Sāp locītavas – kā var palīdzēt ķīniešu medicīna?

Marks Olejniks, klīnikas «Ķīniešu medicīna» vadītājs, ārsts, kurš pārzina akupunktūru, mūsu žurnālam pastāstīja par to, kā šo problēmu risina ķīniešu medicīna:

– Saskaņā ar PVO statistiku, katrs simtais cilvēks pasaulē cieš no artrīta. Gribu uzsvērt, ka locītavu sāpes ir ļoti liela slimību grupa, kurā ir vairāk nekā 100 (!) diagnožu, bet biežākās no tām ir artrīts, osteoartrīts, bursīts un podagra.
Ir labi, ja cilvēks, kuru nomoka locītavu iekaisums, vēršas pie kompetenta speciālista, kas tieši nodarbojas ar locītavu problēmām vai reimatisma ārstēšanu – šāds ārsts precīzi noteiks diagnozi un ārstēšanas shēmas. Tomēr pacientiem ne vienmēr ir šāda iespēja, un viņi gadiem ilgi dzīvo ar diezgan neskaidru diagnozi un pastāvīgi lieto pretsāpju līdzekļus.
Locītavu slimību, kā jau teicu, ir ļoti daudz, no tām dažu saslimšanu cēlonis medicīnai vēl nav pilnībā zināms – versijas ir dažādas, un pētījumi šajā jomā turpinās. Tomēr ikviens, kuru nomoka locītavu problēmas, vairāk par visu vēlas atvieglot savas fiziskās ciešanas, un nav svarīgi, vai viņam šajā jautājumā palīdz Austrumu vai Rietumu medicīna.
Sindromu pieeja
Tradicionālajā ķīniešu medicīnā ir vairāki principi, kurus var sekmīgi izmantot artrīta un citu slimību ārstēšanā.
Austrumu diagnostikā izmanto tā saukto sindromu pieeju, kuru apguvis un Rietumu mediķiem aprakstījis vācu ārsts medicīnas zinātņu doktors Klauss K. Šnorenbergers (viņš ir ilgi studējis ķīniešu tradicionālo medicīnu Šanhajā). Viņa darbi, īpaši ķīniešu sindromoloģijas jomā, ir plaši pazīstami, un arī mēs mūsu klīnikā tos izmantojam.
Sindroms ir simptomu kopums, kas norāda uz konkrētu veselības problēmu. Sindromu nosaukumi tiek piešķirti atkarībā no patoloģiskā faktora, kas darbojas konkrētajā gadījumā: ir aukstuma, vēja, mitruma un karstuma sindromi. Šie četri nosaukumi lielā mērā ir jāsaprot burtiski: piemēram, ja ķīniešu ārsts runā par saaukstēšanās sindromu, tas nozīmē īstu aukstumu.
Turklāt jebkurš sindroms var būt gan eksogēns – ārēju faktoru izraisīts, gan endogēns, tas ir, saistīts ar kādām iekšējām ķermeņa problēmām. Izpausmes ir līdzīgas, ikviens sindroms izraisa noteiktas izmaiņas, un ikvienam no tiem ir specifiskas pazīmes.
Piemēram, ārējā aukstuma sindromu raksturo ādas bālums, aukstuma nepanesamība, vēlme pēc silta ēdiena un dzēriena. Iekšējā aukstuma sindroma gadījumā aina ir līdzīga – cilvēks šķiet nosalis, bāls un ar grūtībām pacieš aukstumu. Tā notiek, piemēram, ja pacients cieš no gremošanas sistēmas un/vai elpošanas sistēmas vājuma. Aukstuma sindroms izraisa asinsvadu spazmas, traucē asinsriti.
Mitruma sindroma gadījumā sāpes apņem it kā no visām pusēm, rada smaguma sajūtu, traucē normālu asinsriti un enerģijas plūsmu – kā zināms, ķīniešu medicīnā tiek lietots enerģijas jēdziens un liela nozīme tiek piešķirta normālai enerģijas cirkulācijai.
Vēja sindroms dezorganizē kustības – ar vēja sindromu saistītām slimībām ir raksturīga pēkšņa sākšanās un izbeigšanās, simptomu daudzveidība un mainīga gaita.
