Mājas virtuve
RU Ceturtdiena, 14. Novembris Rīt: Fricis, Vikentijs

Lieta nav naudā? Kāpēc Masks palīdzēja Trampam kļūt par prezidentu

Īlons Masks, pasaules bagātākais cilvēks, ar savu naudu un autoritāti atbalstīja Donalda Trampa vēlēšanu kampaņu, palīdzot viņam atgriezties Baltajā namā. Bet kāpēc viņam tas bija vajadzīgs? Eksperti spriež, kādi motīvi mudināja Īlonu Masku spert šādu soli.

Planētas bagātākais cilvēks spēlēja teju galveno lomu šajā ASV prezidenta vēlēšanu kampaņā. Savu biznesa interešu un sabiedriskās aktivitātes dēļ Īlons Masks nekad nav izvairījies komentēt ar politiku saistītus jautājumus, taču 2024. gadā viņš izmantoja visu savu finansiālo ietekmi un autoritāti, lai palīdzētu republikāņu kandidātam Donaldam Trampam vēlreiz kļūt par ASV prezidentu, raksta Vācijas medijs Deutsche Welle.

Masks ziedoja vairāk nekā 119 miljonus ASV dolāru politiskās rīcības komitejai (PAC), lai atbalstītu Trampa ievēlēšanu, un pēdējās nedēļās pirms balsojuma viņš personīgi piedalījās aģitācijas kampaņā, aicinot vēlētājus “svārstīgajos” štatos doties uz vēlēšanu iecirkņiem un piedāvājot laimēt miljonu savā politiskajā loterijā tiem, kas reģistrēsies kā vēlētāji un parakstīs petīciju ar virkni prasību.

Novērotāji uzskata, ka SpaceX dibinātājs un vadītājs, kā arī Tesla līdzdibinātājs, kura bagātība pašlaik tiek lēsta aptuveni 290 miljardu ASV dolāru apmērā, kā viens no galvenajiem Trampa atbalstītājiem varētu gūt labumu no tiešas saiknes ar Balto namu. Taču jautājums, kā?

Maska biznesa impērija: pirmie interneta projekti, Tesla un SpaceX

Īlons Masks ir dzimis Pretorijā projektu attīstītāja, inženiera un bijušā vietējā politiķa Errola Maska un kanādiešu modeles un uztura speciālistes Mejas Maskas ģimenē. 90. gados Īlons Masks emigrēja no Dienvidāfrikas uz ASV, kur studēja ekonomiku un fiziku Pensilvānijas Universitātē. 1995. gadā Īlans kopā ar savu brāli Kimbalu nodibināja savu kompāniju Zip2, kuru 1999. gadā pārdeva personālo datoru ražotājam Compaq par 307 miljoniem ASV dolāru.

1999. gadā Masks nodibināja interneta e-pasta maksājumu uzņēmumu X.com, kas 2000. gadā apvienojās ar konkurējošu uzņēmumu Confinity, kura produkts PayPal 2002. gadā par 1,5 miljardiem dolāru pārdots interneta uzņēmumam eBay.

Mūsdienās Masks, iespējams, ir vairāk pazīstams kā kosmosa tehnoloģiju uzņēmuma  SpaceX dibinātājs, kā arī Tesla Motors  valdes priekšsēdētājs, izpilddirektors un produktu arhitekts. Maskam pieder arī uzņēmums The Boring Company, kas būvē tuneļus, un medicīnas tehnoloģiju kompānija Neuralink, kas izstrādā smadzeņu-datora saskarnes implantēšanai cilvēka smadzenēs.

Masks uzskata, ka cilvēkiem būtu jāapgūst arī citas planētas, un šo vērienīgo ideju viņš īsteno ar SpaceX starpniecību. Neskatoties uz to, ka tas ir privāts uzņēmums, tam ir ļoti ciešas saites ar ASV Nacionālo aeronautikas un kosmosa aģentūru (NASA).

Uzņēmums SpaceX ir noslēdzis miljardiem dolāru vērtus līgumus ar NASA, tostarp par kosmosa kuģi Starship HLS, kam NASA programmas "Artemīda" ietvaros būs jānogādā astronauti no orbitālās stacijas uz Mēness virsmu un atpakaļ. Plānots, ka SpaceX varētu palīdzēt īstenot arī NASA ilgtermiņa plānus par Marsa izpēti un realizēt paša Maska ideju par Marsa apguvi.

Masks, kurš ir vismaz 12 bērnu tēvs, ir paziņojis, ka, viņaprāt, zems dzimstības līmenis ir lielāka problēma nekā klimata pārmaiņas, kam zinātnieki un demogrāfi kategoriski nepiekrīt.

Maska politiskie uzskati kļūst aizvien labējāki

Īlons Masks ne vienmēr ir atbalstījis Donaldu Trampu, iepriekš raksturojot savus politiskos uzskatus kā mērenus un pozicionējot sevi kā pa pusei demokrātu, pa pusei republikāni. 2022. gadā viņš teica, ka Tramps ir pārāk vecs, lai būtu ASV prezidents, un viņam vajadzētu “prasties godu”. Atbildot uz to, Tramps sacīja, ka laikā, kad viņš atradās Baltajā namā, Masks viņu “lūdzis” par subsīdijām. Taču līdz 2024. gada vēlēšanu kampaņas beigām jebkādas domstarpības starp abiem bija izzudušas, un Masks pārskaitīja republikāņiem aptuveni 119 miljonus ASV dolāru.

