Nesen Valsts Patērētāju tiesību aizsardzības centra preses dienests paziņoja, ka ir bloķēta tīmekļa vietne sportnet.lv, ar kuras starpniecību SIA “S-line” pārdeva Latvijā nereģistrētus uztura bagātinātājus. Tika konstatēts, ka šie produkti var apdraudēt cilvēku veselību. Tādējādi uzņēmums apzināti maldināja patērētājus, iesaistoties nelikumīgā komercdarbībā.
Taču, ja Latvijā reģistrētu interneta veikalu, kuriem ir domēns lv, darbību tomēr var kaut kā kontrolēt, tad ar Igaunijas un Lietuvas uzņēmumiem ir problēmas. Bioloģiski aktīvie uztura bagātinātāji tiek plaši tirgoti arī Ķīnas tiešsaistes veikalos. Un, veicot pirkumu tajos, Latvijas valsts iekasē tikai muitas nodokli par ievešanu ES teritorijā, bet par paciņas saturu pircējs ir atbildīgs pats.
Kas ir uztura bagātinātāji? Piemēram, aplūkosim līdzekli, kas palielina vīriešu potenci. Lūk, kā šo uztura bagātinātāju slavē specializētā tīmekļa vietnē: “Šo līdzekli var lietot gan profilaktiskos, gan ārstnieciskos nolūkos kopā ar medikamentiem. Patiesībā tas nav medikaments, tāpēc ārsts to izrakstīt nevar, bet tā sastāvā ir dabīgi augu komponenti, kas palīdz uzlabot erekciju, kā arī nepieciešamie vitamīni un mikroelementi, kuru trūkst vīriešu organismam.
Preparāts ir izstrādāts, lai bagātinātu organisma šūnas ar vīriešiem nepieciešamajām sastāvdaļām. Būtiskākā priekšrocība – tā sastāvā nav sintētisko komponentu, tas ir, ķīmijas. To var lietot uroloģisko patoloģiju ārstēšanā. Turklāt preparātam nav kontrindikāciju, tāpēc to var lietot visi bez izņēmuma. Taču efekts tiek panākts tikai ilgstošas lietošanas gadījumā.” Tātad jums tiek piedāvāta sava veida panaceja problēmu ārstēšanai ļoti delikātā jomā.
Pēc tāda paša principa tiek reklamēti arī citi uztura bagātinātāji. Taču jebkurš ārsts jums pateiks, ka nav universālu zāļu, kuras varētu lietot visi bez izņēmuma un kuras varētu izārstēt slimības. Reģistrējot zāles reģistrā, no ražotāja tiks pieprasīti klīnisko pētījumu dati, brīdinājumi par kontrindikāciju esamību utt. Ne velti šis process ir ļoti stingrs un dārgs. Uztura bagātinātāji no šīs procedūras ir atbrīvoti.
Reģistrē tāpat kā citus pārtikas produktus
Latvijā uztura bagātinātāju tirdzniecības kārtību reglamentē Ministru kabineta 2005. gada noteikumi Nr. 725. Tur ir īpaši paskaidrots, ka šis produkts nav zāles, bet tikai parasts pārtikas produkts. Tāpēc, realizējot to Latvijā, tas ir jānosūta galapatērētājam tikai iepakotā veidā un jāreģistrē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).
Ja pēc iesniegtajiem dokumentiem izrādās, ka tās ir zāles, tās tiek nosūtītas reģistrācijai Zāļu valsts aģentūrā. Tāpēc, pirms iegādāties kādu uztura bagātinātāju, dodieties uz PVD mājaslapu www.pvd.gov.lv, sadaļā Reģistri, un pārliecinieties, vai preparāts ir reģistrēts.
Cik droši ir uztura bagātinātāji?
Nesen kāda amerikāņu aģentūra publicēja visai drūmus datus: oficiāli reģistrēti vairāk nekā 2,5 tūkstoši uztura bagātinātāju izraisītu blakusparādību gadījumu, kā arī vairāk nekā 100 ar tiem saistītu nāves gadījumu. Bet, protams, tā ir tikai aisberga virsotne – neviens nezina patieso to izraisīto komplikāciju skaitu. To pārdošanas un lietošanas nosacījumi ir tādi, ka ir ļoti grūti kādu incidentu sasaistīt ar konkrēto preparātu. Visvairāk upuru ir uz efedrīnu saturošo uztura bagātinātāju sirdsapziņas: 900 reģistrētas komplikācijas un 44 nāves gadījumi.
