Mājas virtuve
RU Svētdiena, 24. Novembris Rīt: Velda, Velta

Pensionārs turpina strādāt: kā saņemt lielāku pensiju?

“Esmu noformējis pensiju, taču turpinu strādāt. Maksāju ienākuma nodokli, tiek ieturētas arī sociālās apdrošināšanas iemaksas. Katru gadu, iesniedzot gada deklarāciju, papildus maksāju ienākuma nodokli. Taču pensijas apmērs nemainās – tā nedaudz palielinās tikai pēc indeksācijas oktobrī. Kādas ir iespējas strādājošam pensionāram palielināt pensijas apmēru, izņemot indeksāciju? Vai arī jāsagaida, kad beigšu strādāt un aiziešu pensijā pavisam?” vaicā mūsu lasītājs Sergejs Mironovs no Jēkabpils.

Jāzina, ka strādājošais pensionārs saņem pensiju pilnā apmērā, bet algu - saskaņā ar darba līgumu, kas noslēgts ar darba devēju. Savukārt atskaitījumi tiek ieturēti, pamatojoties uz likumā noteikto ienākuma nodokļa likmi par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksām (VSAOI).

Turklāt, kā skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), strādājošam pensionāram ir tiesības pieprasīt pensijas pārrēķinu sakarā ar uzkrāto pensijas kapitālu pēc pensijas piešķiršanas.

Lai to izdarītu, ir jāiesniedz pieteikums VSAA.

Strādājošiem vecuma pensijas saņēmējiem ir tiesības veikt pensijas pārrēķinu sakarā ar uzkrāto pensijas kapitālu pēc pensijas piešķiršanas vai pārrēķināšanas. Lai pensiju pārrēķinātu, cilvēkam pašam ir jāiesniedz iesniegums Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Pensiju var pārrēķināt ne biežāk kā vienu reizi gadā. Tas nozīmē, ka pirmo pensijas pārrēķinu var veikt pēc pensijas saņēmēja izvēles – pēc darba attiecību beigām vai arī jebkurā citā laika periodā. Taču, ja cilvēks turpina strādāt (tātad veic iemaksas), jāņem vērā, ka nākamo pārrēķinu var veikt (iesniegt iesniegumu) ne ātrāk kā pēc 12 mēnešiem no pēdējā pārrēķina neatkarīgi no nostrādāto mēnešu skaita (likuma “Par valsts pensijām” 24. panta 1. un 2. daļa).

Ja pensionārs iesniegumu iesniedz līdz mēneša 15. datumam ieskaitot, pārrēķins tiks veikts no mēneša pirmās dienas, ja pēc 15. datuma, pārrēķins tiks veikts no nākamā mēneša pirmās dienas.

UZMANĪBU: Pārrēķina rezultātā pensijas summa palielināsies un var pārsniegt ar nodokļiem neapliekamo minimumu. Šādā gadījumā tiks ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, bet ne no visas pensijas summas, bet no tās daļas, kas pārsniedz neapliekamo minimumu.

Piemēram, ja pensija pēc pārrēķina ir palielinājusies no 498 eiro līdz 506 eiro, ienākuma nodoklis 20 % apmērā tiks ieturēts no summas, kas pārsniedz 500 eiro. Tādējādi jaunā pensija nebūs 506 eiro, bet gan 505,20 eiro. Taču tā joprojām būs lielāka par to, kuru pensionārs saņēma, sākot strādāt.

Pieteikumu par pensijas pārrēķinu var iesniegt:

  • izmantojot e-pakalpojumu “Iesniegums iestādei” valsts portālā www.latvija.lv,
  • parakstot pieteikumu ar drošu elektronisko parakstu un nosūtot to uz e-pastu: edoc@vsaa.gov.lv;
  • iemetot ar roku parakstītu pieteikumu kastītē, kas novietotas pie jebkuras VSAA filiāles durvīm.

Savukārt strādājošajiem pensionāriem Valsts ieņēmumu dienests (VID) iesaka sekot līdzi saviem ienākumiem un deklarēt tos. Ja aizvadītā gada beigās nodokļu maksātājam ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādu (pārmaksa), VID par to informēs.

Kāpēc pensijas netiek pārrēķinātas automātiski?

Latvijā ir vairāk nekā 65 tūkstoši strādājošo vecuma pensionāru. Daudzi no viņiem pieprasa pensijas pārrēķinu katru gadu, citi gaida brīdi, kad pārtrauks darba attiecības. Diemžēl ir arī tādi, kas nezina, ka pārrēķinu var pieprasīt katru gadu.

Tajā pašā laikā strādājošie pensionāri vēlētos, lai viņu pensijas tiktu pārrēķinātas automātiski katru gadu, bakstoties uz gada laikā veiktajām obligātajām sociālās apdrošināšanas iemaksām. Galu galā Valsts ieņēmumu dienests katru gadu pārrēķina strādājošo pensionāru samaksāto ienākuma nodokli. Tieši tāpat arī VSAA varētu pārrēķināt pensijas.

Daudzi cilvēki atbalstītu šādu risinājumu. Portālā Manabalss.lv ir atvērta parakstu vākšana par atbalstu strādājošo pensionāru pensiju pārrēķina vienkāršošanai.

Kāda ir iniciatīvas būtība? Autori rosina grozīt vecuma pensiju pārrēķināšanas kārtību, proti, pārrēķināt strādājošo pensionāru pensiju bez viņu pieprasījuma reizi gadā – pensijas piešķiršanas dienā, kā arī paziņot pensionāram jauno pensijas apmēru.

Tiek piedāvāts arī dot pensionāriem iespēju atteikties no pensijas pārrēķina. Tomēr Labklājības ministrija atbalsta esošo pārrēķināšanas kārtību, uzskatot, ka personai ir jādod iespēja pašai izvēlēties laiku, kad pieprasīt pārrēķinu. Ja pārrēķins tiek pieprasīts retāk, pensijas pieaugums būs lielāks.

NB: ja pensionārs nepieprasa pensijas pārrēķinu arī pēc darba attiecību izbeigšanas, nopelnītais pensijas papildkapitāls pazūd, precīzāk – paliek valsts kasē.....

 

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Naktī uz pirmdienu Latvijas austrumu daļā gaidāma ļoti stipra atkala

24/1
Lasīt

Tikai desmitā daļa aptaujas dalībnieku atbalsta ielu pārdēvēšanai Rēzeknē

24/1
Lasīt

Rīgā rīkos piketu ārsta Medņa atbalstam

24/1
Lasīt

Nedēļas pēdējā dienā būtiski nokrišņi nav gaidāmi

24/1
Lasīt