Par un ap artrītu
Iepriekš minēto klasifikāciju ķīniešu medicīna izmanto attiecībā uz daudziem artrīta veidiem, tāpat uz citām slimībām. Ķīniešu medicīnā artrītu tradicionāli sauc par Bī sindromu. Bī ir bloķēšana, oklūzija, enerģijas plūsmas (un līdz ar to asins plūsmas) aizture. Vienkārši sakot, mūsu ķermenī ir meridiāni – kanāli vai «caurules», pa kurām brīvi jāplūst cī enerģijai un asinīm. Iedarbojoties kādam no minētajiem četriem faktoriem, ārējiem vai iekšējiem, var rasties cī enerģijas un asiņu kustības traucējumi vai pat apstāšanās, un tad attīstās bī sindroms. Ja, piemēram, aizsprostojuma cēlonis ir mitrums, tad skartajā locītavā parādās smaguma sajūta.
Te gan jāsaka, ka ķīniešu medicīna bieži vien ir empīriska, tā balstās uz pieredzi, tāpēc daudzi termini jāuztver ļoti burtiski. Ūdens Bī sindromam raksturīgs smagums, nekustīgums, lipīgums, tāpēc bī sindromam, kuru izraisa mitrums, ir raksturīgas sāpes vienā locītavā, tās nemaina savu lokalizāciju, parādās smaguma sajūta un tirpšana.
Aukstuma Bī sindroma gadījumā mēdz būt spazmas un sāpes locītavā, jo spazmas izraisa stipras, asas sāpes, un ir raksturīga aukstuma nepanesība. Savukārt saistībā ar karstuma Bī sindromu āda ap locītavu ir apsārtusi un jutīga pret uzspiedienu. Artrīts jebkurā gadījumā ir saistīts ar sāpēm, bet izpausmes ir ļoti daudzveidīgas un ar grūtībām padodas sistematizācijai.
Pēc sindromoloģiskā principa visus gadījumus var iedalīt četrās grupās, kas atvieglo diagnostiku. Ja mums ir aukstuma sindroms, tad ir skaidra arī metode, kā atvieglot ciešanas – jānoņem spazmas, jāuzlabo enerģijas kustība, jāsilda. Ja ir karstuma sindroms, tad jārīkojas pretēji – siltums ir jāsamazina, lai atjaunotos normāla cī enerģijas plūsma. Ja pie vainas ir mitrums, tad jāpanāk, lai tas izzustu utt.
Šie četri sindromi aptver ļoti dažādas slimības, un tas, ka tik dažādi slimību veidi ietilpst vienā grupā, vairs nešķiet dīvaini, jo pacientam palīdz ar vienu un to pašu principu. Nekādā gadījumā neaicinu atteikties no laboratorijas analīzēm, rentgena izmeklējumiem un citām mūsdienu diagnostikas metodēm – dod Dievs, lai tas viss būtu pieejams ikvienam. Tomēr, ja kādu iemeslu dēļ izmeklējumus nav iespējams veikt, nav ne naudas, ne laika, tad no sāpju situācijas var mēģināt izkļūt ar ķīniešu medicīnas palīdzību.
Kas īsti notiek?
Jāpiebilst, ka tradicionālajā ķīniešu medicīnā vienu un to pašu slimību var ārstēt ar dažādiem paņēmieniem, savukārt dažādas slimības – ar vienu un to pašu paņēmienu. Tas izklausās nedaudz dīvaini, bet, ņemot vērā sindromoloģiju, tā patiesi ir. Tikai, lūdzu, nevajag sindromu pieeju jaukt ar situācijām, par kurām Rietumu medicīnā dažkārt ņirgājas – proti, ka gandrīz visām kaitēm lieto vienu un to pašu medikamentu vai uztura bagātinātāju.
Ķīniešu medicīnā var gūt labus rezultātus, izmantojot vienādas metodes – piemēram, slimu locītavu gadījumā var būt dažādi slimības ierosinātāji un citi faktori, galvenais, lai tie visi atbilstu vienam noteiktam sindromam.
(!) Ķīniešu medicīnā šiem mērķiem izmanto akupunktūru, karsēšanu un lāzerterapiju – stimulēšanai un reģenerācijai. Austrumu un Rietumu medicīnas metodes vienmēr var apvienot. Galvenais ir sniegt pacientam efektīvu palīdzību.
Klīnika «Ķīniešu medicīna» palīdz novērst arī citas veselības problēmas:
- galvassāpes,
- nikotīna atkarību,
- depresiju,
- kā arī piedāvā svara zaudēšanas programmas.
adatuterapija.lv
Rīga, Brīvības iela 106 – 4, 2. stāvs, tālr.+371 260 269 58