"No 01.06.2024. maksa par tonna atkritumu Jūrmalā ir palielinājusies divas reizes! Starp citu, dārgāka ir kļuvusi arī atkritumu konteineru noma, lai gan atsūtītajā ziņojumā tas nav pamatots," viņa raksta. - Savā privātmājā Dzintaros mēs šķirojam pilnīgi visu:
- visus bioloģiskos atkritumus mēs kompostējam
- koksnes atgriezumus utilizējam grilā
- depozīta iepakojumu nododam “taromātos”
- drēbes, apavus u. c. nododam tekstilizstrādājumu savākšanas konteineros
- baterijas, elektronika, elektroierīces nesam uz nodošanas punktiem.
- zāļu iepakojumi un pašas zāles, kurām beidzies derīguma termiņš atdodam aptiekā
- kā arī nomājam divus konteinerus šķirotajiem atkritumiem – MIX un stiklam.
Mēs pat pērkam pārtiku pārstrādājamā iepakojumā! Un tas viss, protams, tādēļ, lai iepakojumu varētu šķirot otrreizējās pārstrādes konteineros.
Vai esat kādreiz jaukuši ārā parastu šķiltavu, lai to sadalītu pa dažādiem atkritumu konteineriem?! Mēs to esam darījuši! Mūsu mājā jau ir vesela galerija ar urnu konteineriem!
Ar šādu absolūtas šķirošanas pieeju mēs, trīs cilvēku ģimene, mēneša laikā nesavācam tik daudz sadzīves atkritumu, lai piepildītu 0,24 kubikmetru konteineru. Un mēs ne vienmēr izliekam to savākšanai, jo tas ir tukšs. Tāpēc tagad mēs esam esam saskārušies ar to, ka mums par to tiek uzlikts naudas sods! Par konteineru ar sadzīves atkritumiem, kas netika izvietots, jo tajā bija pārāk maz atkritumu (mēs tos šķirojam, jo maksājam par svaru), nesen tika uzlikts naudas sods 50 % apmērā no konteinera tilpuma (par standarta 0,24 kubikmetriem tie ir 4,60 eiro). Lūk, šāds “pārsteigums”!
Esam guvuši mācību – turpmāk liksim ārā tukšu konteineru. Lai gan, ja vadāmies no viņu pamatojuma tarifa paaugstināšanai, mēs sniedzam milzīgu ieguldījumu videi, jo atkritumu izvedējam nav jāstāv un jāpiesārņo vide, gaidot, kamēr konteineru piekabinās/pacels/iztukšos/nolaidīs/atkabinās. Taču rezultātā mēs par to tiekam sodīti, maksājot par saviem pūliņiem vairāk. Kur ir jēga šajos aprēķinos?”
Ilona D. uzdod loģisku jautājumu:
- Vai tas, ka mums ir obligāti jāslēdz līgums par atkritumu apsaimniekošanu ar konkrētu uzņēmēju, kurš uzvarējis konkursā, nav patērētāju tiesību pārkāpums? Attiecībā uz Jūrmalas pašvaldībai piederošām mājām tas varētu būt loģiski, bet privātpersonām (kā mums, kas dzīvojam privātmājā Dzintaros), kuru komunikācija ar Jūrmalas pašvaldību aprobežojas tikai ar nekustamā īpašuma nodokļa nomaksu, vai tas nav par daudz?
Lūk, kā pēdējo gadu laikā ir mainījusies CleanR maksa par atkritumu apsaimniekošanu.
no 2021.01.01. - 125,86 EUR/par tonnu
no 2022.09.01. - 134,75 EUR/ par tonnu
no 2023.01.01. - 141,35 EUR/ par tonnu
no 2024.01.01. - 150,38 EUR/par tonnu
Kā redzams, maksa visus šos gadus ir palielinājusies, taču tam vismaz bija loģisks pamatojums, jo kāpušas arī dažādas izmaksas (atkritumu poligons, DRS).
Kārtējam atkritumu savākšanas izmaksu pieaugumam šāda pamatojuma nav – no 2024. gada 1. jūnija, uzsākot jauno septiņu gadu līgumu, CleanR norāda iespaidīgu summu - 323,06 EUR par tonnu. Un atteikties nav iespējams – cita komersanta Jūrmalā vienkārši nav, jo CleanR, uzvarot konkursā, ir vienīgais atkritumu apsaimniekotājs pilsētā.
Skaidru un izsmeļošu atbildi uz jautājumu “Kāpēc cena ir tik ļoti palielinājusies?!” mēs tā arī nesaņēmām – ne pa pastu, ne bieži uzdoto jautājumu sadaļā uzņēmuma mājaslapā. Iedzīvotājiem atsūtītajās vēstulēs atkritumu izvešanas tarifu pieaugums tiek skaidrots ar “valsts vispārējo politiku” un dabas resursu nodokļa palielinājumu no 2024. gada. “Nodokļa likme no 2024. gada 1. janvāra ir palielināta no 95 eiro līdz 110 eiro par tonnu. Visas šīs izmaiņas neizbēgami skars CleanR klientus, kas dzīvo Jūrmalā,” brīdina komersants. Īpaši to izjutīs tie, kuri atkritumus nešķiro. Uzņēmums norāda arī uz maksas pieaugumu par nešķiroto atkritumu uzglabāšanu SIA “AAS Piejūra” poligonā no šā gada 1. janvāra, kas arī gulsies uz jūrmalnieku pleciem.