Otrajā vietā ir tā sauktās diētas tējas jeb tējas svara samazināšanai.
Fitoterapijas tradīcijām ir dziļas saknes, taču bieži uztura bagātinātāju sastāvā tiek izmantoti eksotiski augi, savukārt augi, kas Latvijas patērētājiem ir kaut cik zināmi, uz iepakojumiem parasti tiek norādīti ar retiem nosaukumiem – jo noslēpumaināks it uztura bagātinātāja sastāvs, jo augstāka tā cena.
Protams, uztura bagātinātājiem, tāpat kā visiem citiem preparātiem un produktiem, sastāvā ir jābūt norādītiem zinātniskajā pasaulē pieņemtajiem augu latīniskajiem nosaukumiem. Tikai tas ļaus jums puslīdz orientēties uztura bagātinātāju pasaulē. Taču ražotāji izvēlas pūst miglu acīs, piemēram, slēpjot zem nosaukuma “ma huang” labi zināmo un dažos gadījumos bīstamo efedru.
Ir zināms, ka Taizemes tabletes svara zaudēšanai satur psihotropas narkotiskās vielas un to izplatīšana Latvijā ir aizliegta.
Lūk, piemēram, daži preparāti, par kuru kaitīgumu var izlasīt internetā.
Melnā ziemziede jeb Helleborus niger. Šī tauriņziežu dzimtas auga pulveris ir populārs dāmu vidū, kuras cer rekordīsā laikā zaudēt svaru un tajā pašā laikā attīrīt organismu no sārņiem. Tas, ka svars nekur nepazudīs, nav tas ļaunākais. Sliktāk ir tas, ka šos pulveris no nodarīt organismam būtisku kaitējumu.
Ziemziedi tās toksiskuma dēļ neiesaka lietot pat homeopātijā. Melnās ziemziedes sakņu ekstrakts, uzkrājoties organismā, izraisa smaguma sajūtu galvā, reiboni, intoksikāciju, dažkārt sliktu dūšu un vemšanu, kā arī aritmiju.
Parasti dziednieki iesaka ziemziedes pulveri lietot uz naža galiņa, tiesa, naži katram ir atšķirīgi, un lētticīgi cilvēki bieži nevēlas sevi ierobežot.
Efedra jeb Ma huang. Šis augs satur efedrīnu un tam līdzīgas uzbudinošas vielas. Efedra var izraisīt sirds aritmiju, psihozi, sirdslēkmes un pat insultu. Uztura bagātinātāji ar efedrīnu jau ir aizliegti dažos ASV štatos.
Chaparral jeb Larrea Tridentata. Ražotāji apgalvo, ka bioloģiskie uztura bagātinātāji tējas vai tablešu veidā palīdz novērst vēža attīstību un “attīra asinis”. Realitātē tie var izraisīt nopietnus aknu bojājumus. Ir reģistrēti divi nāves gadījumi, desmitiem hepatīta un citu aknu slimību gadījumu.
Tauksakne jeb Comfrey. Tauksakni jau izsenis lietoja ārīgi tūsku mazināšanai, bet vēlāk to sāka lietot arī iekšķīgi. Tā satur alkaloīdus, kas ir toksiski aknām, un pētījumi ar dzīvniekiem ir pierādījuši, ka tie ir kancerogēni. Ir reģistrēts viens nāves gadījums no šī uztura bagātinātāja lietošanas. Kanādā un Vācijā tas ir aizliegts.
DHEA jeb dehidroandroepisterons. Hormons, kas organismā pārvēršas par dzimumhormoniem estrogēnu un testosteronu. Uz šā uztura bagātinātāja etiķetēm norādīts, ka tas palīdz cīnīties pret novecošanu, taču datu, kas to apstiprinātu, nav. Tieši pretēji, šis preparāts var palielināt vēža risku vai izraisīt aknu bojājumus, pat lietojot īslaicīgi. Reģistrēts 31 blakņu gadījums.
Aleksandrs FEDOTOVS