Liekie kilogrami. Kāpēc tie ir problemātiski?

Būt miesās ļoti pilnīgam – vīrietim vai sievietei – ir ikviena personīga lieta. Vispār mēs dzīvojam sabiedrībā, kur sācis valdīt ķermeņa pozitīvisms, kas ir ļoti labi...
Mūsdienu pasaulē runāt par lieko svaru vai, vēl ļaunāk, par aptaukošanos ir gandrīz vai nepiedienīgi. Tomēr lielākoties tukli cilvēki ar lieko svaru parasti joprojām ir neapmierināti ar savu izskatu, mēdz būt noslēgti un bieži vien ir nomāktā emocionālā stāvoklī. Kopumā sliktākais ir tas, ka aptaukošanās, ja tā saistīta ar medicīnisko diagnozi, noteikti nav veselīga – jāuzsver tieši pēdējie vārdi.
Teju epidēmija
Tikmēr pasaulē arvien vairāk cilvēku kļūst tukli – pēc PVO datiem, Eiropas un Centrālāzijas valstīs iedzīvotāju aptaukošanās līmenis sasniedzis epidēmijas apmērus. No liekā svara cieš divas trešdaļas pieaugušo. To vēsta jaunais Pasaules Veselības organizācijas ziņojums. Turklāt tā autori brīdina, ka liekais svars ir saistīts ar onkoloģiju, invaliditāti un priekšlaicīgu nāvi.
Statistika liecina, ka liekais svars ir vairāk nekā 30% pasaules iedzīvotāju, no tiem 16,8% ir sievietes un 14,9% – vīrieši, un tiek prognozēts, ka līdz 2025. gadam no aptaukošanās cietīs aptuveni puse sieviešu un vairāk nekā 40% vīriešu. Kā vēsta bbc.com, saskaņā ar pētījumu, ko PVO ir veikusi, sadarbojoties ar britu zinātniekiem no Apvienotās Karalistes Veselības foruma, šī problēma tuvākajā laikā kļūs aktuāla daudzās Eiropas valstīs. Jaunākie dati, kas minēti Prāgā notikušajā Eiropas kongresā par aptaukošanos, liecina, ka visakūtākā šī problēma ir Īrijā, tur sagaidāms, ka ap 2030. gadu no aptaukošanās vai liekā svara cietīs 89% īru vīriešu un 85% sieviešu. Lielbritānijā šie skaitļi ir nedaudz zemāki: 74% vīriešu un 64% sieviešu, attiecīgi salīdzinot ar 70% un 59% 2010. gadā.
Saskaņā ar «World Population Review» datiem, Baltijas valstīs 2021. gadā augstākais aptaukošanās līmenis fiksēts Lietuvā – tur no šīs ligas cieš 26,3% iedzīvotāju. Nedaudz labāka situācija ir Latvijā, te liekais svars 23,6% iedzīvotāju ir. Vismazāk tuklu cilvēku ir Igaunijā – 21,2%.
Ārstu viedoklis par lieko svaru un aptaukošanos
Aptaukošanās gadījumā ir skaidri zināmi medicīniskie kritēriji. Par to sauc pārmērīgu taukaudu uzkrāšanos organismā, un šādu diagnozi nosaka, ja ķermeņa masas indekss pārsniedz 30. Vienlaikus dietologs veic korekciju, ņemot vērā individuālās fizioloģiskās cilvēka īpatnības.
Ķermeņa masas indekss (ĶMI) parāda cilvēka svara un auguma attiecību. To var aprēķināt pats – ķermeņa masa (kilogramos) ir jāizdala ar auguma garuma (metros) kvadrātu. Ja ĶMI ir no 18,5 līdz 24,9, tad lielākajai daļai pieaugušo tas nozīmē, ka svars ir normāls. ĶMI no 25 līdz 29,9 norāda uz lieko svaru, bet ĶMI 30 vai vairāk norāda uz aptaukošanos.
