Mājas virtuve
RU Svētdiena, 24. Novembris Rīt: Velda, Velta

Nodokļi, cenas, pabalsti: kas mainās no 1. jūlija

1. jūlijā stājās spēkā vairāki svarīgi normatīvie akti, kas zināmā mērā ietekmēs daļas Latvijas iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Tostarp – izmaiņas sociālajā jomā, kas aicinātas palīdzēt iedzīvotājiem dažādās dzīves situācijās. Šajā kopsavilkumā piedāvājam lasītājiem iepazīties ar to, kādi jaunievedumi viņus sagaida otrajā pusgadā.

2. pensiju līmenis

Iedzīvotājiem pieejamas konsultācijas

Vairāk nekā divdesmit gadu laikā Latvijas iedzīvotāji ir pieraduši, ka daļa viņu sociālo iemaksu nonāk pensiju 2. līmenī, taču reti kurš ir iedziļinājies šīs sistēmas niansēs. Lielākoties tāpēc, ka īsti nebija neviena, kam pajautāt. Rezultātā, kad tiek aprēķināta vecuma pensija, tā izrādās… Nu tāda, kāda ir.

Lieta tāda, daudzi 2. pensiju līmeņa dalībnieki nezina ne savu pensijas kapitāla pārvaldītāju, ne uzkrājumu apjomu, ne to, vai uzkrājums nes peļņu vai cieš zaudējumus. Un daudzi par to pat neinteresējas.

No 1. jūlija saskaņā ar izmaiņām likumā “Par valsts fondētajām pensijām” 2. pensiju līmeņa uzkrājumu pārvaldītājiem ir pieejama informācija par saviem klientiem. Informāciju par nodokļu maksātāju uzkrājumiem pensiju 2. līmenī viņi saņems no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA).

Šis risinājums, saskaņā ar likumdevēju plāniem, palīdzēs pārvaldniekiem labāk konsultēt savus klientus, sagatavojot viņiem personalizētus piedāvājumus.

Līdz šim izvēle par piemērotāko 2. pensiju līmeņa plānu gandrīz vienmēr tika atstāta klienta ziņā. Rezultātā gandrīz pusei no visiem 2. pensiju līmeņa dalībniekiem ir ieguldījumu plāns, kas neatbilst viņu vecumam.

Saskaņā ar Latvijas Bankas datiem 29% Latvijas iedzīvotāju ir aktīvo plānu dalībnieki, lai gan teorētiski šim īpatsvaram vajadzētu būt divreiz lielākam, ņemot vērā 2. pensiju līmeņa dalībnieku vecumu. Lai uzkrātu pēc iespējas vairāk, jauniešiem būtu jāizvēlas riskantāki ieguldījumi, savukārt, tuvojoties vecumdienām, investīciju risks būtu jāsamazina, lai nepazaudētu jau uzkrātos līdzekļus.

Tagad pārvaldnieki varēs profesionāli konsultēt klientus par to, kā vislabāk ieguldīt 2. līmeņa pensijas kapitālu. Savukārt klienti tagad varēs aplūkot savu 2. pensiju līmeņa uzkrājumu internetbankā. Līdz šim visa šī informācija bija pieejama portālā latvija.gov.lv.

Medikamenti kļūst pieejamāki

Tiem, kam pienākas kompensējamās zāles

Valsts kompensēs 75% no zāļu izmaksām, par kurām iepriekš tika noteikta kompensācija 50% apmērā. Saskaņā ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos jaunie nosacījumi stājās spēkā 2024. gada 1. jūlijā.

Pēc Veselības ministrijas aplēsēm, līdz ar šīm izmaiņām personīgie izdevumi par zālēm varētu samazināties vairāk nekā 205 tūkstošiem pacientu.

Savukārt jau no 2024. gada 1. aprīļa 100% kompensācija noteikta Myasthenia gravis un citu mioneirālo patoloģiju zālēm. Tāpat saskaņā ar Ministru kabineta informāciju kompensējamo zāļu sarakstā var tikt iekļautas ģenēriskās un bioloģiski līdzīgās zāles.

Ja kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles nebūs efektīvas vai tiks kontrindicētas, pacients attiecīgajai diagnozei varēs saņemt individuālo kompensāciju. Individuālās kompensācijas maksimāli pieļaujamā naudas summa vienam pacientam saglabāsies 14 228,72 eiro apmērā gadā, kā tas bija līdz šim.
Citiem vārdiem sakot, Nacionālajam veselības dienestam ir dota iespēja pēc savas iniciatīvas iekļaut zāles kompensējamo zāļu sarakstā – bez nepieciešamības saņemt Zāļu valsts aģentūras atzinumu ar zāļu izmaksu efektivitātes novērtējumu.

Pabalsts audžuvecākiem

Valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem

Ja audžuģimenē tiek ievietots bērns līdz viena gada vecumam, vienam no audžuvecākiem ir tiesības saņemt bērna piedzimšanas pabalstu. To paredz grozījumi Valsts sociālo pabalstu likumā, kas stājās spēkā 2024. gada 1. jūlijā.

Tomēr pabalsts netiks izmaksāts, ja ārpusģimenes aprūpē esošs bērns ir ievietots ģimenē un bērna iepriekšējais aizbildnis vai audžuvecāks jau ir saņēmis bērna piedzimšanas pabalstu.

