēki ar vāju sirdi var smagi ciest šādiem krāpniekiem, un ne tikai finansiāli. Brīdiniet savus tuviniekus,” raksta Ariels Rezņiks-Martovs.
Nesen līdzīgs atgadījums notika arī ar politiķes Regīnas Ločmeles tēvu.
Krāpnieki, iegūstot savā rīcībā balss ierakstu, izveido tā saukto deepfake jeb dziļviltojumu. Savukārt robots izveido jaunu tekstu, kopējot balsi.
Publisku personu gadījumā tā ir nopietna problēma, jo viņu videointervijas ir plaši pieejamas internetā. Izmantojot viņu balsis, robots zvana vecākiem, lai ziņotu par iespējamu negadījumu, kurā it kā iesaistīti viņu bērni. No vecākiem tiek pieprasīta nauda, pēc kuras tiek atsūtīts kurjers.
Nepatīkamais ir tas, ka sazināties ar bērnu tajā brīdī ir praktiski neiespējami, jo krāpnieki vecāku telefonā uzstāda īslaicīgu traucētājierīci.