Šādu tādu interesantu informāciju var smelties arī CleanR tīmekļa vietnē. Atbilde uz svarīgāko jautājumu – kāpēc tiek palielināts tarifs – ir vienkārša: klimata neitralitāti veicinošu pasākumu īstenošana vienmēr ir saistīta ar finansiāliem ieguldījumiem, kas neizbēgami ietekmē pakalpojuma galīgās izmaksas.
Tāds pašvaks paskaidrojums…. Iedzīvotāji tiek arī brīdināti par atkritumu šķirošanas priekšrocībām (tie, kas šķiro, maksā par 30 procentiem lētāk) un par to, ka gadījumā, ja uzņēmums atbrauks savākt atkritumus un konteineros būs pārāk liels neatbilstošu atkritumu saturs, šķirotie atkritumi tiks klasificēti kā nešķiroti, un klientam būs jāmaksā par uzņēmuma veltīgi iztērēto laiku un citiem resursiem. Taču Ilonas D. piemērā mēs redzam, ka solījumi ir diezgan tāli no realitātes. Turklāt Jūrmalas iedzīvotāji maksā tikai par reāli izvestajiem atkritumiem, jo tie tiek izvesti pēc svara, nevis pēc apjoma, kā tas ir citās pašvaldībās. CleanR šo oriģinālo pieeju (atkritumi tiek svērti tikai Jūrmalā!) skaidro ar vēlmi motivēt iedzīvotājus šķirot atkritumus.
Vienota šķirošanas politika
Lūk, arī Jūrmalas pašvaldības atbildes uz press.lv jautājumiem:
- Kāds ir iemesls atkritumu izvešanas izmaksu dubultošanai Jūrmalā no šā gada 1. jūnija?
- Jūrmalas mērķis bija samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu, kas tiek apglabāts poligonā, kā to prasa Latvijas un Eiropas kopējā politika. Tāpēc pašvaldības prasība atkritumu apsaimniekotajiem bija nodrošināt vairāk iespēju šķirot atkritumus. Tas motivē iedzīvotājus šķirot atkritumus, veidojot tīrāku vidi.
Saskaņā ar pašvaldības rīkotā konkursa rezultātiem no šā gada 1. jūnija maksa par vienas tonnas nešķirotu atkritumu apsaimniekošanu ir 323,06 eiro (ar PVN; iepriekšējais tarifs bija 150,38 eiro par tonnu).
Atkritumu šķirošana ir kļuvusi daudz izdevīgāka. Tāpat kā līdz šim, maksa par atkritumiem tiek noteikta atkarībā no faktiskā nodoto atkritumu svara, nevis konteinera tilpuma, kā tas ir citās pašvaldībās.
Tas nozīmē, ka līdz šim Jūrmalas iedzīvotāji maksāja mazāk nekā citu pašvaldību iedzīvotāji, bet tagad, sākot ar 1. jūniju, šī maksa ir pielīdzināta citu pašvaldību noteiktajai maksai.
- Vai tā ir taisnība, ka gadījumā, ja konteiners netika izvietots, vainīgajam būs jāmaksā soda nauda 50% apmērā no atkritumu izvešanas izmaksām (t. i., 4,60 eiro par 0,24 m3 konteineru)?
- Gadījumā, ja atkritumu izvešanas atcelšana tiks pieteikta savlaicīgi, soda nauda nebūs jāmaksā. Ja atkritumu izvešana nav nepieciešama, par to jāpaziņo līdz iepriekšējās darba dienas plkst. 12.00. Ņemot vērā to, ka uzņēmumam rodas neizbēgamas izmaksas, braucot uz konkrēto adresi, ja par atteikumu izvest konteineru netiek ziņots, ir jāmaksā soda nauda 50% apmērā no noteiktās maksas par noteikta tilpuma konteinera izvešanu.
- Vai privātmāju iedzīvotāji Jūrmalā var izvēlēties citu atkritumu apsaimniekotāju, vai arī viņu izvēle ir ierobežota tāpat kā pašvaldības māju iedzīvotājiem?
- 2023. gada 28. septembra Jūrmalas pilsētas domes saistošajos noteikumos Nr. 26 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Jūrmalas valstspilsētā” ir noteikts, ka visā Jūrmalas administratīvajā teritorijā ir noteikta vienota atkritumu apsaimniekošanas zona. Saskaņā ar šiem noteikumiem un publiskā iepirkuma konkursa rezultātā noslēgto līgumu vienīgais atkritumu apsaimniekotājs Jūrmalas administratīvajā teritorijā ir SIA “Clean R”.
Arī citās pilsētās atkritumu savākšanu veic viens konkursa uzvarējušais uzņēmums, un to mainīt nevar. Tajā pašā laikā atkritumu apsaimniekošanas tarifs visiem iedzīvotājiem administratīvajā teritorijā ir vienāds – atbilstoši līgumam ar pašvaldību. Katrai zonai ir savs atkritumu savākšanas centrs un savs tarifs.