Tomēr, ja bērna vecāks jau ir saņēmis bērna piedzimšanas pabalstu un bērns pēc tam tika ievietots audžuģimenē vai tika iecelts aizbildnis, audžuvecāks vai aizbildnis būs tiesīgs saņemt šo piedzimšanas pabalstu.

(!) Bērna piedzimšanas pabalsta apmērs 2024. gadā ir 421,17 eiro par katru bērnu.

Lai saņemtu pabalstu, vienam no audžuvecākiem ir jāiesniedz iesniegums VSAA.

Visērtāk to ir izdarīt portālā latvija.gov.lv, aizpildot e-iesniegumu “Bērna piedzimšanas pabalsta piešķiršanai”.

Iesniegumu var iesniegt arī:

  • klātienē jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā vai Valsts un pašvaldību vienotajā klientu apkalpošanas centrā;
  • nosūtīt uz e-pastu pasts@vsaa.gov.lv parakstītu ar drošu elektronisko parakstu;
  • nosūtīt pa pastu  jebkurai VSAA nodaļai.

Paternitātes pabalsts

Izmaiņas paternitātes pabalsta piešķiršanā, ja pabalsta pieprasītājam ir vairāki darba devēji

Paternitātes pabalsta saņēmējiem, kuriem vienlaikus ir vairāki darba devēji, bet atvaļinājums saistībā ar bērna piedzimšanu piešķirts par atšķirīgiem periodiem, sākot no 2024.gada 1.jūlija, mainās pabalsta piešķiršanas un vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība:

  • paternitātes pabalstu piešķirs par pirmajām 10 atvaļinājuma darba dienām;
  • vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķinās no ienākumiem pie visiem darba devējiem, kuri gūti 12 mēnešu periodā, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, kurā sācies piešķirtais atvaļinājums, proti, arī no ienākumiem pie darba devēja(-iem), pie kura(-iem) atvaļinājumā neatrodas un turpina gūt ienākumus.


Svarīgi! Ja paternitātes pabalsts par 10 darba dienām jau ir piešķirts, pabalstu par citu darba devēju piešķirto atvaļinājuma 10 darba dienu periodu nepiešķirs.

Piemērs: Pabalsta saņēmējam, kuram ir divi darba devēji (A un B), 2024.gada jūlijā pirmreizēji atvaļinājumu par 10 darba dienām piešķir tikai darba devējs A. 12 mēnešu periods, par kuru VSAA aprēķinās vidējo apdrošināšanas iemaksu algu paternitātes pabalstam, ir no 2023.gada maija līdz 2024.gada aprīlim. To aprēķinās no visiem 12 mēnešu periodā reģistrētajiem ienākumiem pie abiem darba devējiem. Darba devējs B atvaļinājumu par 10 darba dienu periodu piešķir 2024.gada septembrī. Par darba devēja B vēlāk piešķirto atvaļinājumu VSAA paternitātes pabalstu nepiešķirs, jo tas jau ir piešķirts un izmaksāts par visu likumā paredzēto 10 darba dienu periodu, un tā apmērs ir noteikts no visiem algotā darbā gūtajiem ienākumiem.

Līdz 2024.gada 30.jūnijam saglabājas iepriekš noteiktā aprēķināšanas kārtība. Piešķirot pabalstu pirmreizēji, tas tiek aprēķināts no ienākumiem, kuri gūti pie darba devēja, kurš piešķīris atvaļinājumu. Pēc tam sākotnēji aprēķinātais pabalsts tiek pārrēķināts, ja vēlākā laika periodā arī cits darba devējs piešķir atvaļinājumu.

! Atgādinām, ka paternitātes pabalsts jāpieprasa 6 mēnešu laikā no pirmās atvaļinājuma dienas, kas piešķirta saistībā ar bērna piedzimšanu, iesniedzot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai iesniegumu paternitātes pabalsta piešķiršanai.

Visērtāk to izdarīt, aizpildot e-iesniegumu portālā latvija.gov.lv.

Izmaiņas paternitātes pabalsta piešķiršanas un aprēķina kārtībā nosaka 2024.gada 27.februāra grozījumi Ministru kabineta 2021.gada 16.novembra noteikumos Nr.753 “Valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu noteikumi”, kas stājas spēkā 2024.gada 1.jūlijā.

Pieaug tekstila cenas

Vai apģērbs kļūs dārgāks?

No 1. jūlija ražotājiem un tirgotājiem būs jāmaksā dabas resursu nodoklis par katru kilogramu Latvijas tirgū laisto tekstilizstrādājumu. Tas, protams, ietekmēs patērētājus, kuriem par precēm būs jāmaksā vairāk.

Tiek prognozēts, ka visvairāk tas skars Latvijas iedzīvotājus ar zemiem ienākumiem, kuri iepērkas lietoto apģērbu veikalos.....

Plašāka informācija portālā: likumi.lv

Labklājības ministrijas tīmekļa vietnē:

Sagatavoja: Lana Vasiļjeva

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Jaunā nedēļa iesāksies ar skarbiem laikapstākļiem, kas pēc tam uzlabosies

24/1
Lasīt