Papildu diagnostikas metode ir vidukļa apkārtmēra mērīšana. Vīriešiem, kuru vidukļa apkārtmērs ir 94 cm vai vairāk, un sievietēm, kuru vidukļa apkārtmērs ir 80 cm vai vairāk, ir lielāka iespēja saslimt ar slimībām, kas saistītas ar aptaukošanos.
Jāpiebilst, ka precīzu jūsu svara novērtējumu var veikt tikai ārsts. Tas tā ir tāpēc, ka zinātnieki šo ĶMI kritizē daudzu iemeslu dēļ: normas kritērijos nav ņemtas vērā cilvēku dzimuma, vecuma, rases un ķermeņa tipa atšķirības.
Svarīgi!
Aptaukošanās ir slimība, nevis vienkārši izskata īpatnība, jo pārāk izteikts liekais svars būtiski pasliktina dzīves kvalitāti šeit un tagad, turklāt palielina priekšlaicīgas nāves risku dažādu iemeslu dēļ.
Papildu slodze ķermenim
Noteiktā dzīves periodā liekais svars sāk ietekmēt visas organisma funkcijas – vispirms, pārmērīgi tukliem cilvēkiem tiek bojātas locītavas (tādēļ pat daudziem jauniem cilvēkiem jau ir nepieciešama protezēšana), turklāt parasti cieš visa skeleta balsta un kustību orgānu sistēma.
Ir pierādīts, ka pastāv cieša saikne starp lieko svaru un diabētu: aptaukošanās gadījumā palielinās insulīna sekrēcija, visticamāk, insulīna rezistences dēļ.
Tāpat liekais svars veicina dažādu slimību un problēmu attīstību – aterosklerozi, hipertensiju, koronāro sirds slimību, miega apnoju, osteoartrītu.
Aptaukojušos cilvēku sirds ir pakļauta pastiprinātai slodzei. Jo vairāk kilogramu cilvēkam, jo vairāk skābekļa un barības vielu viņam nepieciešams nogādāt šūnās un orgānos. Tāpēc sirdij ir jāsaraujas ātrāk un vienlaikus jāpārsūknē vairāk asiņu.
Kā šī problēma rodas?
Kāpēc cilvēks pieņemas svarā un sasniedz aptaukošanās stadiju? Pieņemts uzskatīt, ka problēma rodas pārēšanās, fizisko aktivitāšu trūkuma vai šo divu faktoru kombinācijas dēļ. Grūti iedomāties, ka cilvēks, kura uzturs ir daudzveidīgs ar normālu kaloriju saturu un kurš nedēļā treniņiem velta vismaz 150 minūtes, vienlaikus turpina pieņemties svarā.
Tomēr dažos gadījumos aptaukošanās cēlonis ir ģenētisks vai medicīnisks.
Ko darīt?
Ja jums ir liekā svara un jo īpaši aptaukošanās problēma, tad šis apstāklis noteikti rada draudus veselībai.
Ilga, laimīga dzīve, pilna aktivitātēm – vai tā nav motivācija zaudēt svaru?
Ideālā gadījumā vajadzētu sazināties ar ģimenes ārstu un uztura speciālistiem, kas novērtēs situāciju no medicīniskā viedokļa un izstrādās individuālu programmu lieko kilogramu zaudēšanai. Patīk vai nepatīk, bet nāksies mainīt ēšanas ieradumus, samazināt tauku un ātro ogļhidrātu daudzumu (vispirms cukuru un baltos miltus).
Būs nepieciešams veikt fiziskus vingrinājumus. Jāsāk ar mērenām slodzēm, par ko arī ir jākonsultējas ar speciālistu. Ja sākat nodarboties no nulles, tad būs labāk, ja pirmie treniņi ilgs 5–10 minūtes, piemēram, iešana ātrā tempā. Tāpat ir svarīga fizisko aktivitāšu regularitāte.
Uzziņai
Konsultējieties ar savu ārstu un farmaceitu: ceļā uz slaidumu pieaugušie var izmantot mūsdienīgus bezrecepšu preparātus svara zaudēšanai (tostarp no Polpharma)!