Masks jau sen ir spilgta publiska persona, lielā mērā pateicoties savai aktivitātei sociālajā vietnē, kas agrāk bija pazīstama kā Twitter. 2022. gadā Īlons Masks to nopirka par 44 miljardiem ASV dolāru un pārdēvēja par sociālo tīklu X. Kopš tā laika daudzi uzskata, ka viņa vadībā X ir pārvērties par īstu dezinformācijas avotu.

Masks atlaida daudzus X darbiniekus un ļāva atgriezties platformā iepriekš nobloķētajiem lietotājiem ar pretrunīgu reputāciju, tostarp Trampam. Tas galu galā noveda pie daudzu lielu reklāmdevēju aiziešanas, X lietotāju skaita samazināšanās, un sociālā tīkla kapitalizācija tagad tiek vērtēta aptuveni piektdaļā no tā cenas, kas tika samaksāta tās iegādes brīdī.  Taču tas, šķiet, nesatrauc Masku, kurš pēc Twitter iegādes pievienojās nelielai miljardieru grupai, kuriem pieder masu saziņas platformas.

“Ir bagāti cilvēki, kuri vēlas turpināt pelnīt naudu, skatoties uz pasauli caur savu biznesa interešu prizmu un uzkrājot vēl lielākus aktīvus,” saka Rūzvelta universitātes politikas zinātņu asociētais profesors Deivids Fariss, kurš ir rakstījis par lielo īpašumu ietekmi uz politiku ASV. “Un ir arī tādi, kas ir tik bagāti, ka saka: “Man vienalga, ja es zaudēšu 44 miljardus dolāru, nopērkot Twitter”. (Masks. - Red.), šķiet, pieder pie pēdējās kategorijas. Viņš izmanto savu bagātību veidā, kuram nav nekādas ekonomiskās jēgas.”

Vai Īlons Masks plāno iesaistīsies politikā?

Tā kā Īlons Masks ir dzimis Dienvidāfrikā, viņš nevar kandidēt uz ASV prezidenta amatu, taču kā ASV pilsonis viņš var ieņemt citus, zemāka līmeņa valsts amatus. Turklāt novērotāji uzskata, ka viņš var vienkārši ietekmēt politiku, jo ir saistīts ar Donaldu Trampu.

Stīvs Nelsons, politekonomists no Ziemeļrietumu universitātes Ilinoisā, šajā sakarā norāda uz tendenci, ka miljardieri tagad tiecas pēc politiskiem amatiem, lai gan tas galvenokārt notiek autokrātiskās valstīs. Demokrātijās, kur kandidāta atbalstītāji vienkārši ziedo viņam naudu, šāda parādība ir retāk sastopama.

“Tādam cilvēkam kā Īlonam Maskam šis, iespējams, ir gadījums, kad pastāv ļoti spēcīga personīga interese veicināt konkrētu politisko programmu, ko viņš jūt, ka nevar kontrolēt netiešākā veidā,” Nelsons norādīja intervijā DW. Tramps iepriekš bija plānojis lūgt Masku vadīt komisiju valdības efektivitātes novērtēšanai, kas veiktu revīziju un reformas.

Stīvs Nelsons pieļauj, ka Tesla un SpaceX vadītājs cenšas iegūt politisku amatu Trampa administrācijā, jo viņš, iespējams, jūt, ka viņam būtu vieglāk īstenot noteiktus mērķus, ja viņš būtu tieši pie varas, nevis paļautos uz citiem. “Manuprāt, Maskam tā ir gandrīz mesiāniska pārliecība par savu efektivitāti un patiešām skaidra rīcības programma saistībā ar progresīvajām tehnoloģijām,” piebilda Nelsons.

Eksperts: Masku virza vēlme sagādāt prieku

SpaceX, visticamāk, gaida uzplaukums Donalda Trampa otrā pilnvaru termiņa laikā, taču to gluži nevarētu teikt arī par citiem Maska uzņēmumiem. Tramps ir solījis samazināt atbalstu klimata iniciatīvām, tostarp elektriskajam transportam, kas ir Tesla galvenā specializācija.

Iespējams, Maska atbalsts Trampam palīdzēs pasargāt viņa uzņēmumus no nelabvēlīgiem politiskajiem lēmumiem vai radīt tiem labvēlīgāku uzņēmējdarbības vidi. Tomēr daži eksperti uzskata, ka planētas bagātākā cilvēka darbību aplūkot tikai caur personīgā labuma prizmu ir pārāk vienkārši.

“Tā ir tikai puse no tā, kas notiek. Masks ir personība, kuru ļoti lielā mērā virza vēlme sagādāt sev prieku. Viņa rīcība lielākoties ir atkarīga no dopamīna līmeņa un viņa ego bieži vien spiež viņu dibināt uzņēmumus, dot solījumus un izvirzīt mērķus, kas jebkuram citam cilvēkam būtu uzskatāmi par pārmērīgi augstiem,” uzsver Tuftsa universitātes Fletčera Juridiskās un diplomātijas skolas Starptautiskā biznesa dekāns Bhaskars Čakravortijs. “Lielā mērā tieši ar to ir izskaidrojami gan Maska panākumi, gan ar tiem saistītie ekscesi.”

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde