Mājas virtuve
RU Pirmdiena, 31. Marts Rīt: Atvars, Gvido

Sulu mēnesis: kā pareizi tecināt un dzert bērzu sulas?

Aptaujas liecina, ka gandrīz divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju dzer bērzu sulu. Starp citu, šogad siltā pavasara dēļ bērnu sulu var iegādāties agrāk nekā citus gadus – jau no marta vidus. Taču, lai sulas tecināšana nenodarītu kaitējumu kokam un sniegtu maksimālu efektu tās baudītājam, der atcerēties dažas svarīgas lietas par sulu tecināšanu un dzeršanu.

Pavasarī pudeles ar bērzu sulu var iegādāties gan tirdziņos, gan veikalos, ir pat īpaši uzņēmumi, kas tecina to pārdošanai rūpnieciskos apmēros. Tomēr daudzi Latvijas iedzīvotāji tradicionāli tecina paši. Tomēr izrādās, ka katrs, kam ienāk prātā, doties uz mežu un ieurbties bērzos nemaz nevar, jo par nelegālu sulas tecināšanu draud sods līdz pat vairākiem simtiem eiro.

Aizliegumi, ierobežojumi, padomi

Bērzu sulu tecināšana ir aizliegta visā Rīgas administratīvajā teritorijā. Uzņēmums “Rīgas meži”, kas pārvalda galvaspilsētas mežus, pamato šo aizliegumu ar to, ka masveida sulu tecināšana var nodarīt kaitējumu bērziem. Starp citu, galvaspilsētas uzņēmumam pieder arī plaši meži ārpus Rīgas - Limbažu un Olaines novados, tāpēc arī tur bērzu sulu tecināšana ir aizliegta.

Tecināt sulas, nesaskaņojot ar meža īpašnieku, ir aizliegts arī privātajos mežos.

Paliek tikai valsts īpasumā esošie meži, kas pieder AS “Latvijas valsts meži”. Sulu tecināšana tajos ir atļauta, taču pastāv vairāki ierobežojumi.

Pirmkārt, atļauts izmantot tikai vienu urbumu.

Otrkārt, bērza diametram urbšanas vietā jābūt lielākam par 40 cm (apkārtmērs no 120 cm).

Treškārt, nedrīkst urbt mazos kokos, jo tiem ir nepieciešams spēks augšanai.

Ceturtkārt, urbums jāveic ar urbi, kas nav resnāks par 6-8 mm.

Eksperti iesaka veidot urbumu ne augstāk par 50 cm no zemes un ne dziļāk par 5 cm, jo sula cirkulē tuvu koka mizai. Ja urbums izdarīts par dziļu, sulas būs mazāk, tāpēc dziļi urbt nav jēgas. Turklāt dziļš urbums kaitē kokam.

Vēl daži padomi.

Sula labāk tek tādos kokos, kas aug saulē. Urbumu labāk veikt saules pusē, jo siltumā esošā koka puse ātrāk atmostas un sulas cirkulācija līdz ar to ir spēcīgāka.

Pirms tumsas iestāšanās vienmēr jāpārbauda urbuma vieta, lai izvairītos no situācijas, kad sula pārtek pāri trauka malām.

Veselīgā bērzā sekls urbums nav jāaiztaisa ar tapu, jo koks labi prot pats aizaudzēt savas brūces. Tāpēc tapa vajadzīga vien lielu caurumu gadījumos, lai kokā neiekļūtu infekcijas. Nākamajā gadā urbšanai ieteicams izvēlēties to pašu koku.

Ko mums nestāsta ražotāji

Pieprasījums pēc bērzu sulas Latvijā aug ar katru gadu, tāpēc iegādājoties sulu tirdzniecības vietās vajadzētu pievērst uzmanību vairakām lietām.

Tātad, pudelei jābūt marķētai ar etiķeti, uz kuras jābūt norādītam ražotāja – savācēja  nosaukumam, juridiskajai adresei, derīguma termiņam un pašvaldībai, kurā sula ir savākta.

Valsts pieprasa, lai uzņēmēji maksātu nodokļus neatkarīgi no pārdošanas apjoma. Tāpēc sulas pārdevējam sava darbība ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā. Pārdošanas apjomiem pārsniedzot 300 litrus gadā, tirgotājam ir jāreģistrējas arī Pārtikas un veterinārajā dienestā.

Tomēr neviena no valsts iestādēm nevar garantēt, ka sulas ir tecinātas ekoloģiski tīrā vietā. Jā, uz etiķetes ir jānorāda savākšanas vieta, bet neviens jums neatklās, kur tieši tā ir ievākta. Pārdevējs to var vispār nezināt, jo parasti sulu pārdod citi cilvēki, nevis tie, kas to tecinājuši.

Kurš dos garantiju, ka koks nav audzis ceļmalā, vietās ar netīriem gruntsūdeņiem, netālu no kāda rūpniecības uzņēmuma? Bērzi pieder to koku kategorijai, kas labprāt uzkrāj visus pilsētas dzīves blakusproduktus – putekļus, netīrumus, izplūdes gāzes utt., tāpēc regulāra šādas sulas lietošana lielos daudzumos var novest pie nopietnām veselības problēmām.

Ko uzrāda pārbaudes

Tomēr ir arī cits viedoklis. Piemēram, Latvijas Universitātes profesors Arturs Vīksna ir pārliecināts, ka sula pat no piesārņotās vietās augošiem bērziem ir tīra un veselīga. Un tās kvalitāte ir salīdzināma ar... dzeramā vai minerālūdens kvalitāti.

“Principā jebkurš dzīvais organisms, sevišķi dabā, pats sevi attīra. Un līdz ar to piesārņojums paliek sakņu sistēmā, jo tiek uzsūktas visas barības vielas caur saknītēm, tādi speciāli gumiņi, kuros paliek šīs te toksiskās vielas,” skaidro Vīksna.

Pēc zinātnieka teiktā, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR pirms dažiem gadiem pētījis vairākus bērzu sulu paraugus no bērziem, kas aug piesārņotās vietās, un pētīto bērzu sulu elementu sastāvs ekspertus esot pārsteidzis.

 “Kā izteicās BIOR cilvēki, tad tas ir starp dzeramo ūdeni un minerālūdeni,” atklāja Vīksna. 

Ne ilgāk par divām dienām

Cik ilgi var uzglabāt bērzu sulu? Latvijā nav normatīvo aktu, kas regulētu šādu specifisku produktu realizācijas termiņus. Tos nosaka pats ražotājs.

Bērzu sulas mūžs diemžēl ir īss, un istabas temperatūrā tā saglabā savu svaigumu ne ilgāk kā divas dienas. Tāpēc labāk to uzglabāt ledusskapī.

Svaigai, tikko tecinātai sulai jābūt caurspīdīgai: vai nu pilnīgi bezkrāsainai, vai arī viegli dzeltenīgai atkarībā no tās ieguves vietas. Ja tā kļūst duļķaina, tas nozīmē, ka sulai ir sācies fermentācijas process un tā ir ierūgusi. Derīguma termiņš šādam produktam jau ir beidzies, un pirkt to nevajadzētu....

Palīdz daudzu slimību gadījumā

Bērzu sulām jau izsenis piedēvētas daudzas brīnumainas īpašības. Ne velti tika uzskatīts, ka tieši bērzu sula tas “dzīvais ūdens”, kas minēts daudzu tautu pasakās. Zinātnieki ir apstiprinājuši, ka bērzu sula palīdz neskaitāmu slimību gadījumā – sākot ar nierakmeņiem un beidzot ar impotenci un radikulītu.

Sula izvada no organisma vielmaiņas procesu produktus, stiprina imūnsistēmu, aptur zobu kariesa attīstību, palīdz atveseļoties pēc operācijām. Sezonas laikā ieteicams izdzert aptuveni 10 litrus bērzu sulas, lai saglabātu veselību un tonusu visa gada garumā.

Veselīga bērniem

Bērzu sula stiprina bērnu imunitāti. Turklāt šī dzēriena sastāvā esošie noderīgie mikro- un makroelementi ir nepieciešami bērna augšanai.

Šajā gadījumā bērzu sula bērniem būtu jādod pakāpeniski. Vispirms to sajauc ar ūdeni (proporcijā viens pret vienu). Ja dažas dienas organisms reaģē labi, sulu var dot neatšķaidītu. Taču kopējais daudzums nedrīkst pārsniegt 100 ml dienā. Jebkurā gadījumā vispirms labāk konsultēties ar pediatru.

Kam bērzu sula nav ieteicama

Neskatoties uz visām veselīgajām īpašībām, bērzu sula nav piemērota visiem. Sulu noteikti nav vērts dzert, ja ir alerģija pret bērzu ziedputekšņiem. Ar piesardzību to vajadzētu lietot arī tiem, kas nepanes glutēnu.

Iļja Dimenšteins

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde